Legami Notebook After Rain Comes Rainbow

Home/Notebooks/Legami Notebook After Rain Comes Rainbow

Legami Notebook After Rain Comes Rainbow

Hi Folks,

Let’s start the week with a very cool and superb notebook! Get it and feel like a tumblr girl instantly! Legami is a quite young Italian brand established in 2003. As they have their own stores in Italy, they also have small departments in other stationery stores. They are targeting mostly young people with their cute and cool designs.I don’t know where did I get this notebook. However, with a price tag of 9.9 Euro, I get it either from Germany or Netherlands. Forgive this old Zeynep, I guess I have dementia.

My notebook is ruled. However the lines are not colorful to poke my eyes. The paper is white and it is 120 grams. I tested this notebook with especially two very wet writing pens. (Parker Sonnet and PaperMate)Since it is not glossy, you can see the bleeding on the back page. But if you are a left-handed fountain pen user, it is possible that you’ll like this notebook, since it absorbs ink quite fast. And as you can see from the photo, the last 20 pages of the notebook is perforated. You are not going to cry inside while lending your pal a piece of paper!Legami has a hooded back pocket you carry your its and bits. It won my heart not just because of its look but with the function too. Although I get it from abroad, it is possible to find it in Turkey and through Europe. I am not sure about the States unfortunately. If you don’t use back page as a principle or settled for it, and you want a paper absorbing ink quickly and fan of white paper since it highlights the color of ink check some Legami notebooks out.Cheers,

Zeynep Pride Rainbow
By |2018-02-18T16:24:13+03:00June 27th, 2016|Notebooks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Legami Notebook After Rain Comes Rainbow

Merhabalar,

Bu haftaya çok cool, über ötesi bir defterle başladım. Alın ve kendinizi gerçek bir tumblr kızı gibi hissedin. Legami henüz çok genç, 2003 yılında kurulmuş bir İtalyan markası. İtalya’da kendi mağazaları olduğu gibi aynı zamanda diğer kırtasiye vb mağazalarda ufak köşelere sahip bir marka.. Sevimli ve havalı tasarımlarıyla özellikle gençleri hedefliyorlar.Ben bu defteri nereden aldığımı hatırlamıyorum. Ancak üzerindeki 9.95 Euroluk etikete bakarsak Avrupa’dan, büyük ihtimalle Almanya ya da Hollanda’dan almış olduğumu tahmin ediyorum. Yaşlılığıma verin, artık unutuyorum bazı şeyleri.Benim elimdeki defter çizgili. Ancak çizgileri rahatsız edecek kadar renkli değil. Kağıdı beyaz renkte ve 120 gram ağırlığında. Bu defteri özellikle iki tanesi epey ıslak yazan (Parker Sonnet ve PaperMate) dört kalemle denedim.Epey perdahsız olduğu için arka sayfada mürekkebin izlerini görmek mümkün ancak bir de güzel haberim var. Eğer solaksanız, bu defteri, mürekkepleri perdahlı kağıtlara göre daha çabuk emmesi sebebiyle sevmeniz mümkün. Ayrıca fotoğraftan da görebileceğiniz üzere, defterin son 20 sayfası perforeli. Yani bir arkadaşınıza ödünç kağıt verirken, gözyaşlarınız içinize akmayacak!Legami defter arkasında bir adet körüklü cep taşımasıyla benim kalbimi sadece görüntüsüyle değil, işlevselliği ile de fethetti.Her ne kadar ben kendisini yurtdışından taşımış olsam da, Legami Türkiye’de de ürünlerine rastlanan bir marka. Mephisto’da, D&R’larda ya da Nezih’te bu defteri bulmak mümkün. Eğer arka sayfayı kullanmıyorsanız, mürekkep çabucak emilsin ve beyaz kağıt üzerinde mürekkeplerin parlamasından hoşlanıyorsanız Legami defterlere göz atın derim.

Sevgiler,

Zeynep Onur Gökkuşağı

By |2018-02-18T16:21:36+03:00June 27th, 2016|Defterler|4 Comments

About the Author:

4 Comments

 1. Sami Ertaga 27/06/2016 at 09:06 - Reply

  İyi haftalar dileğimle.
  Sanırım elinizdeki defter A5 boyutunda. Değişik boyutluları da vardır umarım.

 2. Ferzan Ozyasar 28/06/2016 at 19:29 - Reply

  Bayıldım. Çok alengirli ve kalın kağıt sevmiyorum ben sanırım zaten. Arka sayfaları da kullanmayıverelim 🙂

 3. Ferda Aybar 19/07/2016 at 11:52 - Reply

  Merhaba, Gökkuşağı dolmakalem'in markasını merak ettim, onun için bir yazı var mıydı blogunuzda. sevgiler

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.