Montblanc No:32 Fountain Pen Review

Home/Fountain Pen/Montblanc No:32 Fountain Pen Review

Montblanc No:32 Fountain Pen Review

I would like to salute you with a Montblanc, with my favorite Montblanc today. This is a Montblanc Vintage No:32 and this pen placed in top 10 of my favorite pens since the I got it. This elegant, screw cap, piston filler pen has a butter smooth nib
 
Even though the clips has some wear and tear, there is no weakness. It keeps functioning very well. And on the top of the cap, the emblem of Montblanc, snowy mountain top can be seen.
The model number is aesthetically placed on the trimming of the cap. I love it when the model numbers or names are placed like this without ruining the pen. So, it is easy to identify the pen even after years.
 
I got this pen as second hand and there is not marking on the nib indicating the nib size. Therefore I have no idea what it is. The only marking on the nib is that it is 14K gold. As you can see it is a half embedded/hooded small size nib. And the writing quality is unbelievable. I can say, writing with this pen makes my handwriting better. I tested this pen with Louis Vuitton Or Audacieux  (Antique Gold) ink which I think matches perfectly with this black elegant pen.
 
The place where the cap is screwed to the body is made transparent so it works as an ink window either. So it is very functional. But you have to look it through light to see the ink.
I am constantly using this pen since I got it. I wish Montblanc makes such elegant and fine pens again.
Cheers,
Zeynep Snowymountain
By |2018-02-26T19:37:48+03:00December 11th, 2013|Fountain Pen|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Montblanc No:32 Dolmakalem Incelemesi

Bugün sizlere bir Montblanc’la, en sevdiğim Montblanc’la merhaba demek istiyorum. Kendisi Montblanc vintage No:32. Şu anda üretilmeyen bu sevimli kalem, aldığım günden itibaren bir anda en sevdiğim kalemler arasına girdi. İnce, zarif, vidalı kapaklı ve piston dolumlu bu kalemin en sevdiğim özelliği kendine özgü zamansız tasarımı ve rüya gibi yazan ucu.
Klipsi bir miktar aşınmış ve yıpranmış olsa da, herhangi bir zayıflığı yok. İşlevini oldukça iyi şekilde sürdürmeye devam ediyor. Kapağın üzerinde ise Montblanc’ın alamet-i farikası olan bir yıldızı andıran zirve karını görmek mümkün.
Kapağın hemen altındaki metal bantta ise Montblanc No:32 ifadesinin gözü hiç yormayacak şekilde yer aldığını görüyoruz. Ben kalemlerin modellerinin böyle sade ve yıllara meydan okuyan şekilde gövde üzerinde yer almasını seviyorum. Böylece yıllar sonra bile olsa kalemi ayırt etmek kolaylaşıyor.
Kalemi ikinci el olarak aldığımdan, ucunda da ölçüsünü gösteren herhangi bir ibare yazmadığından ucun kalınlığı hakkında hiçbir fikrim yok açıkçası. Sadece üzerinde 14 ayar olduğuna dair bir ibare var. Zaten fotoğraflarda gördüğünüz gibi, yarı gömülü ve oldukça ufak bir uca sahip. Yazım kalitesi ise muhteşem. Bu kalemle yazmak el yazımı güzelleştiriyor desem doğru olur. Siyah renginin ağırlığına yakışan bir mürekkeple Louis Vuitton Or Audacieux (Antik Altın) ile denedim bu kalemi ve gerçekten çok yakıştılar bence.
Piston dolumlu bu kalemin, kapağının gövdeye vidalandığı yeri şeffaf yapılmış. Böylelikle işlevsel bir mürekkep penceresi oluşturulmuş. Ancak bu pencereden mürekkebi görmek için kalemi ışığa tutmak gerekiyor.
Ben bu kalemi aldığım günden beri çok severek kullanıyorum. Keşke Montblanc yine böyle güzel ve zarif kalemler üretse…
Sevgiler,
Zeynep Karlıdağlar
By |2018-02-18T18:57:58+03:00December 11th, 2013|Dolmakalem|41 Comments

About the Author:

41 Comments

 1. estorn 11/12/2013 at 09:02 - Reply

  Uç tasarımı değişikmiş, çok güzel görünüyor.

