Yeni Başlayanlar İçin Dolmakalem 3

12
654
             
Herkese Merhaba!Serinin üçüncü ve “şimdilik” son ayağı ile karşınızdayım. Bu postta da fiyatları Jetpens.com, Goulet Pens ve E-bay’i baz alarak dolar cinsinden vereceğim müsadenizle.

* Pilot Metropolitan (Pilot Mr or Pilot Cacoon): Bir kalem için çok sayıda isme sahip değil mi? Pilot Metropolitan, metal gövdeli, şık, yumuşak yazımlı ve dayanıklı bir dolmakalem. Fiyatı 14-18 dolar arasında değişiyor.
* Scrikss 35: Titanyum kaplama gövdeli, çelik uçlu güzel bir kalem. Genelde tükenmez kalemi ile birlikte 60 TL’ye satılıyor. Ayrıca, benim elimde olmayan, plastik gövdeli kardeşi Scrikss 33’ü de 20 lira civarına almak mümkün. Scrikss’in ömür boyu garanti verdiğini de hesaba katarsak, yeni başlayanlar için çok ideal bir kalem ortaya çıkıyor.
* Pelikano P480: Dayanıklı plastikten gövdesi, canlı renk seçenekleri ve çelik ucu ile günlük kullanıma çok uygun bir kalem. Özellikle dolmakalemle tanıştırmak istediğiniz gençler için ideal. Fiyatı 15-18 dolar arasında değişiyor.
* Kaweco Classic Sport: Dolmakalem camiasının iki popüler ismini sona sakladım. Kaweco şüphesiz bunlardan bir tanesi. Sekizgen kapağı kalemin klipssizken bile yuvarlanmasını engelliyor. Kapağı arkasına takılarak kullanılsa da, hafifliği nedeniyle, kapak bir ağırlık problemi yaratmıyor. Ufak boyu ile tezat performansı ile Kaweco’ya cep herkülü demek mümkün. Tek sıkıntısı, dönüştürücü bulmanın zorluğu olsa tüm uluslararası kısa kartuşları zevkle kabul ediyor. Fiyatı 23-25 dolar civarında.
* Lamy Safari: Pek çok insan için dolmakaleme başlama vesilesi olan bu kalem, farklı renkleri ve klipsleri ile koleksiyonerler için de bir arzu nesnesi. Lego materyalinden yapılan gövdesi çok dayanıklı. Uçları ayrıca alınıp değiştirilebiliyor. Devasa Lamy kartuşları ile ya da dönüştürücü ile çalışabiliyor. Fiyatı 25-30 dolar arasında.
Eee, daha başka neler var?
Sevgiler,
Zeynep Acemikalem

12 YORUMLAR

  • Doğan Bey,

   Aslında o da var aklımda ama bir türlü hangi kalemleri listeye dahil etsem, toparlayamadım. Şimdilik TWSBI 580, Pelikan M150 ve Waterman Hemisphere var. Biraz daha araştırıp, bir kaç kalem daha eklemek lazım.

 1. Öncelikle bu konular için çok teşekkürler, gerçekten çok yardımcı oluyor inanın. Ben bir acemi olarak şu an 3 kaleme sahibim ve bunlara şu sırayla sahip oldum: Lamy Safari, Scrikss 35 ve Kaweco Sport. Hepsi gerçekten çok güzel kalemler, özellikle Scrikss 35 gerçekten çok sade ve çok şık duruyor.
  Benim burda asıl sormak istediğim şu, bu kalemlere yenileri eklenecek ve en fazla 2sini aktif olarak kullanıyorum, kullanmadığımız zamanda kalemleri nasıl saklamalıyız? Sadece temizleyip kurumasını mı beklemeliyiz, yoksa -bunu da başka bir blogdan okumuştum- kartuşa veya dönüştürücüye saf su çekerek mi saklamalıyız, veya başka bir yol mu izlemeliyiz?

 2. Kalemlerinizi güzel günlerde kullanın.

  Ben genelde kullanmadığım kalemleri temizleyip, kurutup, fermuarlı kılıf içerisinde serin bir yerde saklıyorum. Şimdiye kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Bahsettiğiniz yöntemi de denemedim maalesef.

 3. Solaklar için sıkıntı çıkarmayacak bir kalem ve mürekkep türü var mıdır, biliyor musunuz? Bloğu yeni farkettim ve dolmakalem almayı düşünüyorum da. Ama solak olmam bana sıkıntı çıkaracak gibi duruyor.

  • Merhabalar,
   Solak olmadığım için bu konudaki bilgim sınırlı ama dolmakalem kullanan solak arkadaşlarımız ya kağıdı çeviriyorlar ya da over writer denilen pozisyonda tutuyorlar kalemi.

   Ancak bunun dışında, bazı markaların “fast-drying” denilen hızlı kuruyan mürekkepleri var. Ama unutmamak lazım, iş mürekkeple olduğu kadar kağıtla da alakalı. Eğer kağıdınız çok perdahlı olursa kuruma süresi çok uzar. Bu sebeple, mümkün mertebe fotokopi kağıdı gibi emici nitelikli kağıtlar kullanmanızı tavsiye ederim.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.