Kaweco Sport Dolmakalem İncelemesi

49
1792

Kaweco ismi Japon markası imajı verse de aslında 1883 yılında üretime başlamış bir Alman dolmakalem firması. Benim Kaweco’yla tanışıklığım (ve hatta bu blogu açmam da) Aniki markasının sahibi Ali Necib Bey sayesinde oldu. Ona yapmış olduğum bir ziyarette Kaweco’nun Art Sport serisini görmem ve kendisinin de bana fotoğrafta görünen mavi renkli Kaweco Chess Sport’u hediye etmesi ile benim Kaweco maceram da başlamış oldu. Firmanın ve çalışanlarının motivasyonu kendi websitelerinde “Dışsal hizmet ancak içsel ateşten doğar” şeklinde ifade ediliyor.

 

En üstteki fotoğraftaki kutulara gelince, aslında Liliput ve Sport serisi kalemler, en altta görünen mütevazi ancak şık karton kutularda geliyorlar. AL Sport, Carbon Sport (bende yok maalesef) ve diğer kısa Kaweco kalemler ise parlak siyah plastik veya retro teneke kutuda geliyorlar. Ancak, ben bu kutuları alışveriş yaptığım kırtasiyelerin bana bir inceliği olarak aldığımdan, hangisinin hangi kalemle geldiğini tam olarak bilmiyorum açıkçası. (Bu arada, Liliput’un incelemesini ayrı bir postta yapacağım)

Sol baştan: Kaweco Liliput, Kaweco AL Sport, Kaweco Chess Sport ve Kaweco Sport

Kalem kapaklarının üzerinde bulunan bu pirinç (ya da Liliput’ta olduğu gibi baskı) logo, 1929’dan beri neredeyse tüm Kaweco kalemlerinde kullanılmış.

Gördüğünüz üzere Kaweco Sport haricinde tüm Kawecolarım maalesef Medium (M) uca sahipler. Bu da maalesef, dolmakalemin Türkiye’de ilgi görmemesi nedeniyle distribütörlerin standart olandan ayrılmama yoluna gitmelerine sebep oluyor. Oysa yurt dışındaki sitelerde, Kaweco’yu EF-F-M-B-BB ve kesik uçlarla bulmak  ve hatta uçları ayrıca satın almak da mümkün. Bu arada, Kaweco’nun uçlarının üzerinde kendi baskısı olmakla birlikte, uçların tamamı 1939 yılından beri Peter Bock AG tarafından Kaweco’ya özel olarak Almanya’da üretilmekte.

 

Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere, Kaweco’nun klipsleri takılıp çıkarılabilir cinsten. Kalemi gömlek cebinde taşıyanlar için hemen belirtelim klipslerin tutuculuğu oldukça yüksek. Bu arada, dikkatli bakanlar hemen fark etmişlerdir ama söylemekte yarar görüyorum; klips, uç ve kapaktaki Kaweco işlemesi birbiri ile uyumlu nitelikte. Yani, ucu ve işlemesi sarı renkte olan kalemlerin klipsleri de sarı renkte oluyor.

Fotoğrafta görülen kenarı altın renginde zincirli deri kılıf da, 1971’den beri üretiliyor ve iki Sport kalem, klipssiz olmak kaydıyla yanyana tamı tamına sığıyorlar ve kapak yapılarının sekizgen olmasının avantajı ile kıpırdamadan ve birbirlerini çizmeden sabit duruyorlar. Bahsetmeden geçemeyeceğim, bu sekizgen yapı aynı zamanda, kalemin kapağı takılı iken, klipsi olmasa bile yuvarlanmadan masanın üzerinde durabilmesini sağlıyor. Alman mühendisliği işte 🙂

Kalemin boyutlarına gelirsek, kalem kapalı haldeyken 10.39 santimetre, kapağı üzerine takılı iken 13.37 santimetre ve kapaksızken de 10.02 santimetre. Yani, ufak elli insanlar için kapaksız kullanım dahi mümkün. Ağırlıklar için de, şu tabloya tık tık!