 2. hardy 11/12/2013 at 09:07 - Reply

  Elinize sağlık Zeynep Hanım, çok güzel bir inceleme olmuş.
  Mümkünse yazım kalitesi hakkında biraz daha bahsedebilir misiniz. Kullandığınız diğer kalemlere göre kıyas yapmanız mümkün mü?

  Selamlar,

  • Zeynep Kalemsever 11/12/2013 at 09:30 - Reply

   Merhabalar,

   Kalemin ucu rüya gibi yazıyor. Kullandığım en güzel uçlardan bir tanesi. O sebeple bu kalem en sevdiğim on kaleme ilk beşten giriş yaptı 🙂

   Ancak benim yazımı etkileyen önemli şeylerden biri de kalemin kendisi oluyor, kalınlığı, ağırlığı vs. Bu benim kalemi tutuşumu değiştirdiğinden yazımı da etkliyor. Bu kalem tam olarak elime oturduğundan yazım güzelleşiyor resmen.

   Sevgiler

  • hardy 11/12/2013 at 10:24 - Reply

   🙁 bu da wish liste girdi o zaman.. sayenizde haftasonları limon satmayı planlıyorum 🙂

  • Zeynep Kalemsever 11/12/2013 at 10:29 - Reply

   Bu tarz kalemlerle ilgili sorun, bulunamıyor olmaları. Bir yandan tanıtmasam mı acaba diyorum, bir yandan da bu tarz kalemlerin de arşivi niteliğinde bir blog tuttuğum için yazmaktan kendimi alamıyorum. Siz yine de wishlistinize güncel bir alternatif ekleyin.

   Hangi pazara çıkacaksınız, ben de yanınızda maydonoz satayım ^_^

  • dharfi 11/12/2013 at 21:17 - Reply

   Ben de Çengelköy hıyarı satabilir miyim yayınınızda? 🙂 Ebay'a bulaştım, para lazım. 🙂 Allah'tan, "Cultpens" kartımı kabul etmiyor (ya da ben beceremiyorum).

  • dharfi 12/12/2013 at 21:24 - Reply

   "Yanınızda" yazacağıma "yayınınızda" yazmışım. 🙂

  • hardy 25/12/2013 at 11:30 - Reply

   Kaderimde mi vardı, yoksa evrene mesaj falan mı gönderdim bilmiyorum ama uygun sayılabilecek bir fiyata denk getirip 1 adet sipariş verdim.

   Beni korkutan yanlarından birisi (biraz araştırınca gördüm ki) MB kalemlerin inanılmaz fazla replikası mevcut. Hatta bazıları o kadar ustaca yapılmış ki ayırmak uzman bilgisi gerektiriyor. Tek tesellim eski (ve görece ucuz) bir kalem olmasından kelli taklit edilmeye layık görülmeyeceği temennisi 🙁

   Burada dolmakalem kültürü konusunda bu kadar nitelikli insan toplanmışken bir bilenin MB kalemlerin alımında kandırılmanın önüne geçmek için ufak bir rehber hazırlaması ne güzel olurdu.. (Evet internette kimi tarifler mevcut ama burayı takip eden arkadaşların çok daha kapsamlı bir şekilde hazırlayabileceğini düşünüyorum)

  • Zeynep Kalemsever 25/12/2013 at 12:56 - Reply

   Montblanc fake'leri ile ilgili olarak şöyle söyleyim. Piston mekanizmalı Montblanc'lar genelde taklit edilmiyor. Ben hiç rastlamadım. Ancak Montblanc 149 diye kartuşlu kalem satıyorlar. Özellikle bu eski ve pistonlu kalemlerde pek taklit olmuyor. O yüzden rahat olabilirsiniz.

