Kaweco Special FP Review

Home/Fountain Pen/Kaweco Special FP Review

Kaweco Special FP Review

Okay, let’s keep it up with Kaweco. And this is the photo of my prejudice. Do you know why? Because I did not even take it to my hands because of its look. I assumed it is a heavy and cold pen. But one day, I tried my dear friend Zeynep’s pen and I realized that I was wrong. That’s why I was really glad that Special FP was one of the pens that Kaweco sent me.
Kaweco Special FP has an octagonal body and matte finish. It has a nice touch. I was worried if it got scratched but it didn’t have any wear and tear marks during the time I used it.
Grip section of the pen is made of black chromed brass and the grip section is not smooth as the body.
Although it is quite thinner than Lamy Safari, not that short from it. However if it bothers you, you can screw the cap on the top and solve the problem. But if you are using your Lamy Safari unposted, I believe you can use Kaweco Special FP unposted without any inconvenience.
You can see the silver colored Kaweco logo on top the cap and I think it looks nice with the knurling around.
 I have this pen in BB and it writes smooth and wet right out of box. You know, writing wet is not a characteristic for Kaweco nibs. And if BB is not your style, you can choose the options from EF to BB.
I really liked this pen. Did you? Is there any pens that you had prejudice before and you overwhelmed?
Cheers,
Zeynep Ichbinein Berliner
By |2018-02-21T19:34:48+03:00January 21st, 2015|Fountain Pen|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kaweco Special Dolmakalem İncelemesi

Madem Kaweco ile giriş yaptık haftaya, hız kesmeden devam edelim. Karşınızda önyargımın resmi yani Kaweco Special FP. Neden önyargımın resmi biliyor musunuz? Çünkü ben bu kalemin o siyah mat metal duruşundan ötürü elime bile almadım uzunca bir zaman. Çok ağır ve soğuk bir kalem olacağını düşündüm. Sonra bir gün sevgili arkadaşım Zeynep’in kalemine uzanınca ne kadar yanıldığımı anladım. Bu yüzden Kaweco’nun bana gönderdiği paketin içinden çıkan kalemlerden birinin Special FP olmasına ayrıca sevindim.
Kaweco Special FP’nin sekizgen ve mat bir yüzeyi var. Elde oldukça hoş bir his yaratıyor. Ben açıkçası çizilir diye ürkmüştüm ama kullandığım süre boyunca herhangi bir çizilme ile karşılaşmadım.
Kalemin tutma kısmı siyah kromajlanmış pirinçten yapılmış. Böylelikle gövdesi kadar kaygan olmayan bir doku elde edilmiş.
Oldukça ince olmakla birlikte kalemin boyu Lamy Safari’den biraz daha kısa. Ancak bu sizi rahatsız ediyorsa kapağı kalemin arkasına vidalamak suretiyle bu sıkıntıyı aşabilirsiniz. Ancak eğer Lamy’nizi kapağını arkasına takmadan kullanıyorsanız, Kaweco Special FP’de de rahat edeceğinize inanıyorum.
Kalemin kapağında ucuyla uyumlu olarak gümüş rengi Kaweco logosunu göüyorsunuz. Kenardaki dişlilerle birlikte bence çok şık duruyor.
Bendeki kalemin ucu Double Broad. Kutudan çıktığı haliyle oldukça güzel ve ıslak yazıyordu. Bilirsiniz, ıslak yazım Kaweco uçlarının genel karakteristiği değildir. Eğer BB uç sizin tarzınız değilse, o zaman Kaweco’nun EF’den BB’ye kadar olan uç yelpazesinden birini seçebilirsiniz.
Ben açıkçası bu kalemi çok beğendim. Siz nasıl buldunuz? Böyle önyargılı olup da sonradan çok sevdiğiniz kalemler oldu mu?
Sevgiler,
Zeynep Ichbinein Berliner
By |2018-02-18T14:50:49+03:00January 21st, 2015|Dolmakalem|17 Comments

About the Author:

17 Comments

 1. Rıfat Esmer 21/01/2015 at 10:16 - Reply

  Lamy tabii ki; sevemedim gitti…

 2. Muhammed İhsan Zeyveli 21/01/2015 at 10:57 - Reply

  Gerçekten çook harika bi kalem hem görünüşü hem ince ve zarif olması.. Muhteşem tek kelimeyle acaba bunu yurtiçinden alabileceğimiz bir yer var mı?

 3. Emrah Daglik 21/01/2015 at 12:15 - Reply

  Kaweco nun bu kalemi oldukça hoşuma gitti. genelde tıknaz bulurum ama özellikle bu kalemin yüzeyi ve metal olması bende ilgi uayndırdı. Kendisini nereden bulabiliriz en kolay…

  Bu arada sevmediğim kalem hiç olmadı. Genelde yazmaktan daha çok keyif duyduğum kalemler oluyor diyorum ben buna..

  • Zeynep Kalemsever 21/01/2015 at 13:29 - Reply

   Bu daha ince uzun, o tıknazlığa tepki olarak doğmuş sanırım 🙂

   hemen.com.tr'de satılıyordu ben baktığımda. Başka sitelerde de vardır. Kaweco'nun dağıtımcısı Scrikss olduğundan kolay ulaşılabiliyor.

 4. Penfreak 22/01/2015 at 14:28 - Reply

  Vee yeni yılın ilk kalem çekilişi. Bir şanslı okuyucumuza Kaweco Special FP dolmakalem ve yanında Kaweco mürekkebi. Çekilişe katılmak için yapmanız gereken…

  • Zeynep Kalemsever 23/01/2015 at 07:46 - Reply

   Kalemlerin hepsi bende kalmayacak ama neden olmasın bi çekiliş yapabiliriz belki 🙂

 5. kalemvekahve 22/01/2015 at 17:56 - Reply

  Yaşasın buluşkalar 🙂 Kaweco Special FP'nin bendeki M ucu epey ıslak. 'B'si nasıl? İyi yakıyor mu? Kaweco Classic Sport Clear'a düşünüyorum bir 'B' 😉

  • Zeynep Kalemsever 23/01/2015 at 08:09 - Reply

   B'si de güzel. Gerçi ben genelde elime geçen tüm kalemlerin uçlarını bir miktar daha ıslak hale getiriyorum.

 6. Emrah Daglik 23/01/2015 at 11:31 - Reply

  Hedefim ve tercihim ince uç ıslak yazım…

  • Zeynep Kalemsever 26/01/2015 at 08:31 - Reply

   Ben genelde tüm kalemlerimi biraz daha ıslak yazar hale getiriyorum. Ama bu konuda favorim bir arkadaşımın Fine uçlu Sailor Izumo'su. Allahım o nasıl güzelliktir öyle.

 7. Anna 29/01/2015 at 19:02 - Reply

  Thanks for your review! I was happy to see it because I don't often see reviews of this pen. I have one of these myself, and I find it slightly uncomfortable to use because of my grip and the fact that it's thin and I'm used to thicker pens. However, it is one I constantly have inked and I love the way it writes! And you're right, the material does feel very nice, and I've had mine for over a year now, and it doesn't have a scratch on it!

  • Zeynep Kalemsever 03/02/2015 at 09:14 - Reply

   I was quite surprised by its performance and comfort but as you said it is a great daily writer. And I am really glad to hear that it doesn't get scratched due to daily use.

   Thank you!

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.