Kaweco Dia Dolmakalem

10
399
Kaweco Dia ya da aslında Kaweco Dia2 1930’larda üretilen bir Kaweco’nun yeniden üretilmesiyle ortaya çıkan modelin adı ve Kaweco’nun her anlamda en ağır kalemlerinden biri. Kaweco’nun kendi sitesinde CNC ile şekillendirilmiş akrilik olduğundan bahsediliyor.
Kalemin her iki ucunda da Kaweco’nun amblemini görmek mümkün. Aynı modeli krom tezyinatla da satın alabiliyorsunuz. Elbette bu durumda uç da krom oluyor.
Klips sevenler ve kullananlar için Kaweco Dia’nın sıkı tutan, genişçe bir klipsi olduğunu  söylemeden geçmeyelim.
Uca gelirsek, ben bu kadar ağırbaşlı bir kalemi sanırım altın uçla almak isterdim. Ancak Kaweco Dia’nın ucu Kaweco Sportların üstündeki uçla aynı. Bu açıdan biraz hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Ancak güzel bir haber, Kaweco artık altın uçlar da yapıyor ve bu uçları ayrıca satın almak mümkün. Umarım Türkiye’de de bulabiliriz.
Yazımına gelirsek, Kaweco Dia’nın yazımı güzel. Özelikle Kaweco Ruby Red mürekkeple muhteşem bir ikili oldu. Bunda mürekkebin de payının olduğunu inkar edemem. Genel olarak, eğer ağırbaşlı görünen, elde ağırlığı biraz daha hissedilen, şık bir kalem arıyorsanız Kaweco Dia’ya göz atmanızı tavsiye ederim.
Sevgiler,
Zeynep Almankalem

10 YORUMLAR

 1. Kaweco incelemelerinizi zevkle ve merakla izliyorum.

  İki Kaweco Sport modeli kalemim var. Medium ve Fine uçlu versiyonlu olarak tercih ettim ve bu kalemlerin uçları gerçekten memnun edici şekilde yumuşak yazıyor. Bu uç bu boyutta bir kalem için ideal. Ancak Dia2 gibi hacimli bir kalemde insan neden daha gösterişli bir uç kullanılmadığını sormadan edemiyor. Çelik veya altın olmuş çok da far etmiyor benim için ancak kullandığım kalemde anladığım kadarıyla elim, gözüm denge arıyor.

  Nice ucu güzel yazan kalemim var, ancak kimisi de var ki küçük kalıyor, kimi fazla büyük, bir şekilde olmayınca olmuyor. Söz konusu Kaweco olunca insan fazlasını bekliyor.

  • Uç ve kalemin boyutunun bir miktar orantılı olması gerektiğine katılıyorum ben de. Dia büyük bir kalem, boyut olarak biraz daha büyük bir uç daha iyi gidebilirdi. Ama ben 40 liralık kalemle 250 liralık kalemin aynı ucu kullanmasını da sevmiyorum. Tamam gövde de önemli ama o zaman sadece gövdeye para vermiş gibi oluyoruz.

  • Bugün bir temizlik yapayım dedim de, Kaweco Classic Sport üzerindeki altın kaplama ucu çok da güçlü olmayan ultrasonik temizleyiciye koydum. Buraya daha önce onlarca altın kaplama uç koymuşumdur, hiç biri sorun çıkarmamıştır. Bu sefer Kaweco'nun üstteki kaplamasının büyükçe bir kısmının yok olduğunu gördüm. Nice Vintage altın uçlu kalemim var uçları pırıl pırıl dururken daha bir senelik, çok da yoğun kullanılmamış bir kalemin ucu bu hale gelsin, yazık ama. 🙁

 2. Zeynep Hanım merhaba,
  Doma kalem tutkum uzun süredir var olmasına rağmen sizin paylaşımlarınızı henüz takip etmeye başladım. Bu geç kalınmışlık için de ayrıca kendime kızdım. zaman buldukça eski tarihli yazılarınızı da okuyorum. Paylaşımlar için teşekkür ederim. Çeşitli markalarda dolmakalemlerim olmasına rağmen benim için Pelikan bir başka onun yerine hiçbirini konumlandıramıyorum. Bunları yazarak merhaba demiş olayım.
  Saygılar

  • Harun Bey teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

   Pelikan hepimiz için önemli bir marka. Bu blogda da en çok yer alan markalardan biri. Ancak Kaweco Almanya sağolsun bir jest yapıp tüm kalemlerini gönderince, bu haftayı böyle Kaweco haftası yaptık 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.