Dolmakalem Mürekkebi Silgisi

10
296
Yukarıda gördüğünüz bu kalem setini Sirkeci’de bir kırtasiyeden almıştım. Bildiğiniz gibi Pelikano, Pelikan’ın çocuklar ve gençler için giriş seviyesindeki markasının ismi. Pelikano markalı başka kalemlerim olmasına rağmen mürekkep silicisi ile birlikte geldiği için kalemi denemek istedim. Hem ucunda, dolmakalemle uzaktan yakından ilgisi olmayan kızkardeşime hediye edip, hayır duasını almak var.
Gördüğünüz gibi, kalemin ucu, bildiğimiz Pelikano’ların basit, düz ve dayanıklı uçlarından, yanında 6 adet 4001 kısa kartuş geliyor ve onun yanında da, bir tarafı ince keçe uçlu mavi kalem, diğer tarafında da, beyaz kalın ve mürekkebi silen bir uç var.
Kalem ıslak yazıma sahip ve ucu oldukça yumuşak. Daha sonra bir inceleme de yapabilirim bu kalem hakkında. Aslında nasıl silindiğini göstermek amacıyla yazmıştım yukarıdaki satıları ama, daha sonra Mevlana’nın söylediği bir şeyi silmeyi içim elvermedi. Bu yüzden minik kalpler çizerek, onları sildim. Bence silginin performansı oldukça iyi.
Bu arada, silgiyi diğer mürekkeplerde denedim ancak onlarda işe yaramıyor. Hatta Pelikan Edelstein mürekkeplerde de işe yaramıyor ama 4001 mürekkebi oldukça iyi siliyor.
Sevgiler,

10 YORUMLAR

 1. I have not treid any ink eraser for awhile because I found most of them take away the top layer of the paper. Does this ink eraser do that? It is such a curious product that I wonder whether the ink may feather when you write over the erased area?

  • I guess I understand your concern about those erasers taking the top layer away. However this one works in a different way. It is kind of wetting the paper and evaporating the ink. Since it is wet you have to wait for a while if you avoid feathering. Nevertheless it works only in 4001 and failing for other inks. I guess it is also sold separately so it worth trying.

 2. Çamaşır suyu yöntemi eski zamanlarda gayet işe yarar bir çözümdü. Gerçi o zaman bulduğumuz tek mürekkep yine Pelikan 4001 idi hatırladığım kadarıyla. Royal Blue yanında bir de yeşil – lacivert gibi bir renk olurdu sevdiğim.

  Neyse, daha dün bir kartuşa mürekkep doldurmaya çalışıyordum. Kartuş hava yapınca iki elim de 4001 Brilliant Black oldu. Yarı yarıya siyah beyaz neredeyse. Kat kat deterjanlı yıkama, alkol para etmedi. Çamaşır suyunun tek dokunuşu ile ilk günki temizliğine kavuştum :). Yine de tahriş ediyor tabi.

  • Aslında temel olarak bu da keçeye emdirilmiş çamaşır suyu. Ama dikkat edin, çamaşır suyundan sonra eller iyice durulanmadan kaleme yaklaşmayın, bazı kalemlerin gövdelerini bozabilir.

   Bir de bence mürekkep lekelerine alışın. Bence güzeller 🙂

   Elde tabi ki, en sevdiğim bluzda değil 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.