Promotional Notebooks Yay or Nay?

Home/Notebooks/Promotional Notebooks Yay or Nay?

Promotional Notebooks Yay or Nay?

 “Winter is coming!” It means that, promotional agendas and notebooks will appear on our desks soon. I, myself have never been a fan of promotional notebooks or agendas so far. Even though they bear high quality, I am quite turned off by big corporate names on the cover or ads inside. Therefore I would like to introduce you with the best practive I have ever seen so far.
 
When Fatih a fountain pen gourmet as well as the Advertising Manager of Metal Yapi told me that he will be bringing some notebooks for me, I thanked but I have to admit I murmured myself “Hope not another notebook to put aside without using”. And this is the story of how I met with (your mother) my frequently used notebooks of nowadays.
 
Fatih, customized those notebooks by himself. They all have back stitches matching with the inner cover. If the inner cover is red, then the back stitch is also red.
 
And what about the paper? For the inner pages 80 gr ivory and for cover it is used 300 gr craft paper. (This year the promotional notebooks will be printed on 90 gr paper) Since they cannot find dotted paper to make the notebooks, they made it printed in a printing center. Another quality of the notebook is that all the pages have perforation on the side. So you don’t harm the spine of the notebook while you are tearing down a page.
 
On the back of the cover, there is a pocket. I know it is not folded but still a pocket! Pockeeeetttt 🙂
Again as a great blogger feature we have a rotated photo!!! I tried the notebook with Sailor King of Pen, Waterman Harley Davidson, Montblanc No:32 and the wettest pen I have ever used Faber Castell Ambition.
 
I like the general performance of this notebook but it bleeds with the wet pens. Recently I have been carrying this notebook all the time. It is not very thick and the sizes are 14×21 cm. I used to carry very small notebook in my bag but I realized they are not very comfortable for long writing sessions. But since this one is quite lightweight and slim, it is ideal to carry in the bag.
To put in a nutshell, even though it is promotional, it is possible to design something to match with people’s needs. I don’t remember any of the agendas I recieved last year, since they had giant names on the covers and merely a place to write inside because of the advertisements. But I carry this notebooks since I received them. Who makes itself reminded? Ones spending more, making big fancy agendas or the ones designing a plain notebook with considering the needs of people who will use it?
Cheers,
Zeynep Penthusiast
By |2018-02-26T20:02:10+03:00November 14th, 2013|Notebooks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Eşantiyon Defterleri Kullanıyor musunuz?

Yeni yıl kapıda… Bu da demek oluyor ki, şirketlerin yıllık olarak kendilerini hatırlattıkları ajandalar da yakın zamanda kurumsal şirketlerde çalışanların kapılarını aşındırmaya başlayacak. Ben şahsen şimdiye kadar hediye gelmiş hiçbir ajandayı kullandığımı hatırlamıyorum. Ne kadar güzel ve kaliteli de olsa, üzerinde yazan devasa isim, iç sayfalarındaki kocaman reklamlar beni yorar. Bu yüzden bugün size iyi bir promosyon defter nasıl olur, Metal Yapı’nın defteri üzerinden göstermek istedim.
Hem bir dolmakalem gurmesi, hem de Metal Yapı’nın reklam müdürü olan Fatih bana hediye olarak defter getirmek istediğini söylediğinde teşekkür etmiş ama içimden “inşallah kullanmadan kenara kaldıracağım bir defter olmaz” demiştim. Ve son günlerde en çok kullandığım defterlerle böylece tanışmış oldum.
Fatih, bu defterleri kendisi yaptırmış. Her defter sırt dikişli. Dikiş rengi içteki kapak rengi ile uyumlu. Örneğin iç kapak sarı ise, sırt dikişi de sarı oluyor.
Gelelim defterin kağıdına… Defterde kağıt olarak 80 gr fildişi, kapakta ise 300 gr kraft kağıt kullanılmış. (Bu sene 90 gramlık kağıda basılacakmış eşantiyon defterler. Yaşasın!) Defterleri yaptırmak için noktalı kağıt bulunamayınca, fildişi kağıtlara matbaada gri noktalar bastırılmış. Defterin bir diğer özelliği ise, sayfa kenarlarının perforeli olması. Böylelikle, bir sayfayı kopartmak için defterin cildini bozmak zorunda kalmıyorsunuz.
Defterin arka kapağında, körüksüz de olsa bir cep bulunuyor. Evet körüksüz ama yine de cep 🙂
                             
