Morning Glory Hardcover Notebook

Home/Notebooks/Morning Glory Hardcover Notebook

Morning Glory Hardcover Notebook

Hi!
I think there a few stationery enthusiast in the world who haven’t heard about the brand Morning Glory. They have so many products in so many different stationery items. And when I came across with this notebook and get some advices on them, I decided to try one. This notebook comes in a very hard orange cover as you can see from the photo.  You can also keep this cover to tuck your notebook in.
The material of the notebook cover is made of corduroy fabric. There is a tiny Morning Glory brand embossing on them. And I liked the choice of color of the fabric.
And how this cute notebook performs? I tried this notebook with a Parker 45 filled with Waterman Serenity Blue, a Sailor Pro Gear with Levenger Shiraz (which is a quite wet ink, you will soon see), Lily 717 another quite wet ink and Toz Penkala pen with Kaweco Paradise Blue. As you can see, apart from Shiraz had a little feathering, there is none.
Back page performance is quite interesting. There is no bleeding and minimum ghosting. I really wish I could find big and unruled version of this notebook. I get this piece from Can Kırtasiye of Izmir long time ago. And I wish Morning Glory or the distributors can hear us and have those papers in bigger and blank notebooks.
Cheers,
Zeynep Locketpen
By |2018-02-18T21:35:38+03:00April 14th, 2017|Notebooks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Morning Glory Hardcover Defter İncelemesi

Merhabalar,
Morning Glory markasını bilmeyen kırtasiye tutkunu azdır herhalde. Çok farklı ürün gamlarında, çok çeşitli ürünler üreten bu markanın bir defterine rastlayıp, bir de üzerine bir kaç tavsiye de alınca, bir tane edinmek istedim. Defterimiz yukarıdaki gibi, tatlı, sert bir kılıf içinde geliyor. Dilerseniz bu kılıfı atmayıp, defterinizi saklamak için de kullanabilirsiniz…
 
 Kapak malzemesi için bildiğimiz fitilli kadife kumaş. Üzerinde minicik bir Morning Glory baskısı var. Defterin elde bıraktığı hissi ve kumaştaki renkleri çok sevdim.
Peki bu defter nasıl bir performans veriyor? Ben bu defteri denerken, Waterman Serenity Blue ile dolu bir Parker 45, Levenger Shiraz ile dolu (ki çok ıslak bir mürekkeptir kendisi) Sailor Pro Gear, yine ıslak Lily 717 ve Kaweco Paradise Blue dolu Toz Penkala kalemle denedim. Gördüğünüz gibi Shiraz’daki çok azıcık kırçıllanma hariç hiçbir kırçıllanma olmadı.
Arka sayfadaki sonuç ise epey şaşırtıcı. Herhangi bir kanama yok ve minimum miktarda hayalet var. Bu defterin çizgisiz ve büyük versiyonunu bulmayı çok ama çok isterdim şahsen. Ben bu defteri uzun zaman önce İzmir Can Kırtasiyeden almıştım. Keşke Morning Glory firması sesimizi duysa ve bu güzel defterleri çizgisiz kağıtlara da üretse…
Sevgiler
Zeynep Kilitkalem
By |2018-02-18T21:36:11+03:00April 14th, 2017|Defterler|8 Comments

About the Author:

8 Comments

 1. Bahattin Çelik 14/04/2017 at 08:59 - Reply

  Morning Glory firmasını bilmeyen azınlıktanım sanırım. Aferim morning Glory'ye

 2. Onur OZALP 14/04/2017 at 11:21 - Reply

  Ufak Memo Book serisi not defterleri de dolmakalem kullanımına son derece uygun kağıda sahip. Tavsiye ederim, ancak İstanbul'da hiç kalmadı gibi bir şey. 10-12 tane toplayabildim kendime. Keyifle kullanıyorum.

 3. yeliz-art 14/04/2017 at 15:28 - Reply

  Gerçekten de defter çok güzelmiş ve çizgisiz üretimde yapmalı.

 4. Eren O. 14/04/2017 at 16:00 - Reply

  Ah morning glory, kahramanım benim demek istiyorum:)

 5. Sami Ertaga 14/04/2017 at 17:09 - Reply

  Kağıdın gramajı hakkında bilgi var mı? sanırım en az 90 grdır.

 6. zemheri 14/04/2017 at 17:54 - Reply

  İlk kez duyanlardan biri de benimdir herhalde. Kareli versiyonu var mıdır? Alınası defter.

 7. Özgür Günhan 14/04/2017 at 18:35 - Reply

  Ofiste Morning Glory'nin üzerinde "Lumi" yazan spiralli defterini kullanıyorum, f/p olarak kullandığım en iyi defterlerden birisi.

 8. Bebe 15/04/2017 at 01:33 - Reply

  The corduroy cover must feel so much better to touch with the hands than the notebooks with the fake leather covers which become sticky and dirty so quickly. There are four Morning Glory stores in the Los Angeles area. The website does not have your type of notebook (most are for schoolchildren), so your book must be quite old. I did see some small 112-page books, and I had an idea! I will buy one of them and glue some corduroy fabric on it. Then I will have a similar cover…not as colorful sadly. Thanks kindly, Zeynep.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.