Yeni Baslayanlar Icin Dolmakalem 2

28
817
                 Merhabalar,

Yeni başlayanlar için dolmakalem serisinin ikinci ayağı ile devam ediyoruz. Bu kalemlerde Türkiye fiyatları çok değişken olduğu için, fiyatları Jetpens.com, Goulet Pens ve E-bay’i baz alarak Euro ve Dolar cinsinden yazmaya çalıştım.

Scrikss 419: Bildiğiniz gibi bu kalem neredeyse Pelikan M150’nin aynısı ve bu listedeki üç piston sistemli kalemden biri. Altın kaplama ucu, piston dolum mekanizması ve hafifliği ile başlangıç dolmakalemleri arasındaki favorim. Fiyatı 30 liradan 100 liraya kadar değişiyor. Muhitinizdeki eski kırtasiyeleri bir yoklayın bakalım.
Scrikss Vintage 71: Bu kalem de, zarif gövdesi, Parker 51’e benzeyen ucu ve metal kapağı ile çok kullanışlı bir kalem. Yine oldukça değişken fiyatlara 25-90 liral arasına bulmak mümkün.
Platinum Plaisir: Ucu Platinum Preppy ile aynı olmakla birlikte, gövdesi aluminyum olan bu kalem, dayanıklılığı ile Preppy’den bir adım öne çıkıyor. Fiyatı 20-22 USD.
Parker Vector: Parker’ın giriş seviyesi kalemi olan Vector, çelik ucu, sağlam gövdesi ve kartuş kullanımı ile çok pratik bir kalem. Türkiye’de en rahat bulunabilen dolmakalemlerden. Farklı gövde seçeneklerinde fiyatı değişmekle birlikte e-bay’de 10-12 dolar arasında.
* Senator Windsor: Aslında artık üretilmeyen bu kalemi listeye ekleyip eklememek konusunda çok tereddüt ettim. Burada amacım, kimi zaman eski kırtasiyelerde ganimetler yattığını göstermek. Bu kalemi İzmir’deki Can kırtasiye’den 15 liraya aldım bir kaç ay önce. Altın kaplama ucu, pistonlu dolum sistemi, vidalı kapağı ile harika bir dolmakalem. Arasıra kırtasiyeleri yoklayıp, alt raflara bakmakta fayda var.
Pilot 78G: Dolmakalem dünyasının en çok konuşulan dolmakalemlerinden biri olan 78G altın kaplama ucuna nazaran düşük fiyatı ile dikkat çekiyor. Pilot kartuşları ile ya da sıkmalı dönüştürücüsü ile kullanılabiliyor. F, M ve aslında italik olan B uç ile satılıyor. Yalnız hatırlatalım, F’si EF’ye; M’si ise F’ye karşılık geliyor neredeyse. E-bay fiyatı 4’lü set olarak 28 USD, tekli ise 9 USD civarında.
Schneider Race Gear: Schneider kısa Avrupa tipi kartuşları kullanan, çelik uçlu, spor görünümlü bir dolmakalem. Çok sayıda gövde tipi sunmakla birlikte yurtdışı fiyatları 12-15 USD arasında. Gövde plastiği Preppy ile kıyaslandığında daha dayanıklı ve sağlam.
Bitti mi sandınız? Devamı da gelecek!
Sevgiler,
Zeynep Acemikalem

28 YORUMLAR

 1. "Scrikss 419" hatırına girdiğim kırtasiyelerden gözüm takılıpta aldığım ihtiyaç dışı ürünler ile bu sene kırtasiye piyasasına baya bir katkım oldu ama heyhat ki kırtasiye piyasası hala bu desteğime karşılık verip karşıma bir tane çıkarmadı…

 2. Parker Vector dolma kaleme olan saygımdan onu başlangıç serisine zihnimde almamışım bile. Askere gittim geldim ve çekmecemde duran Parker Vector aynı güzellikte yazıyordu. Tabi askerlik sürem 15 ay değildi 6 aydı ama o bile yeter bir kalemi küstürmeye.
  İlk zamanlarımın kıyaslama modeli o idi. "Bu kalem Vector gibi sadık mı?" derdim eskiden. Vector gerçekten klas, zarif bir kalem. Yapısı, tutuşu güzel bir kalem.
  Bir de eskiden Senator kalemler vardı. Siyah üzerine beyaz çizgili kesik uçlu, düz uçlu… O eski kırtasiyeciler rağbet yok diye 5-10 tl gibi fiyata cama koyardı. Hey gidi günler hey.

  • 6 ay mürekkepli kalmasına rağmen yazmaya devam eden kalemin başımızın üstünde yeri var. Daha ne olsun?

   İnce, zarif ve ucuz ama işini çok iyi yapan bir kalem gerçekten. Bu yüzden onsuz eksik olurdu giriş seviyesi kalemler 🙂

 3. Merhaba, gouletpens veya ebay' den kalem siparişi vermek istiyorum. Başka önereceğiniz site var mı? Belki daha önce sorulmuştur ama nelere dikkat etmek lazım? Bir de gümrükte %25 vergiye takılma diye bir sorun duydum!? Teşekkürler, Duru Billur.

 4. parker vector a ebayden baktım çok farklı desenler renkler vardı ama bu sizdekinden bulamadım. rengine hayran kaldım dogrusu:) siz nereden almıştınız?

 5. Can Kırtasiye'den Murat Bey Senator Windsor'ın hikayesini anlattı geçenlerde; tozlanmaya başlamışken tadını alanlar tarafından birden keşfedilmiş ve 15 TL'lik fiyatı nedeniyle bayağı satılmış. Şimdi ancak ebay ya da benzeri sitelerde satılıyor, garip fiyatlara…

  • Bende sadece Parker'ın eski usul kaydırmalı dönüştürücüsü bulunduğundan deluxe ile ilgili yorum yapamıyorum. Bazı yerlerde eski dönüştürücülerin modern Parker kalemlere uyumlu olmadığı söylenmiş. Ancak rastladığım başka bir postta ise normalde kaydırmalı dönüştürücü ile kullanılan Parker Vektör'e deluxe dönüştürücü de olabildiğini söylemişler. Ancak çok yavaş bir şekilde ve hafif döndürerek yerine oturtun denmiş.

   Bu yüzden ben olsam çok zorlamazdım.

 6. merhaba daha önce hiç dolma kalem kullanmadım ve şöyle fiyatı max. 50 lira civarında kullanımı kolay bir dolma kalemi önerirseniz çok sevinirim. Pek bilgim yok açıkçası kafam epey karışık :/

  • Ucuzdan pahalıya listeledim:

   Scrikss Peak / Platinum Preppy yaklaşık 10 – 12 TL arası

   Pilot V-Pen (kullan at) 10 – 12 TL arası

   Bic Dolma Kalem Tek Kullanımlık yaklaşık 10 TL

   Hiç dolma kalem kullanmadığınız göre en iyisi ucuz bir marka ile yazı alıştırmaları yapmayı tavsiye ederim. 50 TL'ye Scrikss 38 modeli uygun görürüm.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.