Waterman Allure Fountain Pen

Home/Fountain Pen/Waterman Allure Fountain Pen

Waterman Allure Fountain Pen

Hi There,
This time, I have Waterman Allure Fountain pen which I postponed to write for a long time. I have get this fountain pen from Mephisto Bookstore on Istiklal Street. I have used it a few times on those years but it never became one of my favorite pens. That’s why I was not very keen to review it.
 This fountain pen has a Waterman branded medium steel nib. If I am not mistaken the body of the is made of aluminium. And this makes it a light weight pen. And the grip section is plastic.
Medium nib of this fountain pen is ready to write out of the box and it gives European standart medium line width. It is a medium wet and medium smooth pen as well, used with standard European cartridges or converters.
 I liked this pen, but I don’t know somehow it didn’t reach up among my favorite pens. Maybe it is because of the color. However, it can easily be someone else’s favorite pen.
How do you find it?
Cheers,
Zeynep Inblues
By |2018-02-18T16:13:18+03:00July 19th, 2016|Fountain Pen|2 Comments

About the Author:

2 Comments

 1. İbrahim cin 20/05/2020 at 23:20 - Reply

  Monteverde monza mı yoksa waterman allure mi ? Bu iki modeli karşılaştırırsak artıları eksileri nelerdir acaba ?

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Waterman Allure Fountain Pen

Merhabalar,
Bu sefer karşınızda uzun zamandır ihmal ettiğim Waterman Allure dolmakalem var. Bu kalemi yıllar önce İstiklal Caddesi üzerindeki Mephisto kitabevinden almıştım. Yıllar içinde bir kaç kez kullandım ancak tam olarak gözdem haline gelmedi kendisi. Bu yüzden de yazmayı hep erteledim. Kalemin üzerinde Waterman damgalı ve Medium çelik bir uç mevcut. Kalemin gövdesi eğer yanılmıyorsam alüminyumdan mamül. Bu da onu oldukça hafif bir kalem haline getiriyor. Tutma yerinde ise plastik kullanılmış.
Kalemin Medium ucu kutusundan çıkar çıkmaz yazmaya hazır ve Avrupa standartlarında medium bir yazım sağlıyor. Orta ıslaklıkta ve orta yumuşaklıkta bir kalem. Standart Avrupa tipi kartuşlar ya da dönüştürücülerle kullanılıyor.
Ben bu kalemi sevdim ama nedense, belki de rengi yüzünden benim favori kalemlerim arasına giremedi. Ancak bir başkasının en sevdiği kalemi olmaya da aday kalemlerden.
Siz nasıl buldunuz?
Sevgiler
Zeynep Mavikalem
By |2018-02-18T16:12:27+03:00July 19th, 2016|Dolmakalem|16 Comments

About the Author:

16 Comments

 1. Murat Eray KORKMAZ 19/07/2016 at 08:19 - Reply

  Ben de mesela, rengi yüzünden favorilerim arasına katabilirim 🙂 Bu tonlardaki mavi, kalemlerde çok şık/asil duruyor bence.

  • Zeynep Kalemsever 19/07/2016 at 08:32 - Reply

   Evet işte! Mesele tam olarak bu. Birinin sevmediği özellik, diğeri için "çok güzel" olabiliyor. İşte bu yüzden hiçbir kalem bizzatihi kötü değil 🙂

 2. Ferda Aybar 19/07/2016 at 11:57 - Reply

  Rengini ben de sevdim, oldukça sade bir görünümü var. Mephisto'yu dolmakalem kurcalamak için tavsiye eder misiniz?

  • Zeynep Kalemsever 20/07/2016 at 06:53 - Reply

   Eskiden, bazen dışarıda olmayan kalemler oluyordu. Şu anda kaldı mı bilmiyorum. Ancak fiyat olarak Sirkeci'deki kırtasiyeler veya online alışveriş daha hesaplı. Yalnız çok çeşit defter bulmak mümkün. O açıdan seviyorum.

