Scrikss Notelook Retro Camera Notebook

Home/Notebooks/Scrikss Notelook Retro Camera Notebook

Scrikss Notelook Retro Camera Notebook

Today, I want to introduce you one of the most common notebooks in the market. Notebook is a complicated issue for Turkish fountain pen enthusiasts. We generally have great notebook covers with quite shitty paper in them.  However, Scrikss Notelook Retro is not one of them. Main feature of the notebook is; it has a half lined, half squared paper and a craft section in the middle. It is quite practical for the students who carry different notebooks for different classes.

I tried the lined part of the notebook. My Kaweco Icesport BB is quite wet and still the paper handles it very well. And as you can see, back of the paper is in quite good condition. Especially if you prefer fine nibs you can comfortably use the back of the pages. In the middle of the notebook, there are pages with craft paper. You can either keep your to do list here, or you can demonstrate your art whenever you got bored in the classroom. Squared pages are still keeping the same performance.  This notebooks has different cover in the same style. And the bookback is made of cotton so it makes the notebook durable and easy to kept flat when you open it. I got this notebook from Kadıköy Guven Sanat Stationery Store for 10 Turkish Liras (approximately 3 euros) For me it has a good price/performance ratio. The only thing I didn’t like about this notebook is, the color of the paper is greyish. But still, the paper behaves good and it is a nice and cheap notebook.

 What are your favorite notebooks?
Cheers,
Zeynep Retropen
By |2018-02-18T16:02:17+03:00August 4th, 2016|Notebooks|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scrikss Notelook Retro Camera Notebook

Bugün, uzun zamandır piyasada bulunan defterlerden biri hakkında yazmak istiyorum. Defter malum Türkiye’deki dolmakalemseverlerin kanayan yarası. Genellikle güzel kapakları olan ancak kağıdı dolmakalemle yazmaya uygun olmayan defterlerle dolu kırtasiyeler. Ancak baştan söyleyeyim, Scrikss Notelook Retro o defterlerden biri değil. Defterin bir özelliği de, yarısının çizgili, ortadaki bir kısmının kraft ve kalan diğer yarısının da kareli defterden oluşması. Aslında okulda iki ayrı ders için kullanılabilir.
Yazı denemesini defterin çizgili kısmında yaptım. Özellikle Kaweco Icesport BB oldukça ıslak bir kalem olmasına rağmen, korkunç bir kırçıllanmaya sebep olmadı.
 Gördüğünüz gibi kağıdın arkası da gayet iyi durumda. Özellikle ince uçlu kalemler kullanıyorsanız, arka sayfayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Ortada ise kraft kağıtlardan oluşan bir bölüm mevcut. Buraya yapılacakları not edebilir ya da güzel sanatsal çalışmalar yapabilirsiniz sıkıldıkça.
 Kareli sayfası da yine aynı performansı gösteriyor. Bu serideki defterlerin kapaklarında başka çeşitler bulmak da mümkün.  Defterin bez sırtı ise, onu hem daha dayanıklı, hem de kolay açılır hale getiriyor.
Ben bu defteri Kadıköy Güven Sanat kırtasiyeden yanılmıyorsam 10 TL’ye satın almıştım. Bana kalırsa fiyat performans oranı olarak oldukça yüksek. Sevmediğim tek yanı ise, kağıdının hafif grimsi renkte olması. Bunun dışında oldukça güzel ve kullanışlı bir defter.
Sizin en memnun olduğunuz defterler hangileri?
Sevgiler
Zeynep Retrokalem
By |2018-02-18T15:58:14+03:00August 4th, 2016|Defterler|15 Comments

About the Author:

15 Comments

 1. zemheri 04/08/2016 at 11:52 - Reply

  Güzel defterleri seviyorum. Dolmakalemle yazarken şevk veriyor insana. Genellikle Rhodia kullanıyorum ama böyle defterleride buldum mu kaçırmıyorum?
  İnceleme için teşekkürler.

  • Zeynep Kalemsever 04/08/2016 at 13:06 - Reply

   Kağıdı bir Rhodia değil ama fiyat performans olarak başarılı. Umarım memnun kalırsınız.

