KafkaOkur Defter İncelemesi

5
433
Trabzon seyahatimin bir diğer defteri de Kafkaokur’un bu Virginia Woolf defteriydi. Malum ülkemizde popüler edebiyat dergileri bir bir açılırken, diğer yandan bu şekilde yan ürünlerle ve hatta bazen cafe gibi hizmetlerle bizi şaşırtmaya devam ediyorlar.
 Tek ortalı bu defterimizin kapağında, sevgili Virginia Woolf hanımefendinin elle çizilmiş bir portresi var. Fonda ise elyazısı kullanılmış. Kapak geçer not alıyor.
Arka kapak ise boş tutulmuş. Kağıtla ilgili ya da çizimle ilgili herhangi bir bilgi mevcut değil. Sadece Kafkaokur markasını ve derginin sloganını görüyoruz.
 Defter, kırtasiye severlerin genelde takdir ettiği usulde dikişli bir sırta sahip. Kolayca açılıyor ve kağıdı fildişi renginde ve çizgisiz. Buna inanabiliyor musunuz? Bu defterin sayfaları çizgisiz. Şair burada, tüm defterleri çizgili üreten firmalara sesleniyor. Biz ilkokul çocuğu değiliz, lütfen çizgisiz defterler de üretin! Bakın rica ediyorum.
 Bu defteri
Soennecken S19 + Montegrappa Burgundy
Hero 395 + Diamine Kensington
Kaweco Art Sport Fine + Kaweco Black
ile denedim.
 Ve sonuç, aşağıda gördüğünüz gibi hüsran.
 
 Buraya şu çok bağırarak şarkı söyleyen adamın “isyeeeeeaaaannn” dediği bölüm gelecek.
 
 Arka sayfa ise ne sen sor, ne ben söyleyeyim modunda. İşte ben söylememiş olayım, siz de görmeyin. Ah be Kafkaokur! Bu deftere ilk denemesini, romanını yazacak genç yazarları tükenmez kalemin sert ve kesikli yollarında telef ettin Kafkaokur!
Sevgiler
Zeynep BöcekoğluPS: İzmir buluşkası 13 Mayıs Cumartesi günü saat 16:00’da Can Kırtasiye’de! Gelmek isteyen herkesi bekleriz.

5 YORUMLAR

  1. Şu defter hüsranlarımızın sonu gelmeyecek gibi…onca alengirli defterin içinde bir tane işe yarayan çıkarsa şanslı sayıyorum kendimi. Acaba change.org'da kampanya açıp üreticilerden dolmakalem uyumlu ibaresi mı istesek? Bir umut var mı sence?

  2. Tanıtım amaçlı ya da hediye olunca kağıt kalitesine çok da önem verilmiyor gibi. Aslında bazılarının kağıtları iyi de… Ama ne bilsinler dolmakalem aşıklarının eline düşeceğini 🙂 Genelde ya tükenmez kalemle ya da pilot kalemle yazarlar diye düşünmüşlerdir. Kırtasiyelerde bile dolmakalemle uyumlu defterleri bulamıyorum. İnternetten sipariş ederek çözüyoruz. Ama defteri görmek, nasıl olduğunu bilmek daha iyi olurdu.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.