Evet, yine muhteşem bir blogger özelliği olarak fotoğraf ters döndü 🙁 (Bu arada, blog tasarımı yapıp, altyapıyı da daha iyi hale getirmek üzere ajans veya web designer önerilerinize açığım) Defteri Sailor King of Pen, Waterman Harley Davidson, Montblanc No:32 ve şimdiye kadar kullandığım en ıslak kalem olan Faber Castell Ambition ile denedim.
Genel performansını seviyorum. Ama çok ıslak kalemlerde arkaya geçiyor. Ben son zamanlarda sürekli bu defteri taşıyorum. Defter çok kalın değil, boyutları da 14×21 cm. Eskiden çantamda taşımak üzere ufak defterler alıyordum ama o defterlere uzun uzun yazmak zor oluyordu. Bu defter hafif ve ince olduğundan çantada taşımak için oldukça ideal.
Demem o ki, eşantiyon da olsa, bir defteri insanların ihtiyaçlarını görecek şekilde tasarlamak mümkün. Geçen sene bana gelmiş ve kapağında devasa isimler yazan, iç sayfalarında neredeyse yazılacak yer olmadığı için atılan ajandaların hangi şirketlerden geldiğini hatırlamıyorum. Metal Yapı’nın defterini ise aldığımdan beri her daim çantamda taşıyorum. Sizce hangisi kendini daha iyi hatırlatıyor? Çok para harcayıp afili ajandalar yapanlar mı, yoksa defter kullanacak kişilerin ihtiyaçlarını düşünerek sade tasarımlar yapanlar mı?
Sevgiler,
Zeynep Kalemsever
By |2018-02-18T18:51:30+03:00November 14th, 2013|Dolmakalem|12 Comments

About the Author:

12 Comments

 1. Adsız 14/11/2013 at 09:29 - Reply

  To me, they seem to be Fabriano Ecoqua.

  • Zeynep Kalemsever 14/11/2013 at 09:43 - Reply

   I just checked it, it looks a bit thicker than this. And I couldn't see if the pages are perforated.

 2. Nilgün Komar 14/11/2013 at 09:35 - Reply

  harikaaa

 3. Abdullah YEŞİLTAŞ 14/11/2013 at 09:46 - Reply

  İş yaparken sürekli not tutuyorum, ceket cebimde taşıyorum, gerektiğinde yırtıp birisine not bırakıyorum… bu sebeple perforeli veya spiralli defter kullanıyorum genelde 15*8 cm gibi not defteri taşıyorum. Kağıdı da 100 gr kadar var. Bu tarzdaki beleş defterler daha cazip ve dolmakalemciler için iyi bir dost.
  Yazmadan edemem, ajandaları yeni yıldan sonra gönderenlere sesleniyorum. Bizimle değilsin.

  • Zeynep Kalemsever 14/11/2013 at 09:52 - Reply

   Tabi biz hanımlar hep çanta taşıdığımızdan cepte defter tutmuyoruz. Beylerin ihtiyaçları biraz daha farklı oluyor. Ama ben geçen zaman zarfında fark ettim ki, küçük defterlere rahat yazamıyorum. Bu defterin kapağını altına kıvırdığımda benim için çok ideal bir boy oluyor.

   Ve evet, bir de o var. Yıl bittikten sonra ajanda gönderenler…

 4. BlahBlah 17/11/2013 at 09:33 - Reply

  ansiklopedi gibi olanları çok gördükten sonra bu gerçekten çok şık geldi gözüme.

 5. Salih ERİKCİ 07/02/2014 at 00:16 - Reply

  Bu defterlerden yaptırmak istiyorum, acaba nerede yapıldığını öğrenebilir misiniz?

  • Zeynep Kalemsever 07/02/2014 at 07:58 - Reply

   Salih Bey, bana writetomeoften et gmail nokta com adresinden bir e-mail atarsanız size yardımcı olmaya çalışayım.

 6. Adsız 14/12/2014 at 06:06 - Reply

  Tek ortalı, el yapımı gibi duran defterleri seviyorum, hem sade, klasik, şık hem de hafif ve kullanışlı. Sırt dikişi de şık olmuş.

  • Zeynep Kalemsever 15/12/2014 at 09:27 - Reply

   Evet, hafif ve kullanışlılar. Arkaya katlanabiliyorlar. Bir de bu defter gerçekten çok şık.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.