Toz Penkala Croatian Fountain Pen Review

Home/Fountain Pen/Toz Penkala Croatian Fountain Pen Review

Toz Penkala Croatian Fountain Pen Review

 Hi,
This week’s pen is coming from Croatia and the brand is Toz Penkala. Toz Penkala is a school products and accessories brand from Croatia which was established in 1937. This brand which as a bit inactive for a while, started operating again in 2016. As you might know, Scrikss in Turkey started offering new products some years ago and decided to re-launch its famous model 419 recently.
Toz Penkala fountain pen comes in a very basic, transparent plastic box. In the tag attached to the pen it says “Hrvatski Proizvod” which means “Croatian Product”.
The pen has a matte navy blue body and golden trimmings. And the nib is a standart steel nib. The cap places on the top of the body very securely. Toz Penkala fountain pen welcomes European standart cartridges and converters.
I used this pen with Kaweco Blue Cartridge. It rights smooth and medium-wet right out of the box. I got this pen as a present from my father who had visited Croatia. Do you have any interesting pens like this you received as a gift?
Best
Zeynep Presentpen
By |2018-02-18T21:25:21+03:00May 2nd, 2017|Fountain Pen|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Toz Penkala Croatian Dolmakalem İncelemesi

Bu haftaki kalemimiz Hırvatistan’dan geliyor. Markası Toz Penkala. Toz Penkala 1937’de kurulmuş bir Hırvat kırtasiye markası. Bir süre sessizliğe bürünen marka 2016 yılında kendi küllerinden yeniden doğmaya karar vermiş. Bildiğiniz gibi, ülkemizde de Scrikss bir süre önce yeni ürünlerle atağa geçtiği gibi, yakın zamanda da efsane modeli 419’u yeniden üretmeye karar verdi.
 Toz Penkala dolmakalem oldukça basit, şeffaf bi kutu içinde geliyor. Kaleme takılı etiketin üzerinde ise, markanın yanısıra, ürünün Hırvat malı olduğuna dair bir ibare olan “Hrvatski Proizvod” yazısı eklenmiş.
Kalemin, mat lacivert gövdesi ve altın rengi tezyinatı var. Ucu ise, yine altın renginde standart bir çelik uç. Kalemin kapağı arkasına sıkı bir şekilde oturuyor. Ancak ben o haliyle biraz ağır buldum. Bunun yanısıra, Toz Penkala dolmakalem Avrupa tipi standart kartuşları ve dönüştürücüleri kullanıyor.
 Ben bu kalemi, Kaweco Paradise Blue kartuş ile kullandım. Kutusundan çıkar çıkmaz, akıcı bir şekilde yazıyor. Bu kalemi babam bir Hırvatistan seyahatinden hediye getirmişti. Sizin bu şekilde hediye gelen ilginç kalemleriniz var mı?
Sevgiler
Zeynep Hediyekalem
By |2018-02-18T21:26:07+03:00May 2nd, 2017|Dolmakalem|2 Comments

About the Author:

2 Comments

  1. 123 02/05/2017 at 14:23 - Reply

    ne kadar da zarif

  2. Bahattin Çelik 02/05/2017 at 18:59 - Reply

    Babamın bana dolmakalem hediye etmesi… Çılgınlık 🙂

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.