UHU Primus Fountain Pen

Home/Fountain Pen/UHU Primus Fountain Pen

UHU Primus Fountain Pen

Hello,
Do you know that, famous glue brand UHU was producing fountain pens once? I had knew that, but I had never saw one in person up until I have been gifted this pen. Thank you Mr. X 🙂UHU Primus has been produced in 1950’s and it is a good example of the serious and sturdy pens of these period. Mine pen has a number “D52.24580”, I am quite not sure if it is a model or inventory number because I haven’t seen any other example of this pen.UHU Primus has a very classical shape of fountain pen with a screw cap, pistonfiller and a translucent ink window. There is a blind cap over the piston know and piston turns contrarty to the usual turn.There is a silver colored steel nib on the pen marked only with UHU brand.The nib writes perfect and although it is a steel nib, it is has a good amount of flex. I used an orange ink just to surprize this serious black pen. I think it matches with the ink window as well. I  liked this pen. And it reminds me of times that where lot more people were using fountain pens and so many companies were producing it. What are your pens reminding you?
Cheers
Zeynep Vintagepen
By |2018-02-18T17:45:16+03:00November 14th, 2016|Fountain Pen|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

UHU Primus Fountain Pen

Ünlü yapıştırıcı markası UHU’nun zamanında dolmakalem ürettiğini biliyor muydunuz? Ben biliyordum ama hiç kanlı canlı görme fırsatım olmamıştı. Taa ki, bu kalem bana hediye gelene dek. Teşekkürler Mr. X 🙂
 UHU Primus, 1950’lerde üretilmiş bir kalem ve dönemin, ciddi  ve sağlam kalemlerinin bir örneği gibi. Bendekinde “UHU Primus” yazısının altında demirbaş numarasına benzer bir yazı mevcut. Bu numara bir demirbaş numarası mıdır, yoksa model numarası mıdır, bu kalemin başka bir örneğini görmediğim için emin değilim.
 UHU Primus vidalı kapağı, piston dolum sistemi ve bir mürekkep haznesinden oluşan klasik bir gövdeye sahip. Pistonun üzerinde blind cap denilen kör kapaklardan konulmuş ve piston sistemi alışkın olduğumuzun tersine çalışıyor.
 Kalem üzerinde, gümüş rengi ve üzerinde UHU markasından başka herhangi bir ibare bulunmayan çelik bir uç mevcut.
 Ucun yazımı oldukça güzel ve çelik olmasına rağmen esnek bir uca sahip. Ben kalemin siyah ve ciddi gövdesini kırmak üzere özellikle turuncu bir mürekkep kullanmak istedim. Çok da iyi oldu, çok da güzel oldu.
Ben bu kalemi çok sevdim. Ve benim için bu kalemin önemi, bundan yıllar önce dolmakalemin çok fazla firma tarafından üretilen ve çok daha fazla insan tarafından kullanılan bir yazım gereci olması. Bu kalem bana bunu hatırlatıyor. Kalemleriniz size neler hatırlatıyor?
Sevgiler,
Zeynep Eskikalem
By |2018-02-18T15:10:27+03:00November 14th, 2016|Dolmakalem|5 Comments

About the Author:

5 Comments

 1. Adsız 15/11/2016 at 04:41 - Reply

  Kalemin karakteri var, çok güzel, çok beğendim, güle güle kullanın, sevgiler..
  zeynep

 2. Nergihan 15/11/2016 at 10:15 - Reply

  Kalemin ucu beni benden aldı. Ayrıca Apricot kalp ben. ^^

 3. sadecemurmur 16/11/2016 at 15:00 - Reply

  Anıları olan kalemlerime isim vermem normal bir durum mu acaba 😊 Tüm kalem severlerin güzel anılı kalemleri olması dileğiyle.

 4. Sami Ertaga 17/11/2016 at 12:10 - Reply

  Ah benim olsaydı. 😉

 5. Narlakan 20/11/2016 at 11:37 - Reply

  Çok güzel bir kalem. Bana da nasip!!

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.