   Taklit ayırt etme meselesi biraz zor bir iş. Benim de profesyonel anlamda mesleğim bir marka üzerinde bunu yapmak ama her markanın üretim prosedürleri farklı olduğundan başka bir marka için böyle bir rehber hazırlamak çok zor. Ben kendi markamda bile ayırt etmekte zorlandığım durumlar yaşıyorum çünkü.

  • hardy 25/12/2013 at 14:10 - Reply

   🙂 Yüreğime nasıl su serptiniz anlatamam.

   Selamlar,

 3. METE DİNÇ 11/12/2013 at 09:43 - Reply

  kalemlerinizi kıskanmamak elde değil…yazılarınızı da, fotoğrafları da, blogu da……………….

  • Zeynep Kalemsever 11/12/2013 at 10:04 - Reply

   Mete Bey çok teşekkürler, ben de sizin instagramdaki fotoğraflarınıza bayılıyorum.

  • METE DİNÇ 11/12/2013 at 13:03 - Reply

   teşekkür ederim Zeynep Hanım, o sizin güzel bakışınız…

 4. Barış 11/12/2013 at 14:34 - Reply

  Selamlar,
  Scrikss 17 kalemime çok benziyor ucu dışından çok sade ve şık duruyor işin açıkcası tam benim tarzım kalem kadar mürekkepde ton olarak agır ve sade mürekkebi nerden temin edebilirim acaba 🙂 …

  • Zeynep Kalemsever 11/12/2013 at 14:38 - Reply

   Scrikss 17'de tam hooded, tam kapalı uç var. Bundaki yarı gömülü gibi. Ufak tefek detaylar 🙂

   Mürekkebin temini maalesef çok zor. Bu mürekkepler Louis Vuitton'un sadece Paris St. German mağazasında satılıyor. Orada da geçici bir süre için çıkmıştı. Şu anda var mı bilmiyorum. Ama buna çok benzeyen, Diamine Golden Brown ve Noodler's Rome Burning var.

 5. Barış 11/12/2013 at 15:38 - Reply

  ufak detaylardan en basiti birinin ucu titanyum digerinin ki 14 ayar altın 😀 ama mürekkep gerçekten hoşuma gitti verdiginiz markalara bulabilirmiyim bakacağım çok teşşekkür ederim 🙂

 6. VİSCONTİ 11/12/2013 at 16:23 - Reply

  Zeynep hanım;kaleminizin kesintisiz yazmasını dilerim.Nerde o eski kalemler.. Bu kalem scrikss in 84 modeline daha fazla benziyor.Scrikss in eski kalemleri de yıllara meydan okurcasına yazıyor.Kapakları ile ilgili küçük sorunları dikkate almazsak üretildiği yıllara göre çok güzel tasarlanmış.Saygılarımla

  • Zeynep Kalemsever 12/12/2013 at 09:06 - Reply

   Scrikss'in eski kalemlerini o kadar seviyorum ki, yeni kalemlerini almaya bir türlü elim gitmiyor. Kapakta da genelde metal kapaklı olanları alarak sorunu çözmeye çalışıyorum ben.

  • hardy 16/12/2013 at 09:44 - Reply

   Cüzi bir ücrete Vintage bir pelikano (68') için sipariş verdiğimde ne gelse beğenirsiniz. Pelikano metal kapak altında bir Scrikss 17 🙂 dünyalar benim oldu:)
   kalemin (özellikle biraz bastırarak) yazıldığında m ile b arası gidip gelen bir çizgi çeşitliliği mevcut. daha önce kullanmamıştım, son bir haftadır elimden düşmüyor

  • Zeynep Kalemsever 16/12/2013 at 10:07 - Reply

   İnternetten alışverişin hadikapları. Ama bazen böyle sürprizler de oluyor. Yine de Scrikss'in hafif de olsa esnek bir ucu olmasına şaşırdım. Genelde tüm uçları oldukça rijittir. Güle güle kullanın.

