Kaweco Perkeo

Home/Fountain Pen/Kaweco Perkeo

Kaweco Perkeo

Have you seen Kaweco Perkeo fountain pens?
Kaweco’s these new fountain pens are eye candies while they are also budget friendly. For many years, fountain pens have been seen as an expensive desire objects especially under some brands. (You know them, we all know them) However, recently many companies started investing on entry level pens. Kaweco was playing to the top tier with Sport model among popular entry level fountain pens, with two cons. First of all, it was short and most of the people had to use it with cap posted on. And secondly, since it is short (again) you have to use it with a short cartridge or with its tiny mini converter which doesn’t help very much to hold inks.
 
Seems that, Kaweco has taken into consideration all those critics from the fountain pen users that it launched a new fountain pen which can be deemed as a full size, that can be used without posting the cap. However, this pen might have two other qualities to receive critics from the users. First of all, classic Kaweco clips does not fit. (I know, among us, there are some people using those clips on Perkeo’s. But don’t! Please :)) And secondly, the grip section has notches. This a point that Lamy Safari counterparts pick on the most. Kaweco says, I am taking the risk with this triangular grip section. Wow, brave!
 
Kaweco Perkeo has been launched in four different colors as of now. I am not sure, if we can see them in different or limited colors as in its rival Lamy. In these four different colors, two different colored nibs have been used. And every nib comes in Fine and Medium choices. I believe, especially in a fountain pen for starters, there should be a broad nib option as well. By the way, I really liked the black nibs going with the suitable bodies. Besides, click on cap is perfect for the daily note taking.
 
The most suprrising thing about Kaweco Perkeo that it has nothing to do with the dry old Kaweco sports. Especially my Old Chambray is a fire hose. Look at its writing sample. And I think, best thing about Kaweco Perkeo is its price. 15 USD? Nice! It is a good alternative for beginners and/or for someone who is looking for a nice cheap pen for daily use.
Did you like Perkeo?
Cheers,
Zeynep Pinkypen
By |2018-02-18T19:46:06+03:00January 5th, 2018|Fountain Pen|4 Comments

About the Author:

4 Comments

 1. Amy Young 10/01/2019 at 05:24 - Reply

  These look very tempting! Thanks for posting! Your handwritten is beautiful, too.

 2. Tehallus 19/05/2020 at 00:50 - Reply

  Çok uzun süre olmasada sık kullanım sonucu bu kalem hakkında bende fikirlerimi yazmak istedim.

  Kaweco Perkeo Indian Summer standart F uç

  Kalem hafif olmasıyla birlikte bu özelliği yazı kontrolünü kaybettirecek kadar değil. Sert ve F ucu minik not yazımlarında kullanışlı hissettirdi.

  3 farklı turkuaz renkte mürekkep ile kullanımım neticesinde Kaweco paradise blue’nun yeşile çalan turkuazı beni çok hoşnut etti. Özellikle ince uçlarda görülen soluk renkli ve mürekkep rengini degiştirmeye varan bir yazım tecrübe ettirmemesi mutluluk vericiydi.

  Dokusu ımm yumuşak bir hissiyatı var ve hiç basit plastik gibi değil. Kalemde kullanılan renkler yumuşak ve uyumlu. Gövde bağlantısı aşınsa bile kullanımı etkilemiyor. Zaten tık oturmalı bir sistemi var. Buna dikkat edilmesi kalemi kıymetlendirmiş.

  Fiyat-performans karlı alışveriş niteliğinde.

  Son olarak bu blogu keşfetmek beni mutlu etti. Sevgi ve saygıyla..