 2. engindeg 04/08/2016 at 12:25 - Reply

  Her ne kadar burada aksini iddia eden envai örneği bulunsa da, cemiyette; Bayan BSY'nin kılavuz çizgiler olmadan yazamadığı, hatta kargacık burgacık yazdığı şaiyaları dolaşıyor. 🙂
  Benim beğendiğim kağıt rhodia'larda. Çok da sınırlı olan dolma kalem yaşantımda yazdığım en keyifli defterlerdir. Hoş, daha iyileri şüphesiz var ama ben kullanmadım.

  hepinize güzel bir hafta dilerim.

 3. Meltem Ruscuklu 06/08/2016 at 11:56 - Reply

  Teşekkürler… Çok güzel bir defter.

 4. mrt 06/08/2016 at 17:49 - Reply

  Aynı defter benim de dikkatimi çekmişti. Biraz kırçıllanma yapıyor ve çok az da olsa arkaya geçiyor fakat ben sevdim. Birkaç tane aldım.

 5. Sami Ertaga 07/08/2016 at 10:50 - Reply

  Oldukça kaliyeliymiş.
  Defterin ebadı A5 mi?

 6. Mete KÜÇÜKÇAKIR 08/08/2016 at 08:54 - Reply

  Defteri görünce aklıma geldi, baktım dolaba; evet, kullanılmayı bekleyen onlarca defterin arasında bu defterden de var. Başlık sayesinde kullanım sırasında ilk sıralara yerleşti.

  Benim bu aralar favorim Clairefontaine Zap Sketch defterler. Her ne kadar çizim defteri olarak geçse de dolmakalemle gayet iyi anlaşıyor. Beyaz istemem, ivoryden de sıkıldım diyorsanız hafif gri sayfalar da göz yormuyor.

  http://www.hemen.com.tr/clairefontaine-zap-sketch-a6-80gr-160yp-yap-3356/u/247815

 7. Ferda Aybar 11/08/2016 at 17:47 - Reply

  Neden bunu almak yerine başka defterler aldım ki… üzüldüm şimdi, çünkü seçtiğim hiç bir defter dolmakaleme uyumlu çıkmadı. Hatta bir Rhodia da var içlerinde, çizgili mini not defteri 🙁

 8. dolun 15/08/2016 at 11:38 - Reply

  benim bugüne kadar en sevdiğim defter umur'un mynote defteri yani bu oldu:
  http://www.banasikcayaz.com/2015/01/umur-my-notebook.html

  hem fiyat performans açısından, hem de boyut açısından çok severek kullanmıştım ve her penz shop'a gitmemde tekrar almak istememe rağmen bulamıyorum, başka yerde de bulamadım.. gören duyan varsa bize de söylese ne güzel olur 🙂

 9. sadecemurmur 17/08/2016 at 12:14 - Reply

  Notelook fotoğraf yarışmasını birincilikle kazanmama rağmen fotoğrafın defter olarak kullanılmaması fazlası ile canımı sıktı elimdeki notelook defterlere dokunasım gelmiyor :/

 10. Fernanda 24/08/2016 at 04:29 - Reply

  Such a beautiful notebook. Loved the cover and the choice of pages. Wish I could find it in Brazil to give it a try.
  Do you know if I can find it online?
  Your reviews are lovely and your handwriting is amazing, as always.

 11. medya balkon 17/09/2016 at 10:50 - Reply

  Günlerdir blogunuzu geziyorum, öyle güzel ki..çok sağolun. Bir yorum bırakmak gerekirse, kaweco ' nun bb ucu bence bu blogdaki ennn güzel uçlardan biri olmuş. elinize sağlık ♤

 12. Pelin Yılmaz Yavuz 22/10/2016 at 17:18 - Reply

  Merhabalar, harika bir blog. Dolma kalemle ilgili bir şey almadan önce hemen sizin bloga bakıyorum ilk 🙂 bu defter de evde bir köşede duruyordu, üzerinde Vienna yazanı. Hemen gidip denedim şimdi, bütün dolma kalemlerimde harika iş çıkardı, keçeli kalem ve pilot kaligrafi kaleminde bile kanama olmadı. Yarın hemen gidip bu serinin diğer defterlerine bakacağım, uygun fiyatlı olması da çok iyi. Size mektup kağıtları konusunda danışmak istiyorum, Türkiye'de, ya da Ankara'da bulabileceğim dolma kalemlere güzel cevap veren bir mektup kağıdı biliyor musunuz?

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.