Franklin Christoph Model 19 Fountain Pen Review

Home/Fountain Pen/Franklin Christoph Model 19 Fountain Pen Review

Franklin Christoph Model 19 Fountain Pen Review

 Hi All,
Recently I reviewed Edison Collier Blue Steel fountain pen here. And today we have another American brand manufacturing fountain pens: Franklin Christoph. Although this brand has a long history regarding porcelain items they are making fountain pens since 2001. I laid my hands on to a Model 19.
This pens name, Model 19 addresses to the establishment date of the brand, 1901. Body of the pen made out of high quality acrylic and it is guaranteed for a life time. It gives a nice and quality feeling at hand. The body and cap has  two brown rings but you can get it in different colors as well.
Franklin Christoph fountain pens comes with gold or steel nibs. And you can get your nibs grinded by Michael Masuyama. I have two different nibs, both steel and I am adding the writing sample for both of them.

 

The first nib is a steel medium. It is a smooth writer but a bit dry.  The nib units are easy to swab, you just need to pull it out and this makes cleaning easy and you can also use same nib for your another Franklin Christoph pen.
 The other nib is a Broad, grinded by Masuyama to a Custom Italic. Unfortunately, this is also a bit dry as well. On the following weeks I will be reviewing another pen of Franklin Christoph and this one will be a dry pen I promise.
What do you think about Franklin Christoph pens?
Cheers,
Zeynep 1903
By |2018-02-20T12:32:04+03:00May 17th, 2017|Fountain Pen|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Franklin Christoph Model 19 Dolmakalem İncelemesi

 Geçen haftalarda burada Edison Collier Blue Steel kalemi tanıtmıştım. Bugün ise, Amerika’nın bir başka dolmakalem üreticisi olan Franklin Christoph var elimde. Markanın porselen ürünler konusunda köklü bir geçmişi olmasına rağmen, 2001 yılından beri dolmakalem üretiyorlar. Benim elimde ise Model 19 olarak geçen bir kalemi mevcut.
 Bu kalemin adı, yani Model 19, firmanın ilk kurulduğu yıl olan 1901’e atıfla bu şekilde belirlenmiş. Kalemin gövdesi kaliteli akrilikten mamul ve ömür boyu garantili. Gövde elde hoş ve kaliteli bir his bırakıyor. Kalemin gövdesinde ve kapağında iki adet, gövde ile bütünleşik halka var. Bu halkaları farklı renkte seçmek de mümkün.
 Franklin Christoph kalemlerde altın ve çelik uç seçenekleri var. Ayrıca bu uçları Michael Masuyama’ya vererek özelleştirmeniz de mümkün. Benim elimdeki Franklin Christoph’un iki adet ucu var. İkisinin de yazım örneğini ekliyorum.

 

İlk uç, çelik medium. Yazımı güzel ancak maalesef biraz kuru bir uç. Uçlar kaset şeklinde, yani çekerek çıkartılıyor. Bu durum, hem yıkamada kolaylık sağlıyor, hem de bir ucu başka bir Franklin Christoph kaleminizde kullanabiliyorsunuz.
 Diğer ucumuz ise Masuyama tarafından Broad’dan Custom Italic’e çevrilmiş. Maalesef bu uç da biraz kuru. Önümüzdeki haftalarda size yine bu markanın başka bir kalemini tanıtacağım. Onda ise bu kuruluk problemine denk gelmedik.
Siz Franklin Christoph kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sevgiler,
Zeynep 1903 🙂
By |2018-02-18T21:04:31+03:00May 17th, 2017|Dolmakalem|2 Comments

About the Author:

2 Comments

  1. Bahattin Çelik 17/05/2017 at 13:55 - Reply

    1903 🙂

  2. deri 18/05/2017 at 09:45 - Reply

    Hep merak ettiğim ve "Keşke burada satılsa da azıcık mıncıklasam" diye düşündüğüm markalardan birisi. Diğeri de geçen hafta tanıttığınız Edison markasıydı. Bence çok hoş tasarımlı kalemleri var.Bir sonraki incelemede hangisi olacak, merakla bekliyorum. 🙂

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.