J. HERBIN Firca Kalem

21
130
Mart ayında Paris’e gitmiştim iş sebebiyle. Amsterdam’ın aksine, Paris kırtasiye açısından oldukça verimli bir şehir. Her zamanki gibi, alışveriş yapacak zamanım kısıtlı olunca, gözüme yeni ve farklı görünen şeyleri alma eğilimine girdim. Bu fırça kalem de benim için yeniydi. Bu yüzden ona bir şans vermek istedim. Bakalım birlikte neler yaptık?
Kalemin sivil hali bu: Bir fırça uçlu gövde, bir kapak ve bir siyah kartuş. Ama şaşırtıcı bir şey var ki, o da şu: normalde J. Herbin uluslararası kısa kartuşlardan ürettiği halde bu farklı bir kartuş. Hemen içimdeki Sherlock uyandı ve kartuşa bakınca üzerinde bir P harfi görmemle, lamba “pınnn” diye yandı ve hemen Platinum kartuşlardan birini çıkartıp baktım. Sonuç: voila! Afferim bana. Tam olarak neden böyle yaptıklarını bilmiyorum ama sanırım Platinum pigment bazlı, suya dayanıklı ve dağılma yapmadığı için olduğunu tahmin ediyorum.
Fırça uçlu bir kalemle ilk denemem olduğu için çizgilerim biraz beceriksiz oldu. Kusuruma bakmayın. Ama şunu fark ettim ki, bileğin açısına göre, değişik kalınlıkta çizgiler elde etmek mümkün. Ama gerçekten bu kalemle yazmak biraz farklı. Ben de bu ufak kediyi çizerken, bir şeyler yazmaktansa, çizmenin daha kolay olduğunu fark ettim ve bir kaç şey çizdim. Biraz da moduma bağlı olarak çizimlerim Sufi temalı oldu. Umarım beğenirsiniz.
J. Herbin Brush Pen / Aniki Royal Blue / Rohrer & Klingner Scabiosa

 

J. Herbin Brush Pen / Rohrer & Klingner Scabiosa / Pelikan Edelstein Mandarine / Aniki Royal Blue
Selamımız da konsepte uygun olsun.
Hû!

21 YORUMLAR

  • Thank you Shangching. Sufi's are my favorite groups in Islamic tradition (which I am not actually very bonded)

   And don't get me started with kitties, I tried to find them at home all morning (because sometimes they might be locked in kitchen or somewhere) so I am late to work 🙂

  • Were your kitties hiding? I once closed Auggie in the closet without realizing it until hours later. Imaginably, he was not so thrilled with the temporary imprisonment.
   Sufism was only cover briefly in my class, but from what I can recall, they are more musical and spiritual.

  • They can hide everywhere! Behind the fridge, on top of the fridge, under kitchen cabinets, in closets, under the bed. Recently the small one kept locked in kitchen all night. Fortunately no unwanted things occurred 🙂

  • I have two kitties, both female and neutered. One is 4,5 (British Shorthair) and the other is stray 3,5 yo. There are some rules regarding the first encounter and first days. After that, they get used to each other. Of course you have to admit and bear that the new one is going to be bullied by settled cat. But it is OK. Because after that, they became friend and accompany each other when you are at work.

  • Auggie (9 years old) grew up with other cats at my in-laws' house. He plays well with cats, but he was bullied by an older female cat in the house at the time. From then, he becomes a bit wary of other female cats. He has been the only cat for awhile, so probably not a good idea to introduce him a new companion. I can only imagine the ruckus he could create with another cat!

  • Due to my experience, they don't have a tendency to see kittens as a threat but an older cat might create a bigger threat as well. At first, new kitty gets beaten a bit of course.

   Today, my parents are gonna visit us and they will bring my sister's cat. Sure we are going to have a funny!! night tonight.

  • Heheh.. a kitty pow-wow! You should take some pictures of the meet. I am sure they love visitors. Since I live in an apartment, it might be a better idea to wait until I have a larger space to have more animals. Auggie has been a great companion so far.

  • It was so quick and sooo hectic that I cannot take a photo. But I always enjoy 🙂

   Auggie seems very nice, elegant looking cat. I wouldn't think it is a boy, since its face is so beautiful. (You know male cats are generally has a masculine face)

 1. İlk mevlevi çizimi çok güzel olmuş. Fırça kalemlerle yapılan çalışmalar daha canlı ve hareketli bir izlenime sahip oluyor. Böyle güzel bir kalem kesinlikle ben de edinmeliyim. Güzel günlerde kullanın, kullandıkça çalışmalarınızı da bizimle paylaşın:)

  • Teşekkür ederim. Ve işin güzel kısmı, mesela ikinci resimde daha iyi görünür, üzerinden başka boya ile geçmeme rağmen hiç bozulmadı. Sanırım İstiklal'deki Panter kırtasiyede J. Herbin marka olmasa da, başka markaların fırça kalemlerinden var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.