Pilot Iroshizuku Asa-Gao Ink Review

Home/Inks/Pilot Iroshizuku Asa-Gao Ink Review

Pilot Iroshizuku Asa-Gao Ink Review

Hello from quite a cold day in Istanbul!
Today we have our hands on Pilot Iroshizuku’s relatively less-known blue ink Asa-Gao. I don’t know why, among other blue inks like Kon-Peki and Ama-Iro, Asa-Gao is not very popular. However, I think, it is a great blue ink proper for daily/office use and a great vibrant tone of blue.
Writing sample above was written with my Pelikan M200 Cognac italic which is as monster as an Hummer car. Although it is a very wet pen, also thanks to the paper, there is almost no feathering on the paper as you can see. And also there is some nice shading.
This writing sample was written by a broad nibbed Parker 51 and you can also see the vibrant, nice blue color in this sample too. After the faded, washed away color of Pelikan 4001 or old Sheaffer’s or Parker Washable Blue, Asa-Gao gives me the joy and pleases me as a blue ink.
The only problem with this problem-free ink is that it is not getting along well with the water.
If you are looking for a daily blue with easy maintenance which won’t cause problem with your pens I think Iroshizuku Asa-Gao might be the blue ink you are looking for.
By the way; here is my other Iroshizuku ink reviews:
Do you like blue inks?
Cheers,
Zeynep Bluebird
By |2018-02-21T20:02:34+03:00January 6th, 2015|Inks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pilot Iroshizuku Asa-Gao Mürekkep İncelemesi

Herkese soğuk bir günden günaydın!
Bugünkü mürekkebimiz Pilot Iroshizuku markasının görece az bilinen mavilerinden Asa-Gao. Iroshizuku’nun diğer mavileri Kon-Peki ve Ama-Iro’nun yanında Asa-Gao’nun adı biraz daha az geçiyor nedense. Ama bence günlük kullanıma uygun, canlı, kağıtta soluk durmayan çok güzel bir mavi kendisi.
Üstteki yazı örneği, ortalama bir Hummer kadar yakan Pelikan M200 Cognac italik uçlu kalemle yazıldı. Çok ıslak bir kalem olmasına rağmen, kağıdın da iyi olması ile birlikte neredeyse hiç kırçıllanma yapmadığını görebilirsiniz. Aynı zamanda güzel gölgeler de mevcut.
Bu yazı ise, Borad uçlu bir Parker 51 ile yazıldı. yine o canlı ve tok mavi bu yazı örneğinde de görülüyor. Pelikan 4001’in veya eski Sheaffer mavilerin veya Parker Washable Blue’ların o kuruduktan sonra kendisini tamamen salıp, soluklaşan mavilerinden sonra Iroshizuku Asa Gao gerçekten insana keyif veriyor.
Genelde kullanımı sorunsuz olan bu mürekkebimizin belki de tek kusuru suya pek dayanıklı olmaması.
(Bu fotoğraf sevgili Fpail’e aittir)
Eğer günlük kullanıma uygun, soluk olmayan, temizlemesi, bakımı kolay, kaleminizi yormayacak şık bir mavi arıyorsanız Iroshizuku Asa-Gao tam size göre.
Bu arada diğer Iroshizuku mürekkep incelemelerimiz de burada:
Sizin mavi mürekkeple aranız nasıl?
Sevgiler
Zeynep Mavikuş
By |2018-02-18T14:55:49+03:00January 6th, 2015|Mürekkepler|10 Comments

About the Author:

10 Comments

 1. Eren O. 06/01/2015 at 11:47 - Reply

  Ben mavilere bayılmıyorum ama bu derin mavi hoşuma gitti:=) defter ne bu arada, o da güzel görünyor:)

  • Zeynep Kalemsever 06/01/2015 at 14:17 - Reply

   İlk defter bir arkadaşımın Almanya'dan aldığı bir defterdi. Onu da bir ara belki incelemek lazım.

 2. Sittirella 06/01/2015 at 13:20 - Reply

  Ama bu mavinin yazbenisi bambaşka 🙂

 3. kalemvekahve 06/01/2015 at 17:32 - Reply

  Her mürekkep incelemesi okuduğumda bir süre kendimi online satış sitelerine atıp şöyle bir dolanıyorum. Bıraksam kendimi dükkan açacak kadar mürekkep biriktirebilirim sanırım:) Gündelik kullanım için biçilmiş kaftan bu renk. İnsanın yazdıkça yazası gelir hem böyle canlı bir tonla 🙂

  • Zeynep Kalemsever 07/01/2015 at 12:59 - Reply

   Sonra da herkes gelip bana kızıyor, Zeynep hanım ocağımıza incir ağacı diktiniz diye 🙂 Takas yapalım diye bunun için diyoruz işte 🙂

 4. Mete KÜÇÜKÇAKIR 07/01/2015 at 11:01 - Reply

  Aslında benim mavi ile hiç aram yoktu, Diamine Damson, Teal, bir tane mavi siyah bir tane de kahverengi ile mutlu mesut devam ediyordum. Bu blogları okuya okuya maviye sardım, so aldığım mürekkeplerin tamamına yakını mavi tonları. (Eau de Nil'e hala ulaşamadım, Prussian Blue rengini çok sevdim)

  Hatta yılbaşından bir iki gün önce elime geçen Lamy 2000'e aldığımdan beri sadece bir kez kullandığım J.Herbin Eclat de Saphir doldurdum, iyicene oldu.

  • Zeynep Kalemsever 07/01/2015 at 13:04 - Reply

   Aslında benim de mavi mürekkeplerle çok aram yok. Ama maalesef en yaygın renk olduğu için kullanmak zorundayız bi nevi. En ciddi görünen, günlük kullanıma en uygun renk mavi. Öyle olunca da bari güzel bir mavi tonu kullanalım diyorum elbette.

   Bu arada Eclat de Saphir de çok güzeldir gerçekten.

 5. Abdullah YEŞİLTAŞ 07/01/2015 at 18:17 - Reply

  Ben mavisiz yapamam. Diğer renkler sanki dolma kalemin ağır ruhuna aykırıymış gibi geliyor. Pop art rengi Lamy gibi kalemim olsa belki diğer renkleri de sıkça kullanabilirim. Sırıtmaz. Şimdi m 1000 Pelikan'a pembe koyamam. İnsanın çalışma ortamı, sosyal ortamı da renkleri etkiliyor. Havacılıkla, denizcilikle uğraştiğim için mavisiz olamam. Açık mavilere de evet demem. Damson, Red Dragon, Turkuaz da sevdiğim renkler. Ama divit ile renk sıkıntısı çekmiyorum. Her renk uyar işte o zaman. Stres kalmaz insanda. Cıvıl cıvıl doldur, meşk eyle kâğıtla.

 6. ihsan zeyveli 07/01/2015 at 18:36 - Reply

  Aslında koyu maviyi çok sevmem benim için gökyüzü mavisi olmalı ama bu renk gerçekten hoşuma gitti😊

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.