Lamy Persona Fountain Pen

Home/Fountain Pen/Lamy Persona Fountain Pen

Lamy Persona Fountain Pen

Today we are going a little back in time. It is one of the flag ship of the Lamy fountain pens and the most expensive of them, Lamy Persona. The pen manufactured between 1990-2004 and designed for Lamy by Mario Bellini. Except the black titanium oxide I have, it has gray titanium, platinum and macrolon body versions. And Persona is granted as one of the most special pen of Lamy.
The pen has vertical lines on the body, horizontal lines on the grip section and a smooth chubby cap. Even though the body is shorter than a Lamy Safari, it has a nice well-balanced weight.
 
In my pen, black titanium oxide, there is a 18k gold nib. However in the platinum and macrolon versions it has 14k nibs. This ring type nib reminds the careful readers of the Lamy Lady fountain pen.
Clip of this pen is sunk in the cap and it has Lamy brand engraved on it. It looks non-functional this way but when you just press on the knurled section on top you will reveal the function.
When you press on top, it reveals and becomes a functioning clip. Since I am not using clip, I am not sure if it works well but I think it is a nice design detail.
Lamy Persona works with Lamy Z26 converter. As you know, Safari’s use Z24 and the piston knob of that converter is red. You can also use Lamy cartridges but since I prefer using it with converters I didn’t try it yet.
 
My Lamy Persona has a Broad nib. It writes really soft and smooth. As I mentioned above this pen was the most expensive pen of Lamy family with a price tag of USD 300. Since you consider it has not been manufactured since 2004, you can only find it on e-Bay or in a second hand shop abroad.
Did you like Lamy Persona?
Cheers,
Zeynep The Mask
(Any guess why my surname is mask this time?)
By |2018-02-21T22:58:58+03:00June 29th, 2015|Fountain Pen|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Lamy Persona Dolmakalem

Bugün sizleri eskilere götüreceğim. Lamy’nin en ağır toplarından, hatta en pahalı kalemi olarak geçen Lamy Persona’ya bakalım.1990-2004 yılları arasında üretildiği söyleyenen bu kalem, Lamy için Mario Bellini tarafından tasarlanmış. Bendeki siyah titanyum versiyonu dışında, gri renkli titanyum, parlak gri renkli platin ve siyah gövde gri kapak makrolon versiyonları da mevcut. Persona, Lamy’nin en özel kalemlerinden biri olarak kabul ediliyor.
Kalem dikine çizgili bir gövde ile enine çizgili tutma sekmesi ve yuvarlak hatlı bir kapaktan oluşuyor. Gövdesi bir Lamy Safari’den kısa olsa da ağırlığı ile dengeli bir yapısı olduğunu söylemek mümkün.
Bendeki versiyon, siyah titanyum oksit üzerindeki uç 18 ayar. Ancak platin ve makrolon olanlarda 14 ayarlık altın uçlar mevcut. Yüzük şeklinde geçen bu ucu dikkatli okuyucular Lamy Lady‘den de hatırlayacaklardır muhtemelen.
Klips kapak üzerinde, kapağa gömülü halde bulunuyor ve üzerine Lamy markası işlenmiş. Bu haliyle işlevsiz gibi görünen klipsin özelliği tepesinde işlenmiş kısma bastırılınca ortaya çıkıyor.
Klipsin tepesinden bastırıldığında, gömülü halden çıkarak, kullanışlı sayılabilecek bir klips haline geliyor. Ben klips kullanmadığımdan ne kadar kullanışlı olduğunu bilemiyorum elbette ama tasarım olarak hoş bir detay olduğu kesin.
Lamy Persona, Lamy’nin Z26 dönüştürücüsü ile çalışıyor. Bildiğiniz gibi Safarilerde kullanılan dönüştürücünün kodu Z24 ve piston kısmı kırmızı. Ayrıca dilerseniz Lamy’nin kartuşlarını da kullanabilirsiniz ancak ben genelde dönüştürücü ile kullandığım için denemedim.
Benim elimdeki Persona’da Broad uç var. Oldukça güzel, yumuşak bir yazıma sahip. Yukarıda da belirttiğim gibi bu kalem zamanında Lamy’nin en pahalı kalemi olarak piyasa sürülmüş ve 300 dolar civarında bir fiyat etiketiyle satılmış. 2004 yılından beri de üretilmediğini hesaba katınca, ya e-Bay’de ya da yurtdışında ikinci el satan dükkanlardan birinde bulmak mümkün oluyor.
Siz Lamy Persona’yı nasıl buldunuz?
Sevgiler
Zeynep Maskeoğlu
(Acaba soyadımı neden maske yaptım, tahmini olan?)

 

By |2018-02-18T15:27:46+03:00June 29th, 2015|Dolmakalem|5 Comments

About the Author:

5 Comments

 1. Ömer ÖZDEK 29/06/2015 at 08:09 - Reply

  Persona means mask. This is the reason, I think.

 2. Koray Onur 29/06/2015 at 09:55 - Reply

  Jung'un selamı var ☺

  • Zeynep Kalemsever 29/06/2015 at 11:13 - Reply

   Koray, Jung cevabını veren ikinci kişisin. Diğeri özelden yazdı. O kendini biliyor. Ama persona aslen Yunan tiyatorosunda kullanılan maskelerin adı. Her maske oyunda farklı bir karakteri gösterdiği için kişiliklere persona denmeye başlıyor.

   Bir şarkıyla veda edelim.

   Jung'dan önceeeeğ, Jung'dan sonraaağğğ
   Daha kaç vücut gerek banaağğğ
   Benim seni unutmamaaaağğğğ!

 3. Sami Ertaga 30/06/2015 at 22:55 - Reply

  Sonuç olarak persona kişi anlamında kullanılmış olabilir.
  Bende dolmakalemi değil ama mat gri rolleri var. Aslında bir keresinde Bir tane 18K uçlu parlak titanyum olanı bulmuştum. Kalem sıfırdı ama ne yazık ki gövdenin tepesinde vuruk vardı. Sanırım yere düşürmüşler. Üzülerek almaktan vazgeçmiştim.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.