Scrikss Duo Pen

Scrikss Duo Pen

 

I told you before that Scrikss is dominating stationery shelves in Turkey. And this very pen, gained my appreciation. This pen, having rollerball on one side and highlighter on the other is named as Duo Pen. (You don’t say??!) Highlighter part of the is regular plain ol’ highlighter. Nothing special. However, rollerball part has a strong black ink and flows on the paper very well. Besides, quick drying rollerball ink is not smearing with the highlighter. Even though I use fountain pens all the time in my everyday life, those pens are great for short trips, especially if you are travelling by plane. By the way, both caps could be posted on their tops. And I feel obliged to state, it is only 2,5 TRY (approximately 1 EUR) and despite that little price, it makes a good job.
Sincerely,
By |2018-02-18T19:05:01+03:00July 23rd, 2012|Accessorie, Fountain Pen, General|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scrikss Duo Pen

 

 

Scrikss’in kırtasiye raflarını domine ettiğini söylemiştim. İşte bu kalem de, o raflardan gelip bir şekilde benim beğenimi kazandı. Bir tarafı rollerball, diğer tarafı fosforlu olan bu kalemcik, oldukça yaratıcı bir şekilde (!) Duo Pen olarak isimlendirilmiş. Highlighter kısmı bildiğimiz turuncu fosforlu kalem. Herhangi bir özelliği yok, ancak rollerball kısmı, gerçekten tok bir siyah renge ve oldukça akıcı bir yazıcılığa sahip. Ayrıca, çabuk kuruyan roller mürekkebi, highlighter ile de dağılma yapmıyor. Gündelik hayatımda sürekli olarak dolmakalem kullanmama rağmen, bu tarz kalemleri, kısa süreli seyahatlerde, özellikle de uçak seyahatlerinde kurtarıcı oluyorlar. Bu arada, kalemin her iki kapağı da birbirinin arkasına takılabiliyor. Belirtmezsem olmaz 2,5 liralık fiyatı ile de bence fiyat performans olarak oldukça başarılı.
Sevgiler,
By |2018-02-18T18:16:30+03:00July 23rd, 2012|Dolmakalem|8 Comments

About the Author:

8 Comments

 1. asturquemandele 23/07/2012 at 11:19 - Reply

  bi yorumda demiştim, uzun süre sonra dolma kalemden başka kalem aldım diyerek bu duo pen den bahsederken.

  kullanışlı, bende bunun gri gövde turuncu haylaytır olandan var. arada iş görüyor.

  • Zeynep Kalemsever 23/07/2012 at 14:45 - Reply

   Gercekten hem kullanışlı hem de ucuz bir kalem. Ben özellikle yumuşak yazımını ve higlighterin kalemi dagitmamasini cok sevdim ve kullanışlı buldum. Dolmakalem kullanılamayacak durumlarda oldukça kullanışlı.

 2. Shangching Huitzacua 23/07/2012 at 14:54 - Reply

  I like it when a pen outperforms your expectation, with a small price tag. By the way, I like the penguin you drew as well!

  • Zeynep Kalemsever 23/07/2012 at 15:19 - Reply

   Thank you for your compliment 🙂 I am trying to sketch cute animals. This pen actually a life saver when you cannot carry fountain pen in plane trips or if it is too hot for fountain pen. Like it is in Turkey now.

  • Shangching Huitzacua 24/07/2012 at 22:20 - Reply

   I personally need to learn how to draw other animals besides a cat. Rollerball or gel pen is usually friendlier for traveling. I think I did take the Petit1 with me while on trip, though it was not by plane. People look at me and say, why do you have a fountain pen with you while traveling? I thought it comes in handy when it comes to postcards or whatnots :p

  • Zeynep Kalemsever 25/07/2012 at 08:41 - Reply

   I have a blog friend living in Japan and she also likes stationery and cute drawings. She was selling drawing books of Japan and they are very cute. The things I am drawing are generally things that I have learned from that book. I am also very curious about pilot petit. (thank to you of course) Besides once you get used to fountain pens it is hard to use another type of pen. Now in holiday, I am also carrying platinum plaisir. It is great so far.

 3. lindenza 24/07/2012 at 22:57 - Reply

  Çantanın içinde bulundurup, kitap okurken çizip biçmek ve ders notları hazırlamak için çok kullanışlı.En çok highlighter ile dağılmaması güzel. Bu arada da çırpı bacaklı penguen de çok şirin olmuş 🙂

  • Zeynep Kalemsever 25/07/2012 at 08:43 - Reply

   Teşekkür ederim. Zamanında serrose'dan Japon çizim kitapları almıştım. Ondan bakarak çizdiğim seyler bunlar. Umarım yakın zamanda suluboya vs. de öğrenebilirim.

   Aslında scrikss duo pen güzel bir ogrenci kalemi olmuş.

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.