  Sami Hayrankalem 🙂

  • Zeynep Kalemsever 19/05/2020 at 12:57 - Reply

   Sami bey merhabalar,

   Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Kaweco Perkeo özellikle yeni başlayanlar için tam bir fiyat performans kalemi bana kalırsa. Gördüğüm kadarıyla siz de beğenmişsiniz. Ben özellikle hem büyük, hem de küçük kartuşları alabildiği için çok seviyorum kendisini. Kapak mekanizması da oldukça güzel ve sağlam. Güzel günlerde kullanın.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaweco Perkeo

Kaweco Perkeo’ları gördünüz  mü? Kaweco’nun bu yeni dolmakalemi hem bütçemize hem de renkleriyle gözümüze hitap ediyor. Dolmakalem uzun yıllar, özellikle bazı markaların tekelinde pahalı bir yazım aracı olarak görüldü. Son yıllarda dolmakalemin yeniden popüler hale gelmesiyle pek çok firma başlangıç seviyesi kalemlere yatırım yapmaya başladı. Kaweco, Sport modeli ile uzun yıllardır giriş seviyesi dolmakalemlerin gözdeleri arasında gelmekle birlikte temelde iki adet dezavantajı bulunuyordu: Bunlardan ilki boyutları itibariyle kapak takılarak kullanma zorunluluğu, ikincisi ise yine boyutu itibariyle sadece kısa kartuşlarla ve neredeyse mürekkep almayan kendine has minicik dönüştürücüsü ile kullanma zorunluluğuydu.
Kaweco Perkeo Tüm Renkler / Kaweco Perkeo All Colors
Kaweco kullanıcılardan gelen bu yorumları dikkate almış olacak ki, tam boy, kapaksız kullanılabilecek ve uzun kartuşları ve standart dönüştürücüleri de alabilen bir kalem yapmış. Ancak kalemin yine kullanıcılardan eleştiri alabilecek iki özelliği olmuş. Birincisi, klasik Kaweco klipsleri bu kaleme uymuyor. (Aranızda o klipsleri bu kaleme takanlar olduğunu görüyorum. Lütfen yapmayın :)) İkincisi kalemin tutma kısmı Lamy Safari karşıtlarının Safari’yi en çok eleştirdiği noktalardan biri olan üçgen tutma kısmında görülüyor. Kaweco da bu üçgen tutma kısmı ile risk budur demiş adeta.
Kaweco Perkeo Uç / Kaweco Perkeo Nib
Kalemler şimdilik dört renk olarak piyasaya çıktı. İleride Kaweco da rakibi Lamy gibi başka ya da limitli renkler ekler mi bilinmez. Bu dört renk kalemde, renklerine uygun olarak iki ayrı renkte uç kullanılmış. Her uç da Fine ve Medium olmak üzere 2 seçenekle geliyor. Özellikle başlangıç için üretilmiş bir kalemde Broad uç seçeneğinin de olması gerektiğine inanıyorum. Bu arada, siyah uçların gövdelerle uyumunu sevdim. Ayrıca kapağın çekmeli olması da günlük kullanımda büyük kolaylık.
Kaweco Perkeo Yazı Örneği / Kaweco Perkeo Writing Sample
Kaweco Perkeo’nun en sürprizli tarafı, Kawecolardan şimdiye kadar şikayet ettiğimiz kuruluk probleminin bunlarda olmaması. Özellikle yazıdan da görebileceğiniz üzere, benim elimdeki Old Chambray inanılmaz ıslak bir yazıma sahip. Ve sanırım Perkeo’nun en güzel tarafı bütçe yormayan fiyatı. Şu anda 50 lira civarındaki fiyatıyla hem yeni başlayanlar için, hem de gündelik bir dolmakalem arayanlar için güzel ve renkli bir alternatif olacaktır.
Bu arada, bu dört kalem sevgili KGK sponsorluğunda sizlere hediye. Blogu takip edin ve yorum sekmesine bu blogda en çok hangi kalemi, hangi mürekkebi ya da hangi markayı görmek istediğinizi 12 Ocak Cuma günü saat 18:00’e kadar yazın. Bol şans!
Sevgiler
Zeynep Renklikalem
By |2018-02-18T19:55:07+03:00January 5th, 2018|Dolmakalem|65 Comments

About the Author:

65 Comments

 1. zemheri 05/01/2018 at 06:19 - Reply

  Pilot, Sailor markaları daha çok görmek isterim.