Şimdi gelelim kalemin yazım performasına. Medium (M) ve Fine (F) ucu karşılaştırabilmeniz için yazı örneğini ekliyorum. M ve F uç arasında dramatik bir fark mevcut değil ama yine de fark anlaşılabilir. Ancak, yazım kalitesi ve zevki açısından her iki kalem de oldukça iyi. Şimdiye kadar da hiçbir Kaweco kalem beni hayal kırıklığına uğratmadı diyebilirim. Bu açıdan bence Kaweco fiyat performans oranı olarak da eşsiz nitelikte. Yalnız, dikkat edilmesi gereken bir husus, Kaweco’nun son bir yılda piyasaya girmesi nedeniyle halen oturmamış olan fiyatları. Örneğin, Kaweco Sport modelini 40 TL ile 60 TL arasında değişen fiyatlara almak mümkün. Ya da AL Sport 140 TL ile 220 TL arasında fiyatlara satılabiliyor. Bu açıdan almadan önce sıkı bir piyasa takibi yapmak önemli.

Sonuç olarak, fotoğraftan da anlaşılacağı üzere ben Kaweco kalemleri seviyorum. Sport serisinin de özellikle dolmakaleme yeni başlayanlar için iyi bir seçim olacağı kanaatindeyim.

Sevgiler,

49 YORUMLAR

 1. bu kaweco gibi biçimi farklı kalemlerden hep çekinmişimdir. ama bu çekici geliyor ve hayal kırıklığına uğramaktan korktuğum için almıyorum.

  elime iyi oturursa da lamyler yerine günlük birkaç renk kullanımlık bir kalem serisi dizme niyetim var. belki bu olur.

  lamyler ile detaylı bir kıyas fikri edinmem lazım.

  şimdilik bir seri kallavi pelikan alıp günlük kullanıma açmak zor tabii. yoksa nihai hedef o.

 2. "aç defter, aç dolmakalem kapağı, not al" lamy – kaweco incelemesi yapılacak "kapa defter, kapat dolmakalem kapağı"

  Kaweco biçimi farklıymış gibi görünse de çok işlevsel olarak düşünülmüş ve yapılmış bir dolmakalem. Dediğim gibi, hem klipsli hem klipssiz kullanımı mevcut. Ayrıca kapak yapısından dolayı klipssiz de yuvarlanmadan durabiliyor.

  Aslında benim Türkiye'de pek rastlayamadığım süt beyazı var. Muhteşem görünüyor. Bir de bizde olup da uçları Medium olduğundan almaya yanaşmadığım Bordo ve Koyu Yeşil var ki, onlar da çok hoş bence. Ve belirttiğim gibi tam olarak gündelik kullanıma uygun kalemler. Dağa taşa, her yere gelir. İnsanı üzmez. Ayrıca oldukça da hafifler. Özellikle de Classic Sport modelleri.

  Acaba güzel 1.1 uçlu TWSBI'dan da gündelik kalem olur mu diye düşünmekteyim ben de 🙂

  • Teşekkür ederim (^ ^) Hoşgeldiğiniz bloga.

   Şu anda 150 civarı dolmakalemim var. Belki geçmiş bile olabilirim. Ama çoğunlukla çok pahalı olmayan kalemler. El yazısıyla yazmayı çok severim. Böylelikle zamanla ilgim gelişmiş oldu. İlgi olunca bilgi de takip ediyor sanırım.

   Sevgiler

  • evet çok güzel el yazınız gerçekten. ama çok uzun zamandır ilgileniyorsunuz anladığım kadarıyla kalemlerle ya da çok araştırmacısınız:) gerçekten sitenizden etkilendim çok beğendim. paylaşımlar için teşekkürler. bana da beklerim

 3. Kaweco Sport'un en çok beyazını seviyorum. Eskiden Ebay'da vardı, artık orda da bulamıyorum. Kargoyu abartmayan yabancı bir site var mı bildiğiniz? Türkiye'ye henüz gelmemiş müthiş serileri var, bir gün belki onlar da gelir diye umutluyum:)

 4. Yenı bır Kaweco Sport Classic kalem aldım ama ne sizin bahsettiğiniz gibi ne de diğer blo yazarları gibi rahat yazımı yok kalemin. Kesintisiz bir cümle yazamıyor. Ne lamy lerimde ne de diğer dolma kalemlerimde bu sorun yok. Acaba kartus tan mı dedim ve değistirdim ama sonuç aynı. Anlayamadım, bir bilene sorayım dedim acaba neden?

  • Hani bilgisayarlarda bir sorun olunca %80 açıp kapayarak çözülür ya sorun. İşte dolmakalemlerde de skipping denilen bu hadisenin %80 çözümü sağlam bir yıkamadır.

