Pelikan Edelstein Turmaline Ink Review

Home/Inks/Pelikan Edelstein Turmaline Ink Review

Pelikan Edelstein Turmaline Ink Review

 Pelikan launched its new market shaking ink line Edelstein in the recent years. Those inks stealing our hearts both with their boxes, bottles and vivid colors, was kind of a conciliation of Pelikan who was offering boring ink series of 4001 for years. Since the colors and the packaging was darn good, I couldn’t help myself and bought it all. And in this point, I would like to thank Celik Stationery who helped me a lot and delivered the inks by hand as a gesture.
                                             

And if you ask, what is Turmaline? Turmaline is a natural stone which bears all kind of tones in the nature but common as a pink stone. And the most precious one is blue Paraiba Turmaline which is also known as Egypt Turmaline. Besides, stone experts says, pink Turmaline gives joy!

After that much chat, and if you already read my ” How do I make ink reviews” post and the one about Ink Terms, now we can skip to the Turmaline, “Ink of the Year”.

Bottle and box is like you see above. They are quite heavy. For sake of an example: Edelstein 50 ml bottle is 276 grams while 50 ml 4001 is 149 grams or 80 ml Diamine is 195 grams. It is heavy! And the box is silvery nice box, with a concave end indicating the ink color.

There is a point I would like to draw your attention. First of all, just notice how dark is the ink in the first lines. This is something about Turmaline that ink gets darker as it waits in the nib, I don’t experience it while I am using Jade.

 

Overall, Edelstein is a nice pink color hosting hints through dark purple. It has a quite good flow and nearly totally dries in 5 seconds. I am satisfied by its water proof quality. It passes the wet hand test with so little smear which cannot even seen in the photo. (Maybe it is my bad photo skills!) 50 ml bottle is sold for 60 TRY (app. 30 EUR) but with a little bargain I guess you may have it for 50 (25 EUR). In price regard, it is cheaper than Caran d’Ache Earth but more expensive than Mont Blanc. However, I am not sure, if Turmaline will be available for the next years, since it is announced as “Ink of the Year”.

PS: Actually it has been a while since I prepared this article. When I first bought the Edelstein line, I made the swatches of all colors and pinned it to the board in my office. (No direct exposure) And unfortunately, colors of Turmaline and Ruby has faded away. There is no fading in other colors, at least as much as this. However, when I checked my ink review notebook, it was quite alright.

Sincerely,

 

By |2018-02-18T18:32:15+03:00September 24th, 2012|Inks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pelikan Edelstein Turmaline Mürekkep İncelemesi

 

Pelikan geçtiğimiz yıllarda mürekkep piyasasını sarsan Edelstein serisini dolmakalem severlerle buluşturdu. Hem kutularıyla, hem şişeleriyle hem de canlı renkleriyle kalbimizi fetheden bu mürekkepler, sanki Pelikan’ın yıllardır sıkıcı 4001 şişe ve serisinden sonra bir gönül alma gibiydi. Hem renkler, hem de şişeler bu kadar güzel olunca ben de dayanamayıp tüm seriyi aldım. Bu noktada, bana çok yardımcı olan, hatta ve hatta mürekkepleri ayağıma kadar getiren Çelik Kırtasiye’ye de teşekkür etmeden geçmek istemem.
                                             
Kaynak
Peki ya bu Turmalin nedir derseniz? Turmalin neredeyse doğadaki tüm renk tonlarında olabilen ancak en yaygını pembesi olan bir doğal taş çeşidi. En kıymetli türü ise, Paraiba Turmalini olarak bilinen mavi renkli Mısır Turmalini. Ayrıca pembe turmalinin, neşe verdiğini belirtiyor doğal taş uzmanları.
Bu kadar goygoydan sonra  mürekkep incelemelerimi nasıl yapacağıma dair yazımı ve Mürekkep terimleri hakkındaki eyyorlamamı da okuduysanız, şimdi “Yılın Mürekkebi” olarak lanse edilen Turmaline’in incelemesine geçebiliriz.
Şişe ve kutu yukarıdaki gibi. Oldukça ağır. Hatta şöyle örneklendireyim. 50 ml Edelstein şişe 276 gramken, 50 ml 4001 sadece 149 gram ya da 80 ml Diamine mürekkep 195 gram. Yani gerçekten ağır! Kutu ise, gümüş renkli, konkav kenarı mürekkep rengi baskılı, güzel bir kutu.

