Kaweco Liliput Dolmakalem Incelemesi

14
651
Tahminimce, herkes Güliver’in Seyahatlerini biliyordur. Nedense, hepimniz genellikle küçük insanların ülkesi olan Lilliput’un adını hatırlarız da, devlerin ülkesi olan Brobdingnag’ın adını unuturuz. Kaweco Liliput da, bizim dünyamızdaki minik insanlar için yapıldığından olsa gerek Güliver’in Seyahatlerindeki Lilliput diyarından adını almış.
Görüldüğü üzere, Liliput, tepesindeki Kaweco ve kapaktaki “Kaweco Liliput Germany” yazısı dışında oldukça ufak ve sade bir kalem.
İlk Liliput, Kaweco tarafından 1910 yılında ebonitten üretilmişse de, günümüzde çelik uçla ve aluminyumdan üretiliyorlar.
Kapakları kapalı haldeyken, Kaweco Liliput akranları arasındaki en ufağı. Sol tarafta daha önce hakkında bir yazı yazmış olduğum Campo Marzio Minny Dolmakalemi, sağında ise bir adet Laban Mini’yi görebilirsiniz.
Ancak, kapaklar arkaya takıldığında, Liliput en ufak olma vasfını kaybediyor. Rakamlarla konuşmak gerekirse:
Uzunluk:
Kapak kapalıyken: 9,68 cm
Kapak arkasına takılıyken: 12,46 cm
Kapaksız: 8,73 cm
Ağırlık:
Kapaklı: 9,1 gr
Kapaksız: 6,3 gr
Bu mutlu aile tablosuna, tam boyutları daha iyi kavrayabilmeniz için bir de Lamy Al-Star ekliyorum. Ayrıca, çok güzel iki Kaweco Liliput incelemesi için Shangching‘in ve Ivan‘ın muhteşem bloglarına da bakabilirsiniz.
Bu kalem bana üniversiteden çok kıymetli bir dostumun hediyesi ve benim için salt bu nedenle dahi çok değerli. Ama objektif bir değerlendirme yapmak gerekirse, bu kalem benim günlük rotasyonuma dahil kalemlerden biri değil ama ona sahip olmayı, taşımayı ve elimdeyken pürüzsüz yüzeyine dokunmayı seviyorum. Ve eğer bir toplantı için çantamı adam gibi düzenlemem gerekiyorsa mutlaka yanıma alıyorum. Mesela, çok fazla kitap defter taşıyarak oradan oraya koşturmam gereken toplantılarım olduğunda Liliput iyi bir arkadaş. Tabi benim, kapağını kapatmadan bile kullanabildiğimi hesaba katın. Ne ıslak ne de kuru bir kalem, çok güzel ve düzgün bir akışa sahip. Ve çok da pahalı bir kalem değil. Türkiye fiyatı 116-96 TL arasında değişiyor. Bu nedenle, her dolmakalemseverin Liliput için para biriktirebileceğini ve en azından verilen bu paraya değeceğini düşünüyorum.
Ama yine de, mini kalemlerin seveni olduğu kadar sevmeyenleri de mevcut. Siz hangi gruptasınız?
Sevgiler,
Zeynep Minikalem
PS: Kaweco ile ilgili diğer inceleme yazım için tıklayabilirsiniz.

 

14 YORUMLAR

 1. I personally love small pens; pens with larger barrels engender hand fatigue quickly (at least in my case). My Liliput actually had beef with me several times with cartridges. Both times the cartridges got stuck in the barrel and it took me awhile to take it out. Have you had similar incident happening to you?

 2. Sayin Zeynep Minikalem,

  Kaweco'lar hoş kalemler. Benim favorim Dia2'nin altın uçlu olanı. Bana eski dolmakalem dizaynlarını hatırlattığı için çok hoşuma gidiyor. Niye Türkiye'ye getirilen bütün kalemler M uç oluyor anlamıyorum.

  • Bir keresinde Kaweco'nun Art Sport serisinin güzel bir altın uçlu kalemini kullanmıştım. Gerçekten yumuşacık yazıyorlar. Dia'lar da ayrı güzel gerçekten. Böyle retro, vintage bir havaları var. Seviyorum kendilerini.

   Valla bu salt Medium durumu benim de canımı sıkıyor. Ancak Pelikan için farklı uçlar bulmak mümkün oluyor. Diğerleri hak getire. Hatta Scrikss mesela, Medium dışında üretmiyor bile.

   Ama dün ilginç bir şey oldu. Kadıköy'de Güven Sanat'a uğradım. Pilot Prera getirmişler. Fine uçlu da vardı. Şaşırdım. Hem de 130 lira gibi bir fiyata ki, bence gayet makul bir rakam.

 3. küçük kalemi sevip kalemden büyük parmaklara sahip olduğum için maalesef kullanmak da sıkıntı, hep sıkıntı.

  mesela şöyle bir şey de var, klasik gitar ile ilgilendiğim için, hadi ilgilenmek az olur, övünmek gibi olmasın virtüözü olduğum için, hahaha, yani sürekli uzun tırnakla yaşamak zorunda olduğumdan, tutma yeri ince kalemler de tırnağın diğer parmağa epey batması ve acıtması sorunu da yaşatıyor.

  o nedenle büyük ve tombalak kalem, iyidir.

 4. Maalesef küçük kalemleri sevmeme rağmen ellerim büyük olduğu için yazarken rahat olamıyorum yazım çirkinleşiyor maalesef kullanamıyorum kalem alırken genellikle daha pahallı daha büyük kalemler alıyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.