   Çok sıcak olmayan, ılık bir suya azzzzıcık bulaşık deterjanı koyun. Köpürtmeden karıştırın. Sonra eğer varsa bir pompa yardımıyla, ya da iğnesi çıkarılmış bir şırıngayla (eğer pistonlu ya da dönüştürücülü olsaydı daha kolay olurdu ama Kaweco kartuşlu) kalemin mürekkep haznesine zerk edin. (Allahım zerk etmek kelimesini de kullandım ya 🙂

   Eğer kalemin damak kanallarında tıkanmaya yol açan herhangi bir şey kaldıysa onu halledecektir. Bu şekilde kalemi iyice yıkadıktan sonra aynı yöntemle durulayın.

   Bir de kalemin damağına bakın. Eğer yanlış hizalandıysa mürekkep akışı düzgün olmaz.

   Eğer hala sıkıntı varsa, o zaman aldığınız yerle, ya da Kaweco'nun Türkiye temsilcisi olan Scrikss'le temasa geçin.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Sevgiler

  • Ben şimdiye kadar aldığım Kawecolardan hep memnun kaldım. Eğer lamy'den sıkıldıysan kesinlikle tavsiye ederim ama maalesef kaligrafi setini denemedim. hatta piyasada denemediğim tek kaligrafi seti kaweco'nunki 🙂

 5. Merhaba,
  D&R'dan bir Kaweco Alsport kalem aldım internet üzerinden. Metal kutusunda geldi. Kutunun kapağını açınca yeni kalemim gayet güzel görünüyordu. Fakat kalemin ucuna bakınca hayal kırıklığına uğradım. Kalemin ucu yere düşmüş de eğrilmiş gibi, bozuk bir haldeydi. Hemen geri gönderdim. Fakat değiştirseler bile yeni gelecek olan kalemden yana umudum kalmadı. Kalemin her şeyi güzel fakat ucu güven telkin etmiyor. Uçtaki siyah plastik kısım ile parlak metal kısım birbirine yapışık değil bir kere. O paraya iki Lamy, iki de Waterman mürekkep alırdım 🙁

  • Merhabalar,

   Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Bu tarz olaylar oldukça can sıkıcı nitelikte oluyor. Ancak naçizane tavsiyem bunu Kaweco'ya mal etmeyin. Dolmakalemlerin damaklarında ya da uçlarında bir takım sıkıntılar olabilir ancak hiçbir kalem üreticisi ucu eğilmiş bir kalemi satmaz. Büyük ihtimalle başınıza gelen ara meydana gelmiş bir kazadır.

   Bahsettiğiniz uçtaki siyah plastik kısım ile parlak metal kısım'ın damak ve uç olduğunu tahmin ediyorum. Bu da büyük ihtimalle kalemin yere düşmesinden meydana gelmiş bir hasardır.

   Ben şimdiye kadar kullandığım Kaweco'larda hiç sıkıntı yaşamadım. Umarım kaleminizin yenisi geldiğinde, size bu sıkıntılarınızı unutturur.

   Sevgiler

 6. Merhaba,

  Sizin yazınızı gördükten sonra ben de Kaweco Sport aldım. Ancak benim kalemim söylediğiniz gibi güzel yazmıyor malesef 🙁 İlk yazdığım harfin bir kısmında mürekkep gelmemiş oluyor (çoğu zaman) ve nasıl desem… ucu sert. Yazarken elim ağrıyor. Lamy'nin yumuşaklığı yok yani. Sizin yazınızı okuyunca normal değil gibi geldi. Sizce kalemde mi sorun var?
  Ve de Scrikss 17 almayı düşünüyorum, onunla ilgili yazınızı da okudum. Aklıma takılan bir şey var, onun yazımı Lamy Safari'yle kıyaslarsak nasıl acaba? Aynı rahatlık var mı?

  Şimdiden teşekkür ediyorum

  -Hazal

  • Merhabalar,

   Öncelikle geçmiş olsun. Kimi zaman dolmakalem uçlarında böyle hatalar olabiliyor. Benim size tavsiyem şu: ılık suya bir miktar sıvı bulaşık deterjanı koyup, köpürtmeden karıştırın ve kalemin uç kısmını söküp bu suda biraz bekletin. Sonrasında durulayın ve kurumaya bırakın. Daha sonra mürekkep çekip tekrar deneyin. Ancak uçtaki sertlik için aldığınız yere götürebilirsiniz.

   Scrikss 17 eski bir kalem ve ucu fine. Yani ince uçlu. Piyasadaki Lamy'lerin çoğu ise Medium uçlu olduğundan Scrikss'ten daha kalındır. Bu yüzden uçta daha fazla mürekkep olacağından, daha yumuşakmış gibi gelebilir.

