Diamine Ancient Copper Ink Review

Home/Inks/Diamine Ancient Copper Ink Review

Diamine Ancient Copper Ink Review

 Hello All,
This week’s ink is Diamine Ancient Copper. I get this ink in a 30 ml glass bottle. I actually appreciate Diamine for offering 80 ml glass, 30 ml glass and 30 ml plastic bottle options.

It has a brown shade with hints of red. It reminds me of roof tiles. With a lot of shading and saturation.

There is no feathering on standard copy paper. Since it is saturated, it is easy to read. Although it is not for official documents (I don’t know why we have this rule), it is optimal for daily use.
On the other hand, it is not getting along well with water. It dissolves with water and washed away mostly. Therefore, it might not be wise to write your envelopes with it. Or you can put some transparent sticky tape over the writing on the envelope.
 Although I never experienced it with this ink, it might cause nib crud. It is something not nice, like an alien vomit. And according to my experience, it generally occurs in a combination of some yellow/red/orange/brown inks with the fountain pens which has not adequate seal on the cap. Apart from hurting our eyes, nib crud has no bad effect on the pen. If you want to see a nib crud please follow the link. (Warning; very graphic fountain pen image)
What is your favorite Diamine ink?
Cheers,
Zeynep Copperplate
By |2018-02-18T21:01:46+03:00May 18th, 2017|Inks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diamine Ancient Copper Mürekkep İncelemesi

Merhabalar,
Bu haftanın mürekkebi Diamine’ın Ancient Copper yani Antik Bakır isimli mürekkebi. Bu mürekkebi Diamine’ın 30 mililitrelik şişelerinden almıştım. Diamine markasını 80 ml cam, 30 ml cam ve 30 ml plastik olmak üzere muhtelif şişe ve boyutlarda ürün seçeneği olduğu için çok beğeniyorum.
 Ancient copper, içinde kızıllık bulunduran bir kahverengi. Kiremit de diyebiliriz. Oldukça gölgeli ve hoş bir yazımı var.
Standart fotokopi kağıdının üzerinde herhangi bir kırçıllanma yapmıyor. Kolay okunuyor. Resmi evrakta kullanılmasa da (bu ayrımı sevmesem de), gündelik hayatta rahatça kullanılacak, ağırbaşlı bir mürekkep.
Gel gelelim, suyla pek arası yok. Suyu görünce epey dağıldığı gibi, bir miktar da siliniyor. Örneğin zarf üstlerini bu mürekkeple yazmak akıllıca olmayabilir. Ya da bu mürekkeple yazarsanız, yazıların üzerinden şeffaf bantla geçebilirsiniz.
 Her ne kadar, ben yaşamamış olsam da, bu mürekkepte nib crud denilen ve ucun üzerinde böyle uzaylı sümüğü gibi garip bir oluşumun olduğu uç kiri hadisesi yaşanabiliyor. Ancak benim gözlemlerim bunun genelde, sarı, turuncu, kırmızı ve kahverengi mürekkep ve kapağı tam bir mühürleme sağlamayan kalem kombosunda olduğu yönünde. Ayrıca göz zevkimizi bozması dışında bir zararı yok. Ucu yıkadığınız zaman geçiyor. Nib crud nedir diyenleri şuraya alalım. (Dikkat rahatsız edici kalem görüntüsü içerir)
Sizin favori Diamine mürekkebiniz nedir?
Sevgiler
Zeynep Bakır
By |2018-02-18T21:02:50+03:00May 18th, 2017|Mürekkepler|11 Comments

About the Author:

11 Comments

 1. Sami Okur 18/05/2017 at 17:35 - Reply

  Mürekkebin rengi güzelmiş, yazı için de teşekkür ederim, elinize sağlık 🙂 Benim favori diamine mürekkebim prussian blue. Soluk renkli mürekkepleri nedense çok seviyorum.

  • Zeynep Kalemsever 18/05/2017 at 17:51 - Reply

   Onu ben de çok seviyorum. Böyle gri ile mavi arası çok güzel bir rengi var. Bana nedense kışı çağrıştırıyor.

 2. Eren O. 18/05/2017 at 17:37 - Reply

  Renk de ismi de çok hoş:) benim favori daimine'ım eau de nile:)

  • Zeynep Kalemsever 18/05/2017 at 17:51 - Reply

   En çok kullandığım Diamine mürekkebim o olabilir. Yarısından az şu anda…

 3. Erhan Kuyucu 18/05/2017 at 17:46 - Reply

  Uzaylı sümüğünü bildiğimizi mi varsaydınız sevgili Zeynep. 🙂

 4. Meltem Ruscuklu 18/05/2017 at 19:17 - Reply

  Diamine Eau de Nil ve Emerald çok sevdiğim iki mürekkep. Geçen günkü İzmir buluşkasında ise Diamine Denim denedim ve çok hoşuma gitti. Geçmişi konu edinen bazı metinlerim içinse Diamine Merlot vazgeçilmezimdir.

 5. Ferda Aybar 18/05/2017 at 21:19 - Reply

  Benim tüm favorilerimin adı geçmiş yukarıda, Ancient Copper, Eau de nille ve Prussian Blue. Twilight Blue'da da gözüm var, itiraf edeyim. İnceleme için teşekkürler.

 6. Bahattin Çelik 19/05/2017 at 06:07 - Reply

  Ah diamine ın kararsız bıraktırıcı kırmızımsı mürekkepleri. Hepsini severek izliyoruz 🙂

  Favorilerim oxblood ve asa blue, plase ise twilight 🙂

 7. KaraSinek 19/05/2017 at 12:38 - Reply

  özellikle turunckahverengi mürekkeplerde nib crud yaşanıyor. diamine anicent copper benim denediklerim arasında başı çekiyor…

 8. Penfreak 24/05/2017 at 11:03 - Reply

  Hastasıyız (Sicimoğlu mode on). Çok güzel mürekkep. Şu alien sümük işi keşki benim kalemde de olsa.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.