 3. Adsız 19/07/2016 at 12:17 - Reply

  Zeynep Hanım merhaba,
  Geçenlerde İstinye Park D&R'da defter bölümünde lacivert ciltli üzerinde dolmakalemle yazmak için uygun yazan, Write To Me Often baskılı defter gördüm. Sizinle bir alakası var mı acaba?
  İyi günler, sevgiler,
  Deniz

  • Zeynep Kalemsever 20/07/2016 at 06:54 - Reply

   Merhabalar Deniz,

   Defterleri bir firma bizden izin alarak yaptı. Ancak herhangi bir alakamız mevcut değil. Yine de dolmakalemle yazmak için ideal defterler.

 4. zemheri 19/07/2016 at 13:35 - Reply

  İnce kalemleri sevemiyorum bir türlü. Dolgun kalemler daha çok ilgimi çekiyor. Ama rengi güzel.

  • Zeynep Kalemsever 20/07/2016 at 06:55 - Reply

   Bu tam "ince" kalemlerden değil ortalama kalınlıkta. Mesela bi Rotring 700 değil 🙂 Ama yine de ne demek istediğinizi anladım. Gerçekten de her kalem herkese hitap etmiyor.

 5. okan küçükçetin 20/07/2016 at 06:52 - Reply

  Kalemin rengi çok hoş , duruşu da sade ve asil 🙂 Favorilerim arasında yerini alabilecek bir kalem 🙂

 6. Ibrahim C 20/07/2016 at 14:08 - Reply

  Lamy kalemlere benzettim, metal kalemler bana soğuk geliyor. Waterman'in başka modellerini kullanıyorum, benim için yazımı yumuşak ve hoş kalemler.
  Aslında merak ettiğim bir şey var. Bildiğim markaların çoğu Amerikan, İtalyan, Fransız, Japon, Alman vb. Az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin, kült haline gelmiş markaları var mı? Gelişmiş ülkelerle dolmakalem arasında bir korelasyon mu var?

 7. Ibrahim C 20/07/2016 at 14:46 - Reply

  Teşekkürler, okuyayım hemen. Hindistan ilginçmiş, araştıracağım,

 8. Bebe 21/07/2016 at 05:43 - Reply

  I really like the color of the aluminum barrel: Waterman has always had beautiful colors for its pens. And I am sure the nib writes with the typical Waterman smoothness. Your pen reminds of one I have, which is called "Executive". I think I bought it in the late 1980s or early 1990s, and it was my first "real" fountain pen. Thin, black lacquer, and gold rings and clip, the pen also has an 18K Fine nib (which was once quite hard, but has now developed a tiny bit of flex). I also have not liked my pen much; only in the past few years have I used it more. I have kept it because it was my "first". I have only seen the more expensive Watermans in the States, so it is interesting to see the company's pens of modest cost. The Waterman converter holds quite a bit of ink, and the Fine nib on my pen seems to make the ink last a long time. I hope you give your blue pen more chance to write for you! That color reminds me of the new Carene model in blue lacquer.

  • Zeynep Kalemsever 21/07/2016 at 13:47 - Reply

   Thank you for this great comment Bebe. I am fond of the old pens of Waterman, I think Allure is among the last part of those golden era.

   For seeing just expensive line in the States, probably it is because of the company policy. Sometimes companies determine a specific target audience. For example Pilot is a very well-known brand in Turkey however they were not carrying fountain pens until last year. There were only needlepoint pens. And the worst of it, Pilot brand was about to become a generic brand for needlepoints. How awful is that!

   I will definitely give it a chance.

   Thanks 🙂

 9. farlimas 24/07/2016 at 13:50 - Reply

  Waterman'ler bu ara benim favorilerim arasında, özellikle alacalı kaplamalı gözde renklerini çok seviyorum. En çok da yapısal olarak bu modeli andıran graduate modeli kalemimi seviyorum son haftalarda. Ancak uç kısmı ne zaman kapağı açsam mürekkepli oluyor ve tutma yerine kadar akabiliyor. Bu sorunu çözemezsem pek kullanamayacağım sanırım 🙁

  • Zeynep Kalemsever 24/07/2016 at 19:01 - Reply

   Acaba çok ıslak mı yazıyor kalem? Bazen o sebepten akabiliyor. Bir de yazın, özellikle bir sıcak bir soğuk ortamlara giriyoruz, çantada da sallanınca kalemlerde akma sıkıntısı ortaya çıkabiliyor. Sonbaharda bir şans daha verin 🙂

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.