 7. Abdullah YEŞİLTAŞ 11/12/2013 at 21:44 - Reply

  Şimdiki Mont Blanc kalemler güvendiğimiz dağlara kar yağdırıyor, annemin eklemesiyle de buz tutturuyor. 32'nin şanını duymuştum. Demin isimsiz bir dolmakalemle günlüğümü yazdım ve hafifliği-ele olan uygunluğu o kadar yerindeki yazı yazarken sinekkuşu gibi hassas işleyebiliyorsunuz defteri ince ince. Eski toprak kalemler kutup yıldızı gibi güvenilirler.
  Ucuna bakınca ıslak yazıyor gibi. Mürekkebin her notasını kağıda döker diye düşünüyorum bu kalem için. Teşekkürler paylaşım için.

  • Zeynep Kalemsever 12/12/2013 at 09:08 - Reply

   Şimdiki Montblanc kalemlerle ilgili bir deneyimim yok. Açıkçası, aman alayım diye hayal ettiğim bir modeli yok. Bana çok tekdüze geliyor. Yazarlara özel üretilenler ise benim bütçemin çok ama çok üzerinde.

   Bu kalem, yeterli ıslaklıkta yazıyor bana göre. Ama normale göre bakarsak elbette ibrenin ıslak tarafında. Ben bundan daha ıslaklarını bile seviyorum. Hatta şimdi grinding yapmaya başladım. Mümkün olduğunda ıslak ayarlamaya çalışıyorum uçları.

   Sevgiler

  • fehim 16/12/2013 at 13:20 - Reply

   Ultrasonik temizlik yazısı bekliyorduk ki şimdi bir de grinding mevzusu çıktı ortaya. Bir yazı konusu olabilir, ne dersiniz?

   Ya da en azından hangi malzemeleri nereden temin ettiğinizi söyleyebilirsiniz şimdilik. Hero 616'larla biraz alıştırma yapılabilir diye düşünüyorum.

   Değerli bilgiler için şimdiden teşekkürler

  • Zeynep Kalemsever 16/12/2013 at 13:27 - Reply

   Ultrasonik temizleyici konusunda yazıp yazmamakta emin değilim. O yüzden yazıyla ilgili bir grişimim yok şu anda.

   Grinding meselesine gelince bana hediye olarak bir motor geldi, ucuna muhtelif uçlar takılıyor, kesme, parlatma gibi işlemler yapıyor. O şekilde yapmaya başladım grinding işini. Ben de Hero 336 ile yapıyorum zaten şimdilik 🙂

   Motor ve malzemeleri bana hediye alan büyüğüm İstanbul Karaköy'deki Balkan makinadan almış sağolsun. Biraz deneme yanılma yoluyla hallediyorum. Biraz daha ustalaşınca Fatih'le birlikte bir video çekebiliriz. Bir kaç life-hacking önerim de olacak inşallah ucuz Çin kalemleriyle ilgili.

   Ancak daha zamanı var. O zamana kadar sbrebrown seyredebilirsiniz 🙂

 8. Mabel 11/12/2013 at 22:41 - Reply

  Merhaba, İstanbul'da ikinci el dolmakalemleri nerede bulabilirim acaba?

  • Zeynep Kalemsever 12/12/2013 at 09:09 - Reply

   Merhabalar, İstanbul Üniversite'nin önünde Feridun bey oluyor, ufak bir tezgah açıyor. Ama tam olarak ne zaman orada oluyor bilemiyorum.

  • Murat 12/12/2013 at 22:07 - Reply

   Ebay bu iş için ideal. gitti gidiyor da da bazen denk geliyor ama, ebay özellikle vintage kalemler için cennet. Biraz sabır ve araştırma ile istediğiniz kalemi uygun fiyata alabilirsiniz.

   Zeynep hanım, eğer MB 32''yi bu kadar beğendiyseniz bir de 12 modelini denemenizi öneririm. Wing flexible eski uçlar gerçekten harika.

