Diamine Evergreen Ink

Home/Inks/Diamine Evergreen Ink

Diamine Evergreen Ink

 Hi All,
This week, I am here with Diamine Evergreen. Recently we have made a video shoot for YouTube and I was telling there I don’t like paper labels since they got stained easily. This is what I was trying to tell. Nevertheless, Diamine is using new labels and as far as I know those labels are laminated so they don’t get stained like this.
Diamine Evergreen Swatch
Diamine Evergreen ink is a quite dark green. It reminds me of law school, clothbound law books, burgundy leather sofas and dark brown wooden libraries. It is a serious and sombre color.
Diamine Evergreen Writing Sample
Diamine Evergreen Ink Water Test
However, if you are looking for a bit of a water resistance, then this is where you should be stepping back! Diamine Evergreen ink kind of disappears as soon as it meets the water.
 It is an ink that you could easily use in your daily writing. It has not much shading and Diamine inks are easy to access and maintain. It worths cheking out.
And for a very similar fancy ink please check —-> Louis Vuitton Vert Optimiste 
Cheers,
Zeynep Greenday
By |2018-02-18T20:51:59+03:00May 26th, 2017|Inks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Diamine Evergreen Mürekkep İncelemesi

Merhabalar,
Diamine Evergreen ile karşınızdayım bu hafta. Geçenlerde youtube için bir video çektik. Ben o videoda kağıt etiketleri sevmediğimi çünkü mürekkep bulaştığında lekelendiğini söylemiştim. İşte orada bahsetmeye çalıştğım şey tam olarak buydu. Gerçi Diamine artık yeni etiketlere geçti ve bildiğim kadarıyla o etiketler lamine olduğu için leke tutmuyor.
Diamine Evergreen Swatch
Diamine Evergreen olduka koyu renkli bir yeşil. Bana hukuk fakültesini, cilt cilt hukuk kitaplarını bordo deri koltukları ve koyu kahverengi ahşap kütüphaneleri çağrıştırıyor. Ciddi ve ağırbaşlı bir renk.
Diamine Evergreen Yazım Örneği
Gördüğünüz gibi ıslak kalemlerde adeta bir siyaha dönüşüyor. Ve oldukça okunabilir, göz yormayan bir yazı rengi ortaya çıkarıyor. Bu da günlük olarak her yerde kullanılabilecek bir mürekkep veriyor bize.
Diamine Evergreen Ink Water Test
Ancak aradığınız şey mürekkebin suya dayanıklılığı ise, işte burası geri adım atmanıza sebep olacak nokta. Diamine Evergreen mürekkep, su ile  temas ettiğinde neredeyse arkasında iz bırakmadan akıp gidiyor.
 Günlük olarak rahatça kullanabileceğiniz, çok gölgeli olmayan, kolay ulaşılabilir bir koyu yeşil mürekkep arıyorsanız Diamine Evergreen’e bir bakın derim.
Yine çok benzer bir renk için lütfen bakınız —-> Louis Vuitton Vert Optimiste
Sevgiler
Zeynep Yeşilmişik
By |2018-02-18T20:52:42+03:00May 26th, 2017|Mürekkepler|2 Comments

About the Author:

2 Comments

  1. Erhan Kuyucu 26/05/2017 at 11:14 - Reply

    Bayılıyorum koyu yeşile. Bana da koyu ormanları, ağaçları, saf doğayı çağrıştırıyor. Bir şişe bitirmiştim, bir tane daha alayım bari.

  2. Bahattin Çelik 26/05/2017 at 12:26 - Reply

    Diamine sherwood green isimli arkadaş da kendini böyle siyah zannediyor ıslak kalemler de… Gerçi ben seviyorum o ayrı…

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.