Burada dikkat çekmek istediğim bir husus var. Öncelikle mürekkebin ilk satırda ne kadar koyu olduğunu görebiliyor musunuz? Bu Edelstein’in Turmaline’e has bir özelliği, mürekkep kaleminizini ucunda bekledikçe koyulaşıyor. Aynı durum Edelstein Jade (Yeşil) renginde mevcut değil, yani bu kadar koyulaşma yok örneğin.Genel anlamda baktığımızda, Edelstein Turmaline,  içinde mora doğru renkler de barındıran oldukça güzel bir pembe. Gayet akıcı yazdıyor ve 5 saniyede neredeyse tamamen kurumuş oluyor. Suya dayanıklılığı ise, beni tatmin etti. Fotoğrafta belli olmayacak derece az lekelenmeyle kurtarıyor kendisini. Mürekkebin perakende fiyatı 50 ml için 60 TL ancak pazarlıkla 50’ye alınabilir diye tahmin ediyorum. Fiyat olarak, Caran d’Ache earth serisinden ucuz ancak Mont Blanc’dan pahalıya geliyor. Turmaline’nin yılın mürekkebi olarak lanse edilmesi nedeniyle, gelecek senelerde bulunup, bulunmayacağını bilemiyorum maalesef.

Ps: Aslında ben bu yazıyı hazırlayalı çok oldu. Mürekkepleri ilk aldığım gün, hepsinin bir örneğini ofis panoma asmıştım. (Doğrudan ışık almıyor) Turmaline ve Ruby fena halde soldular. Diğer renklerde bu kadar solma mevcut değil. Hatta kimilerinde hiçbir solma yok. Ancak Turmalin’in bu incelemesini mürekkep defterinden kontrol ettiğimde herhangi bir solma göremedim.

Aklınızda olsun.

Sevgiler

 

By |2018-02-18T18:59:54+03:00September 24th, 2012|Mürekkepler|20 Comments

About the Author:

20 Comments

 1. kp 24/09/2012 at 14:55 - Reply

  Thank you for a lovely review of this ink. I have been curious about this one, since I really enjoy pink inks. Are you familiar with Iroshizuku Yama-Budo? how does this compare? Thanks again.

  • Zeynep Kalemsever 24/09/2012 at 15:11 - Reply

   I thank you for your great comment. Actually, Yama-Budo was the first ink popped in my mind, when I tried Turmaline. I have a sample of Yama-Budo. So I will try to compare them in color hopefully.

  • kp 29/09/2012 at 12:36 - Reply

   Thank you! =)

  • Zeynep Kalemsever 30/09/2012 at 06:23 - Reply

   You are welcome!

 2. ftnpntr 24/09/2012 at 15:17 - Reply

  Aynen Caran d'Ache gibi abartılı bir şişe tasarımı ve fahiş fiyatlar. Fiyatları yükseltince Iroshizuku olmuyor bu mürekkepler bence.
  Montblanc'ın şişe ve kutu tasarımları çok daha başarılı bence. Fiyatları da çok daha normal.

  • Zeynep Kalemsever 24/09/2012 at 15:42 - Reply

   Ben de bugün sizinle eski bir mail yazışmasına denk geldim, sizi hatırladım. Demek ki, bugün yorum bırakacağınız varmış.

   Ben Aventurine, Topaz ve Jade'i çok beğendim. Onlarda herhangi bir solma da olmadı. Caran d'Ache'a gelince, o Storm'un mübarek dusty purple rengini verebilen başka mürekkep yok. Ne Scabiosa'da, ne J. Herbin Poussiere de Lune'de o tat var. Hele J. Herbin'in formülü değişmiş ki, o dusty renk tamamen gitmiş.

   MontBlanc'a gelince, ben şu ayakkabı gibi duran eski şişelerini pek sevmiyorum. Benim favorim yeni küp şişeler.

   Iroshizuku'ları fade testine tabi tutmadım. Onlara da bakayım 🙂

  • ftnpntr 24/09/2012 at 16:02 - Reply

   Küp şişeler limited editionlarda var sadece.