  • Zeynep Kalemsever 13/12/2013 at 08:10 - Reply

   Ebay gerçekten cennet ama maaşı bırakmamak için çok dalmıyorum o deryaya 🙂

   12 modeli elimde yok ama ucu ona çok benzeyen eski bir No:31 var elimde. O da güzel bir kalem. Ama esnek deyince, benim en büyük hayalim bir Waterman no:52 sahibi olmak…

 9. asturquemandele 12/12/2013 at 23:34 - Reply

  geçenlerde bir antika pazarında bir waterman'e rastladım. kapak üstü carene gibi açılıydı. oldukça eski. nib yapısı oldukça farklı göründü gözüme çünkü hemen hemen bununla aynı tasarım, bir miktar esnek. içeri doğru üçgen girinti şeklinde.

  kalemi alamadım tabii, ayıp dedim, ve okkalı şekilde türkçe sövdüm, ama tavrım, hımmm, benim için biraz fazla, öbür ay belki şeklindeydi. aşağı yukarı bir m7000 ederi söyledi yüzüme yüzüme.

  • Zeynep Kalemsever 13/12/2013 at 08:03 - Reply

   Waterman no:52 almak lazım, denedim, gördüm, yazdım aşık oldum. Esnek uç, Falcon filan hikaye. Gerçekten hikaye.

 10. Orhan Akarkut 30/03/2014 at 10:59 - Reply

  Bende MB31 var, görünüş olarak bunun aynısı. Bir bilginiz var mı, nedir aralarındaki fark?
  Saygılar.

  • Zeynep Kalemsever 31/03/2014 at 12:06 - Reply

   Ben de her ikisi de mevcut. 31 ile 32'nin gövdeleri ve kapakları benzer. Hatta kapaklar birbirine oluyor bile. Ama uçlarının şekli farklı. Yani eğer elinizdeki kalemin kapağında No:31 yazıyorsa ama ucu buna benzemiyorsa, kapağı değişmiş olabilir. Diğer kalemle ilgili de post yapabilirim. O zaman farkı daha net görmek mümkün olur. Sevgiler

 11. Orhan Akarkut 31/03/2014 at 15:29 - Reply

  Benim kalemimin kapağında 31 yazıyor, uç sizin 32'nin ucu ile aynı, altın değil çelik. Bu durumda, 31 ile 32'nin farkı çelik ve altın uç diyebilir miyiz?
  Saygılar.

 12. Serkan Güntekin 17/05/2014 at 13:11 - Reply

  Zeynep Hanim,
  isterseniz ucu cikarabilirsiniz bu kalemde ama zaten montblanc ve 32 disinda bir sey yazmiyor görünmeyen kisimlarinda da.

 13. Lee Munro 13/08/2014 at 01:56 - Reply

  This is a very classy pen! I have my eye on a Montblanc 31 with an OM nib, and it is tempting me 🙂

  • Zeynep Kalemsever 13/08/2014 at 07:29 - Reply

   I also have a Montblanc 31 but maybe because it has a needlepoint nib, I like this one better…. But practically they really look like eachother.

 14. uğur Topsakal 29/01/2016 at 20:54 - Reply

  Merhaba,

  Talihsiz bir kaza sonucu Montblanc No:32'min ucu kırıldı:( Ucu nasıl temin edebilirim? Tavsiyeleriniz nelerdir?

 15. uğur Topsakal 29/01/2016 at 20:58 - Reply

  Merhaba,

  Talihsiz bir kaza sonucu Montblanc No: 32'min ucu kırıldı:( Yeni bir ucu nereden temin edebilirim? Tavsiyeleriniz benim için önemli. Şimdiden teşekkürler, selamlar.

 16. Erkan Caymaz 25/06/2016 at 04:49 - Reply

  Merhaba Zeynep hanım, elimde mb 31 dolma kalem ve mb pix no 36 basmalı kurşun kalem var bunları satmayı düşünüyorum ama ederleri hakkında hiç bir fikrim yok. internette gezinirken bu güzel incelemenize denk geldim o yüzden yazıyorum. Konu hakkında bilgilendirebilirseniz sevinirim. ikisini birden ne kadara satmalıyım? Teşekkürler.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.