Quotable Journal Notebook Review

Home/Notebooks/Quotable Journal Notebook Review

Quotable Journal Notebook Review

 

Have a nice Monday everyone!

While writing about my September favorites, I mentioned this notebook, which is currently my favorite notebook to use with fountain pens. I generally read on my area of interest and I like taking notes and making summaries and of course all with a fountain pen. So it is very important for me that the paper can bear the ink and the wetness of the fountain pen. Most of my notebooks are not going well with fountain pens so I had to leave a page blank which means I only use the half of the notebook. I think that is sad.
Quotable cards are established by a couple Gillian Simon and Matt Fernandes Vogel who desperately searched a nice simple card in New York in 1993. So they started their company and now they offer tote bags, candles, cards, notebooks and other different things with quotes on them. And you are welcomed if you want to share your favorite quote with them from [email protected]
I nearly used the half of this notebook and I like really wet pens and generally use M and B nibs. And there is no bleed-through and not even show-through. With some inks, there might be a very little feathering. But I can handle this very little feathering, as long as there is no show-through.
And this is how it seems! You cannot see anything on the back of the right page? Eh! This is what I mean. Only thing which can be a negative fact about this notebook is; it is a big one. So, it is very hard to carry it for a daily use. I bought it from Nezih Stationery Shop at Akmerkez for 36 TL (app. 18 EUR) I thing it is a good bargain for such a big 200 pages, hardcover notebook. Besides, there is a lot more covers with different quotes are available. You can see the full range here.

 

What is your favorite notebook?
Cheers,
Zeynep Bignotebook
By |2018-02-18T18:42:39+03:00October 8th, 2012|Notebooks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Quotable Journal Defter Incelemesi

Herkese iyi pazartesiler diliyorum!
Eylül ayının favorilerini yazarken, bu defterden bahsetmiştim ki kendisi gerçekten son zamanlarda dolmakalemle kullanmak üzere en favori defterim. Genellikle kendi ilgi alanlarımda okuma yapıyorum ve okurken not almayı ve özet çıkarmayı seviyorum. Tabi ki, bunların hepsi dolmakalemle oluyor. Bu yüzden de, kullandığım defterin kağıdının mürekkebe ve dolmakalemin ıslaklığına dayanabilir olması çok önemli. (Bir nevi “erkeğim beni taşıyabilmeli” durumu) Ama maalesef defterlerin çoğu dolmakalemle iyi anlaşamıyor ve ben de bu durumda sayfaları arkalı önlü kullanamıyorum. Bu da defterin yarısının kullanılmaması demek oluyor. Bence üzücü.
Quotable cards, Gillian Simon ve Matt Fernandes Vogel çiftinin New York’ta arkadaşlarına göndermek üzere sade ve basit kart arayışlarının ama bulamayışlarının bir neticesi olarak 1993 yılında kurulmuş. Şimdi ise, mumlardan alışveriş çantalarına, defterlere ve üzerinde alıntılar olan pek çok ürünleri mevcut. Ve eğer siz de, favori alıntılarınızın bu ürünlerin üzerinde yer almasını istiyorsanız, Quotable cards’a [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Defterin neredeyse yarsını kullandım ve genellikle ıslak dolmakalemleri seviyorum ve M ve B uçlar kullanıyorum. Ve bu defterde arkaya geçme ve hatta görünme / gölgeleme bile yapmıyor. Ama nadiren bazı mürekkeplerle çok az bir miktar kırçıllanma yapıyor ama bu benim için kabul edilebilir bir durum, gölgeleme yapmasında, az bir kırçıllanmaya razıyım.
Vee, bu da sayfanın arkasının nasıl göründüğü! Tabi sağ sayfanın arkasına bu test yazısını yazmış olduğumu kim tahmin edebilir? Görünme / gölgeleme yapmıyor derken, kastettiğim buydu. Ama bence bu defterin tek bir negatif tarafı var, o da çok büyük bir defter oluşu. Yani, günlük olarak taşımak için pek ideal değil. Ben kendisini Akmerkezdeki Nezih’ten 36 TL’ye aldım ve bence 200 sayfalı, sert kapaklı bir defter için çok iyi bir fiyat bu. Ayrıca, bu kapağın dışında, üzerinde güzel sözler olan pek çok farklı çeşidi de mevcut. Çeşitlerini de buradan görebilirsiniz.
Sizin favori defteriniz nedir?
Sevgiler,
Zeynep Büyükdefter
By |2018-02-18T19:19:05+03:00October 8th, 2012|Defterler|16 Comments

About the Author:

16 Comments

 1. EMİNE ÖZTÜRK 08/10/2012 at 15:19 - Reply

  karakteristik ve çok estetik bir el yazınız var…

 2. Shangching Huitzacua 08/10/2012 at 16:49 - Reply

  I have too many "favorite" notebooks (maybe that explains why I have not finished one for awhile). Rhodia Webbie is one of them (I know you find them bland) that I used to copy down all the knitting patterns I like. Miquelrius' Notebook Eco 4 for recipes I collected over time. Fabriano EcoQua for calligraphy practice.. see way too more.

 3. çağla deniz dönmez 08/10/2012 at 19:52 - Reply

  Kapagına bayıldım 🙂

  gorgeousoufmyworld.blogspot.com

 4. kp 08/10/2012 at 22:54 - Reply

  I really enjoy these notebooks. I've had a few, myself. Enjoy it!

  • Zeynep Kalemsever 09/10/2012 at 08:25 - Reply

   Thank you kp. They are really well going with fountain pen, I am surprised why people do not mention it as much as they do about Moleskine.

 5. A-H 09/10/2012 at 05:01 - Reply

  Ne yazik ki ev boyle ne planlarla alinmis ama ici doldurulmamis defterden gecilmiyor 🙁 sen kullaniyorsan hakkiyla ne guzel 😉
  birde el yazini pek sevdim 🙂

  • Zeynep Kalemsever 09/10/2012 at 08:27 - Reply

   Ben kullanıyorum, aslında benim yaptığım şeye kitap okuma denmez, ders çalışma benimki bir nevi. Kısıtlı alanda okuma yapıp, o konularda özetler çıkartıyorum. Eğer bir gün çocuğum olursa, ona eski teknolojili hard diskler vs. değil, el yazımla yazılmış defterler bırakmış olacağım hem 🙂

   İltifat için de teşekkür ederim. Her gün yazıyor olmak insanın el yazısını çok geliştiriyor. 3 sene önceki defterlerime bakıyorum, yazım çok farklıymış…

 6. IvanR 11/10/2012 at 20:58 - Reply

  This looks like a pretty good notebook. Thank you for sharing.

  • Zeynep Kalemsever 12/10/2012 at 07:00 - Reply

   You are welcome. It is a good companion for fountain pens but bit heavy and big to carry daily.

 7. Sevde ŞAHİNKAYA 02/08/2017 at 18:27 - Reply

  Nasıl temin ederim?

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.