 2. Bahattin Çelik 05/01/2018 at 06:27 - Reply

  Kuruluk probleminin ortadan kaldırılması çok iyi olmuş. Kullanıcı geribeslemelerini dikkate alan firmaları seviyoruz 🙂

 3. Murat Yündem 05/01/2018 at 06:42 - Reply

  İnceleme için teşekkürler. Kaweco bu seriyle dediğiniz gibi Lamy'nin yolundan ilerleyeceğe benziyor. Yeni üretim Scrikss 419'u da incelerseniz çok sevinirim.

  • Zeynep Kalemsever 08/01/2018 at 07:03 - Reply

   Yeni üretim Scrikss 419'un eskisinden hiçbir farkı yok. Tek fark pistondaki sertlik. O kadar.

 4. Murat Ozkoroglu 05/01/2018 at 09:42 - Reply

  Kaweco tasarım olarak severek kullandığımız bir marka. Acaba diyorum önümüzdeki dönemde sitede alternatif yazı araçlarına da biraz zaman ayırsak nasıl olur?

 5. Tülay Aydoğdu 05/01/2018 at 10:17 - Reply

  Yazma konusuyla ilgili ihtiyacımız olabilecek her tür bilgi var blogunuzda ,teşekkür ediyorum emekleriniz için. Çok fazla tercih edilmese de kartuşlar meselesi ele alınabilir belki 🙂

 6. Sami Ertaga 05/01/2018 at 12:34 - Reply

  İnceleme için teşekkürler. Bence her şeyiyle güzel kalemler. Keşke kendinden klipsli olsalardı.
  Blogda daha çok Pelikan, daha çok Parker, mümkünse de vintage kalemleri de görmek isterim. Bir de Waterman ve Visconti mürekkepleri.

 7. E. Gülşen Gündüz 05/01/2018 at 13:15 - Reply

  Gün geçtikçe Japon kalemlerine bağlılığım arttığından, daha çok Japon kalemi görmek isterim diyebilirim. Pilot, Sailor ve Platinum'un kalem ve mürekkepleri daha çok incelemeyi hak ediyor bence 🙂

 8. bahadır cav 05/01/2018 at 13:41 - Reply

  Site de en çok görmeyi istediğim marka pelikan ve siz de sık sık yazılarınızda bu markayla ilgili ürünlere yer veriyorsunuz bu yüzden müteşekkirim.Parkeo konusuna gelirsek uzun boylu ve renkli oluşu çok güzel ama neden klips opsiyonu eklememişler onu anlayamadım.Ama yazım örneklerinize bakınca kaliteli bir kalem olduğu belli.Fiyat-performans açısından maksimum düzeyi yaklamışlar anlaşılan.

 9. İ.Emre ÇETİN 05/01/2018 at 14:38 - Reply

  bu sefer olsun lutfen….

 10. Unknown 05/01/2018 at 14:43 - Reply

  Merhaba. Sanırım çoğu kalemi ve mürekkebi incelediniz. Belki renk tonlarına göre yaptığınız postları artırabilirsiniz? En güzel turuncular… gibi. Teşekkür ederim sizden çok şey öğrendim.

 11. Aphros 05/01/2018 at 16:05 - Reply

  Parafernalia Big Revolution dolma kalemlerin yorumu olsa güzel olurdu 🙂
  Bu tip enteresan ürünler dışında blogunuz oldukça yararlı, severek okuyorum 🙂

 12. Taha Kutluca 05/01/2018 at 16:07 - Reply

  Çekiliş için teşekkür ederim 🙂 En sevdiğim mürekkep markası J.herbin.

 13. Mithrandir 05/01/2018 at 20:47 - Reply

  Sizin sayenizde dolmakalem sevgim daha da arttı. Artus dolmakalemlerden de bahsedebilir misiniz?

 14. Barış 05/01/2018 at 21:15 - Reply

  Zeynep hanım selamlar uzun zamandır blogunuzu takip ediyorum her daim yorum yapmasamda e-postamda write to me often postalarını görünce mutlu oluyorum sizden bir tavsiye istiyecektim 3 5 tane dolma kalemim var hepsini severek kullanıyorum fakat ihtiyac duydugum bir imza kalemi şu özelliklerde aradıgım kalem, kalın uçlu mürekkep farkı olsada ıslak yazan esnek uçlu tabi mümkünse uygun fiyatlı tavsiye edebileceginiz kalem varsa yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler 😊

 15. Boran yeleser 05/01/2018 at 21:54 - Reply

  Kaweco classic sport için bahsedilen dezavantajlar, benim en çok sevdiğim kısmı. Seviyorum bu tıknaz kalemi. Perkeo yu da merak ettim şimdi.