   Benim kızdığım 4001 Blue-Black Amerika'da yasaklanınca afilli şişede (hemen hemen) aynı mürekkebi yüksek fiyattan pazarlaması Pelikan'ın. Nasıl MontBlanc kalemlerin etiket fiyatı sunduğu kalitenin çok ötesindeyse Edelstein mürekkeplerin sunduğu kalite de fiyatının çok ötesinde.

  • Zeynep Kalemsever 24/09/2012 at 16:55 - Reply

   Evet ve o küp şişeleri normallerinden daha çok beğeniyorum ben. Öbürü çok kaba saba geliyor.

   Henüz (hala) bir MontBlanc kalemim yok. O yüzden yorum yapmayayım. Edelstein'lara gelince, ben çoğundan memnun kaldım. Ama asıl yorumumu Iroshizuku'lar gelince yapmalıyım sanırım. Bakalım çok çok farklı bir deneyim yaşatacak mı?

 3. Shangching Huitzacua 24/09/2012 at 17:26 - Reply

  Pelikan Turmaline is my first and only pink/ magenta ink. I got it out of an impulse and I am glad I did. Its shading is wonderful, and it is not too light of a pink so it can't be used often. It is also a receptive ink to most paper I have tried on. It is a surprise that I have not purchased the entire line of Edelstein yet!

  • Zeynep Kalemsever 24/09/2012 at 17:39 - Reply

   I totally agree with you. It has a great shading and a great color. The only problem, it may fade in time. (Although there is no fading signs in the notebook)

   Please let me know, which Edelsteins you want to try?
   🙂

  • Shangching Huitzacua 25/09/2012 at 02:37 - Reply

   Too bad it is volatile, so just don't use it for calligraphy work that is meant to be displayed :p
   As to which Edelstein I would like to try, the only ones that I have not sampled were Tanzanite and Topaz. I have tried the rest with Goulet samples. The foremost reason that stops me from buying the whole line is that I have way too many greens by R&K. Don't forget to tell me which ones you would like!

  • Zeynep Kalemsever 25/09/2012 at 07:28 - Reply

   Tanzanite is very much like Monteverde Blue-Black. Topaz yet a great color and resembles to MontBlanc one of the limited inks. (It should be friendship or something)

  • Shangching Huitzacua 25/09/2012 at 16:39 - Reply

   The only blue black I have right now is the cartridge from Petit1. I still have a bottle of Pellikan Royal Blue to use up, so not in a hurry to plunge back into the market. I have not tried any turquoise by MB; the ones I have are Pelikan Turquoise, C d'A Caribbean blue, and De Atramentis Christmas turquoise.

  • Shangching Huitzacua 25/09/2012 at 16:40 - Reply

   The only blue black I have right now is the cartridge from Petit1. I still have a bottle of Pellikan Royal Blue to use up, so not in a hurry to plunge back into the market. I have not tried any turquoise by MB; the ones I have are Pelikan Turquoise, C d'A Caribbean blue, and De Atramentis Christmas turquoise.

 4. Azizah 25/09/2012 at 01:04 - Reply

  Oooh! I just picked this ink up at the Dallas Pen Show!! I love your swab of it- looks yummy!

 5. Estivalia 25/09/2012 at 01:17 - Reply

  Lovely review! I kinda dig how the ink looks to change color from the first line to the last, it's a nice unexpected effect 🙂

  The packaging of those inks looks so elegant and luxurious. I'd get them just so I could stare at them sitting in my desk. I feel the same way about Iroshizuku bottles 🙂

  • Zeynep Kalemsever 25/09/2012 at 07:30 - Reply

   Packaging is nice and also it has a great shading. I don't like plain inks. Ink should be a bit playful 🙂

   Iroshizuku bottles are another story.

 6. Yazdım Sözü Özüyle 15/05/2014 at 12:15 - Reply

  Bu mürekkebi Diamine ve Herbin ile ıslaklık olarak karşılaştırdığınızda 5 üzerinde kaç puan verirsiniz ıslaklık açısından?

  • Zeynep Kalemsever 19/05/2014 at 15:16 - Reply

   Diamine ve Herbin'deki her bir mürekkep de kendi içinde ıslaklık açısından değişiyor. Elbette kalem faktörünü de unutmamak lazım. Ama gayet ıslak bir mürekkep kendisi.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.