Levenger Shiraz Ink Review

Home/Inks/Levenger Shiraz Ink Review

Levenger Shiraz Ink Review

Hi All,
 Levenger is one of the brands I have reviewed in the blog before. (If you want to see my Levenger True Writer review please follow the link) They especially manufacturing leather goods, however they have vast amount of ink and fountain pen lines as well. I used their True Writer fountain pen and liked its nib and body. And thanks to Mr. KGK, I managed to put my hands on some Levenger inks as well.
The first one is Shiraz I would like to introduce. Let’s start with the bottle. I like this design which reminds me of the little bottles that witches using for their elixirs. The cap is broad so it is easy to grip and open. And on every bottle, there is the brand name and name of the color together written in nice gold letters. Besides, there is a little plastic reservoir in the bottle neck to ease our process to ink. You turn down the bottle and ink fills in the reservoir so that you ink your pens no matter how little ink left in the bottle.
The first thing I could say about Levenger Shiraz is, it is extremely wet. It performs great in dry pens. For example, I used Fabriano Traccia in this review and it caused tons of feathering and bleeding in a wet and broad Zoom nib of my Sailor 1911.
However in finer nibs (I put my Zoom nib to a steeper position in this case) it performs better. And the color as you can see is quite saturated kind of purple.
The time I saw this ink, I think of Iroshizuku Yama-Budo. Therefore I wanted to show you the similarities and of course differences between those two inks. As you can see, Yama-Budo has a colder undertone when compared to Shiraz. Besides there is another fundamental difference that, Yama-Budo has golden sheen appearing on the wet nibs and glossy papers.
Levenger is offered for 14 USD in the Levenger’s website. (But I guess Shiraz is out of stock right now) I think the price is reasonable for this lovely ink and its functional bottle. (Of course except TL / USD rate) Levenger is mostly famous for its Cobalt Blue but I also liked Shiraz a lot. Did you like it?
Cheers,
Zeynep Wineyard
By |2018-02-18T21:23:01+03:00May 3rd, 2017|Inks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Levenger Shiraz Mürekkep İncelemesi

Levenger, daha önce de bir kalemini bloga konuk ettiğim bir Amerikan markası. (Levenger True Writer incelemesini merak edenler buraya) Özellikle deri ürünler üreten bu markanın hatırı sayılır bir dolmakalem ve mürekkep koleksiyonu da mevcut. Ben daha önce dolmakalemini kullanmış, ucunu ve gövdesini çok beğenmiştim. KGK bey sağolsun, mürekkeplerini de deneme şansım oldu.
 Bunlardan ilki, bugün size tanıtmak istediğim Shiraz. Öncelikle şişe ile başlayalım. Cadıların iksir şişelerine benzeyen bu tasarımı ben çok beğeniyorum. Kapağın enlice olması açmayı kolaylaştırıyor. Her şişenin üzerinde markanın ve rengin adının altın sarısı harflerle yazılması da çok şık. Bunun yanı sıra, fotoğraftan da görebileceğiniz üzere, şişenin içinde mürekkep çekmeyi kolaylaştırmak için plastik bir hazne var. Şişeyi ters çevirerek bu mürekkebi bu hazneye dolduruyor ve böylelikle mürekkep ne kadar az kalırsa kalsın, kaleminizi doldurmaya muvaffak oluyorsunuz.
 Levenger Shiraz için ilk söyleyebileceğim şey aşırı derecede ıslak bir mürekkep olduğu. Özellikle kuru kalemlerde harika bir performansı var. Örneğin bu fotoğrafta ben Fabriano Traccia kağıt kullandım. Çok ıslak ve kalın yazan Sailor 1911 Zoom uçlu kalemimde böyle bir kırçıllanmaya sebep oldu.
 Ancak daha ince kalemlerde (ben bu durumda Zoom ucumu biraz daha dik tutmuş oldum elbette) daha iyi bir performans veriyor. Renk ise gördüğünüz gibi oldukça tok, satürasyonu yüksek bir mor.
 Bu mürekkebi görür görmez, benim aklıma Iroshizuku Yama-Budo geldi. Bu yüzden size de bu iki mürekkep arasındaki benzerliği ve aynı zamanda farkı göstermek istedim. Yama-Budo Shiraz’a göre biraz daha soğuk alt tonlu bir mor. Bunun yanısıra temel fark, yama-budo’nun çok ıslak hallerinde ve genelde perdahlı kağıtlar üzerinde belli olan revnakları.
 Levenger mürekkepler kendi sitesinde 14 Dolar’a alıcı buluyor. (Ancak sanırım şu anda Shiraz ellerinde yok) Bence bu güzel mürekkep ve kullanışlı şişe için fiyatı makul. Tabi TL/Dolar paritesini saymazsak. Özellikle Cobalt Blue rengiyle popüler olan bu mürekkebin Shiraz rengini de çok sevdim. Siz nasıl buldunuz?
Sevgiler
Zeynep Şarapyan
By |2018-02-18T21:24:06+03:00May 3rd, 2017|Mürekkepler|2 Comments

About the Author:

2 Comments

  1. 123 03/05/2017 at 15:58 - Reply

    tam da adına yaraşır bir renk

  2. Sami Ertaga 03/05/2017 at 17:22 - Reply

    Her ne kadar mor deseniz de, Shiraz bana gül kurusu gibi geldi.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.