  Blogda, "Kilk Custom Pen" ile ilgili bir değerlendirmeyi görmek isterim.. (aradım ama bulamadım)

  • Zeynep Kalemsever 08/01/2018 at 07:09 - Reply

   Kilk yakından takip ettiğimiz bir marka ancak genel bir inceleme yapmamız mümkün değil çünkü her kalemleri birbirinden farklı.

 16. ismail 06/01/2018 at 00:13 - Reply

  Cıvıl cıvıl bir inceleme olmuş, teşekkürler. Ama benim favorim ve burada da daha sık görmeyi isteyebileceğim, Nakaya marka kalemler. Henüz hiçbir modeline sahip olamasam da resimlerine bakmak veya hakkında bir inceleme yazısı okumak bile çok güzel geliyor 🙂

 17. Engin AKYILDIZ 06/01/2018 at 06:21 - Reply

  Merhabalar, özellikle renklerinden dolayı hep almak istediğim bir kalemdi. Hangi rengi alacağım konusunda kararsız kalınca ve o sırada Pilot mr3 retro pop serisini görünce retro pazarlamasına yenik düştüm ve Pilot mr3 aldım. İlk Pilot marka kalemimdi ve memnun kaldım. Şu sıralar şeffaf kalemlere gözüm kayıyor.

 18. deri 06/01/2018 at 13:33 - Reply

  Elbette imkan meselesi lakin farklı, bilmediğimiz markaların kalemleri olabilir. Örneğin bu linkteki kalemi bugün gördüm ve çok beğendim.

  https://www.lapisbard.com/windsor-matte-black-fountain-pen.html

  Bu tarz Türkiye'de pek tanımadığımız markaların kalemleri veya Kilk gibi yerli/yabancı el yapımı kalemlerin tanıtımları daha çok yapılabilir. Ama başta da söylediğim gibi bu imkanlar dahilinde yapılabilecek şeyler ki benzeri örnekleri bu blogda görmüştük. Önceliğim bu olsa da bir ihtimal, daha makul sayılabilecek başka bir önerim de Tropen, Senator, Reform, Soennecken vb Alman markalarının vintage tabir edilen eski kalemlerini de görsek fena olmazdı.

 19. Enes KÜÇÜKOĞLU 06/01/2018 at 14:53 - Reply

  Sailor marka kalem ve mürekkepler lütfen,

 20. Işık 06/01/2018 at 17:23 - Reply

  Blogun ürün yelpazesinden çok memnunum. Bir mekanik kalem tutkunu olarak daha çok versatil/mekanik kalem olsa sevinirim. Belki daha çok platinum dolma kalem de olabilir. Emeğinize sağık.

 21. Fikret Gürel 06/01/2018 at 20:05 - Reply

  Renkleri çok güzel, en çok da beyaz gövde mavi kapaklısı 🙂

 22. Koray ölmez 06/01/2018 at 21:31 - Reply

  Pilot knight modelini de inceler misiniz?

 23. Geveze Motorcu 07/01/2018 at 06:35 - Reply

  Siyah kırmızı olan baya iddalı duruyor, siyah nib de hoş durmuş. Üçgen tasarımı da destekleyenlerdenim Lamy Al Star'ı yıllardır kullanırım oldukça rahat ve sofistike duruyor. Kaweco da geleceğe yakın duranlardan, mutluluk verici 🙂

 24. Geveze Motorcu 07/01/2018 at 06:44 - Reply

  İnceleme için Caran d'Ache 849 ve yine Caran d'Ache Electric Orange harika olurdu hatta eskinin Saffron'u ile bir karşılaştırma da tadından yenmezdi 🙂

  • Zeynep Kalemsever 08/01/2018 at 07:11 - Reply

   Caran d'Ache 849'u kullanıyorum bir süredir. Fırsat bulunca incelemesini yayınlayacağım.

