Iroshizuku Ku-Jaku

Home/Inks/Iroshizuku Ku-Jaku

Iroshizuku Ku-Jaku

Approaching end of the week let’s cheer with a nice ink. Ku-Jaku from the famous Iroshizuku family gets its name from peacocks as ku-jaku means peacock in Japanese.
It comes within the classic Iroshizuku bottles similar to a good designer perfume bottle and attracts us the most. The small rope tied on the neck has a function to catch the small drips which can slip down from the bottle neck while we are filing our pen.
 
Iroshizuku Ku-Jaku is a nice and calm tone of green. If you don’t have rigid rules at your workplace I think it can be used daily. Actually imho we could be using every color in daily life but it is another topic of discussion 🙂
 
Like other Iroshizuku inks, Ku-Jaku has a good flow. It matches perfect both with Calligart glass pen and my vintage Atlas fountain pen. It can be cleaned from the pen easily.
 
If you like shading in the inks, I have some bad news for you. Ku-Jaku might not be the best shading ink. However it has a great saturation. So it is easy to read if you tend to use very fine nibs.
Unfortunately it is not best friends with water. Even though it does not washed away, it smears a lot by water. Try to find something else if you need a waterproof ink. Who would like Ku-Jaku? You will like ti if you are looking for an ink with good qualities, a different shade of green with high saturation.
For a few days I will be visiting our neighbor Greece so there might be some delay responding the comments etc.
Cheers,
Zeynep Daughter of Hera
PS: If you would like to see which Iroshizuku inks I have reviewed before, please feel free to click the links below.
By |2018-02-21T23:44:18+03:00September 3rd, 2015|Inks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Iroshizuku Ku-Jaku Mürekkep İncelemesi

Ve bir haftanın sonuna gelirken güzel bir mürekkeple neşemizi bulalım. Meşhur Irohizuku ailesinden Ku-Jaku adını yeşilin harika tonlarını bünyesinde barındıran tavuskuşlarından alıyor. Zira Ku-Jaku Japonca’da tavuskuşu demek.
Iroshizuku mürekkepler bildiğimiz parfüm şişesine benzeyen ve hepimizi cezbeden o muhteşem şişelerinde geliyor. Şişenin boynundaki ip, kaleminizi doldururken şinin ağzından aşağı akabilecek damlaları toplama işlevi görüyor.
Iroshizuku Ku-Jaku güzel ve sakin bir yeşil tonu. Eğer işyerinizin çok katı kuralları yoksa gündelik hayatta da kullanılabilir. Hatta bence her mürekkep her yerde kullanılabilmeli ama o başka bir tartışmanın konusu 🙂
Ku Jaku’nun akıcılığı diğer Iroshizuku’lar gibi güzel. Ne denediğim Calligart cam kalemle ne de vintage Atlas kalemle bir sorun çıkarmadı. Kalemden de kolayca temizlendi.
Mürekkepte hare sevenlere kötü bir haberim var. Ku-Jaku çok hareli bir mürekkep değil. Ancak satürasyonu yüksek, Yani ince kalemlerle bile kolayca okunabilen bir yapısı var.
Maalesef su ile arası çok iyi değil. Silinmese bile epey bir dağılıyor. Suya dayanıklı bir mürekkep istiyorsanız bu mürekkep sizin kaleminiz değil. Iroshizuku Ku-Jaku’yu kimler sever? Özellikleri iyi, tonu diğer standart yeşillerden farklı ve satürasyonu yüksek bir yeşil arayanlar bu mürekkebi sevecektir.
Önümüzdeki üç-dört gün kendimi komşuya iteleyip Yunan adalarından birine kaçacağım. O sebepten yorumlara filan cevap vermekte gecikebilirim. Aklınızda olsun.
Sevgiler,
Zeynep Herakızı
PS: Daha önce hangi Iroshizuku’ları incelemişim, görmek için linklere tıklayabilirsiniz.

 

By |2018-02-18T16:16:52+03:00September 3rd, 2015|Mürekkepler|5 Comments

About the Author:

5 Comments

 1. Bahattin Çelik 03/09/2015 at 08:25 - Reply

  İyi yolculuklar! Aslında çok uzak bir yere gidiyorsunuz sayılmaz. Canımız ciğerimiz onlar. Et tırnaktan ayrılır mı?

  • Zeynep Kalemsever 03/09/2015 at 08:35 - Reply

   Canımız, ciğerimiz, uzomuz ve deniz mahsülümüz 🙂 (Komşuya bakış açısı level Hannibal Lecter)

 2. Fehiman Neşe 03/09/2015 at 09:31 - Reply

  Mürekkebin rengine bayıldım <3 Size de keyifli yolculuklar ^.^

 3. Sami Ertaga 03/09/2015 at 10:15 - Reply

  İyi yolculuklar ve iyi eğlenceler. Eğer Atina'ya yolunuz düşerse güzel kırtasiyeciler var.

 4. Sami Ertaga 04/09/2015 at 10:16 - Reply

  Dün bir araştırma yaptım, Pilot Iroshizuku'nun 24 renk mürekkebi varmış.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.