  • Geveze Motorcu 11/01/2018 at 19:55 - Reply

   Harika haber ! Çarpıcı renkleri beni benden alıyor umarım yazımı ve diğer özellikleri de öyledir 🙂

 25. Mücahid Erdoğan 07/01/2018 at 11:28 - Reply

  Elinize sağlık. Günlük kullanım için bir kalem ararken tam ihtiyacım olanı buldum. 🙂

  KWZ mürekkeplerin gök mavisi tonlarının incelemelerini görmeyi çok isterim doğrusu.

 26. Güngör 07/01/2018 at 19:56 - Reply

  Kaweco'yu seviyorum, bu Perkeo modeli de epey hoşuma gitti. Özellikle renkleri çok hoş. TWSBI dolma kalemler çok hoşuma gidiyor, epey farklı çeşidi de var onları görmek isterim.

 27. yalım ardıç 07/01/2018 at 20:31 - Reply

  Delta Unica'yı görmek isterim.

 28. Mamek Mameki 07/01/2018 at 20:41 - Reply

  Yaziniz cok basarili , adeta bagimlilik yaratiyor blogunuzu takip etmek. Çevremde suan 3 kisi daha takip ediyor sizi. Basarilarinizin devamini diliyorum. Benim incelemesini gormek istedigim kalem : Lamy dialog

 29. Mete KÜÇÜKÇAKIR 08/01/2018 at 00:06 - Reply

  Bu aralar Otto Hutt Dizayn 4'e taktım kafayı, bir inceleme fena olmazdı…

 30. dursun palut 08/01/2018 at 06:40 - Reply

  kaweco'lar minik ve renkli halleri ile cezbediyor.
  Japon kalem ve mürekkepler ilgimi çekiyor. Özellikle kalemlerden bir seçki yapılması arzumdur.

 31. Unknown 08/01/2018 at 10:49 - Reply

  Lamy Joy kaligrafi setinin incelemesi. Scrikss haricinde ki kaligrafi seti tavsiyelerinize muhtacım. Scrikss maalesef bende tam bir memnuniyet sağlayamadı.

 32. Adsız 08/01/2018 at 13:28 - Reply

  Merhaba Zeynep Hanım, bu kalemle hangi tip kartuşlar uyumludur bilginiz var mı? Pelikan'ın standart kartuşları ile kullanabilir miyim?

  Saygılarımla….

 33. çağlar uysal 08/01/2018 at 17:50 - Reply

  Stipula Tocco Ferro görmek güzel olur

 34. ömer Aksel 08/01/2018 at 19:39 - Reply

  Faber Castell ambition inceleyebilirseniz memnun olurum..

 35. boşkafa 08/01/2018 at 21:40 - Reply

  Karas Kustoms ya da denk gelirse 3952 Abalone incelemesi görmeyi çok isterim. Organik Studio' nun The Masters of Writing Series' inden bir mürekkep de çok ilgi çekici olurdu. Dolmakalem bağımlılığı yolunda harika bir bloğunuz var. 🙂

 36. BlahBlah 09/01/2018 at 10:33 - Reply

  her zaman j. herbin. onun yeri bir başka mürekkep konusunda.

 37. Ferdi DEMİRAY 09/01/2018 at 11:35 - Reply

  mümkünse hybrid dolmakalem deneyimlerinizi paylaşır mısınız ? mesela bir kalemin dönüştürücüsünü ya da ucunu bir başka kaleme yerleştirip harika sonuç aldım dediğiniz deneyimleriniz var mı? sevgilerle

 38. --izel-- 09/01/2018 at 16:01 - Reply

  Yeni bir dolmakalem kullanıcısı olarak duyduğum tüm markalardan bahsetmişsiniz. Scrikss'in yeni kartuşlarından bahsederseniz de sevinirim. Teşekkürler 🙂

 39. Cüneyd 09/01/2018 at 20:25 - Reply

  Pilot capless ve lamy dialog dışında "kapaksız dolmakalem" olsa da(belki vardır bildiğiniz) inceleseniz ne güzel olurdu. 🙂

 40. semih . 09/01/2018 at 22:23 - Reply

  Merhaba, online marka mürekkepler ile ilgili bir inceleme görmeyi isterim doğrusu.

 41. semih . 09/01/2018 at 22:25 - Reply

  Merhaba, online marka mürekkep incelemesi görmeyi isterdim doğrusu. 🙂

 42. betuli 10/01/2018 at 10:18 - Reply

  Esnek uçlu kalemlerin incelemesi yapılabilir 🙂

 43. Unknown 10/01/2018 at 10:29 - Reply

  Islak yazım güzel,klipssiz olması kötü olmuş.Blogda jinhao modellerinin ve waterman mürekkeplerinin incelemeleri olabilir.

 44. deryjacket 10/01/2018 at 10:30 - Reply

  merhaba,Islak yazım güzel,klipssiz olması kötü olmuş.Blogda jinhao modellerinin ve waterman mürekkeplerinin incelemeleri olabilir.

 45. Oktay Özcengiz 10/01/2018 at 13:06 - Reply

  Waterman, gerek dolmakelem, gerekse de mürekkep çeşitleri ile hep ilgimi çekmiştir. İncelemelerde görmek umuduyla…

 46. agurcan 10/01/2018 at 17:48 - Reply

  İnceleme için size ve hediyeler için Kerem Beye teşekkürler 🙂

 47. İlker 11/01/2018 at 03:27 - Reply

  Pilot custom 823 amber ve omas markasının kalemlerini görmeyi çok isterim.ama olursa ilk önce pilot olsun bence.

 48. Özgür Öztürk 11/01/2018 at 17:48 - Reply

  Merhaba, Visconti Van Gogh serisi ve delta kalemlerin incelemesini de burada görmek isterdim.

 49. Gökçe 11/01/2018 at 18:36 - Reply

  Merhabalar, başta pelikan marka dolmakalemler olmak üzere, caran d'ache dolmakalemleri de görmek isterim. Sevgiler 🙂

 50. Mikail Korkmaz 12/01/2018 at 03:35 - Reply

  Yeni nesil akrilik gövdeli çin kalemleri elinizde var mı bilmiyorum ama inceleme yazıları olsa çok güzel olur. (lingmo lorelei, delike newmoon, penbbs gibi)

 51. orloff 12/01/2018 at 06:52 - Reply

  Merhaba Zeynep Hanım,
  Lindauer pistonlu dolma kalem hakkında bir inceleme yazarsanız sevinirim. Elinize sağlık.

 52. hasim yildirim 12/01/2018 at 11:51 - Reply

  Merhaba, benim merak ettiğim kalem markası twsbi. özellikle şeffaf modellerinde problemler olduğunu okumuştum eski makelelerde bunlar yeni üretimlerinde giderildi mi merak ediyorum. bir de pilotun capless modelini merak ediyorum, değişik bir dizaynı var.

 53. smnndark 12/01/2018 at 12:46 - Reply

  Özellikle, Pilot ve Sailor markalarının dolma kalem çeşitlerinin incelemesini görmek hoşuma giderdi. Ayrıca neden bilmiyorum bende kaweco sportları daha çok sevdim perkeolara kıyasla.

 54. SeherBaz Farber 12/01/2018 at 13:32 - Reply

  Türkiyede bulunması zor kenarda köşede kalmış kalemler olabilir japon kalemler özellikle.caran d'ache mürekkepleri hep merak etmişimdir

 55. İlker 14/01/2018 at 00:21 - Reply

  Ben de yazmıştım ama şimdi bakıyorum da benim yazdıklarım yok.

 56. Unknown 16/01/2018 at 00:33 - Reply

  Ben dolma kalemler hakkında bilgi edinmeye bugün başladım.. çok aydınlatıcı bilgiler var burada..Ben çocuklar için kursun kalem onerileri bekliyorum sizden..teşekkürler

 57. turgay savas 16/01/2018 at 00:35 - Reply

  Çocuklar için kursun kalem onerileri bekliyorum..

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.