   Ancak ben pistonlu olduğu için Scrikss 17'yi çok seviyorum. Bir de özellikle küçük defterlere yazarken ince uçlu kalemler daha çok hoşuma gidiyor.

   Sevgiler

  • Hocam merhaba bende sport classic sahibiyim, hiç kullanmadım ama. Kaweco kartuşlarım mevcut, mürekkep seçmesi nedeniyle alternatif olarak hangi marka mürekkep yada kartuş bana sorun çıkarmaz. Cevaplarsanız sevinirim.

 7. Kaweco dolma kalemlerinizi Pelikan Edelstein Sapphire ve Diamine Rusty Brown mürekkeplerle denemişsiniz. Bildiğim kadarıyla bunların kartuşları yok. Eyedropper yaptığınızı söylediğiniz kalem ise Ice Sports, yani bu incelemede yer almayan başka bir Kaweco modeli. Vardığım sonuç, kartuşları şırıngayla dolduruyorsunuz. Eğer öyleyse, nasıl yapılıyor?

  • Böyle dikkatli okuyucuların varlığı beni mutlu ediyor.

   Evet tam olarak söylediğiniz gibi, kalemleri şırınga ile doldurdum. Şöyle yapıyorum: boşalan kartuşlarımın içini, şırıngaya temiz su çekmek suretiyle yıkıyorum. Onlar temizlenince kurutuyorum. Genelde bir gece yeterli oluyor. Sonrasında şırıngaya şişeden az bir miktar mürekkep çekip, boş kartuşu dolduruyorum. Dilerseniz bir video çekmeye de çalışırım.

   Sevgiler

 8. Merhaba,öncelikle kalem tutkunuzu ve konuya dair bilginizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.
  Kaweco classic sport almayı düşünüyorum ancak görsellerde arattığım zaman kalemin kapağının gövdenin arkasına takıldığı zaman o noktalarda çizilebildiğini farkettim,kolayca çizilebilen bir gövdeye sahip mi beni aydınlatabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 9. Merhaba, yeni yeni dolmakalemlere karşı bir ilgim oluştu. O nedenle bu site çok yardımcı oluyor bana, yazılarınız için teşekkürler. Bu kalem benim aldığım ikinci dolmakalem. Alırken yanında kaweco kartuş almıştım; ama şu an taktığımda kapanmıyor kalem. Benim beceremediğim bir nokta mı var yoksa yanlış bir kartuş mu almışım bilmiyorum. Bununla birlikte d&r 'ın sitesinde gördüğüm için almıştım kartuşu. Kalem buna çözüm getiremediğim için bekliyor öylece. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 10. Merhaba kartuş ile ilgili soruma hemen dönüş yaptığınız için teşekkürler. Kartuşta bir sorun varmış sanırım daha sonra pelikanın bir kartuşuyla denediğimde çözdüm sorunu. Acemiliğime verin .Tekrar teşekkürler…

 11. Merhaba

  Öncelikle blogunuz bir harika.Gerçekten tutkunuzu bize yardımcı olacak şekilde mükemmel aktarabiliyorsunuz

  Ben bu kalemi daha bir hafta önce aldım ama inanılmaz can sıkıcı bir durum yaşıyorum.Bazen yazı yazarken kalem bir koca damla mürekkep bırakıyor.Ucun üzerindeki gözden damağa fazla mürekkep geldiğini de görebiliyorum.Acaba sizce problem damakta mıdır?Yazı yazmak imkansız hale geldi zira ne zaman o damlayı bırakacağı belirsiz ve yazdığım sayfayı mahvediyor

  Yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir kalırım.Aynı mesajı Ekşi Sözlük'ten de göndereceğim size oradan da cevap verebilirsiniz

  Şimdiden teşekkür ederim

 12. Merhaba Sayın Minikalem,
  Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum.
  Ice sport ve şeffaf sportu eye dropper kalem haline getirmek için gereken silikon yağını edinebileceğimiz bir yer var mıdır acaba? Bir de eyedropper yapma videosu bloğa çok yakışır bence 🙂
  Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba sayın Ilgaz,

   Silikon yağını dalgıç malzemesi satan yerlerden ya da karaköyden bulabilirsiniz. Sanırım öyle bir videoya ihtiyaç var. Memnuniyetinizi bize, video isteklerinizi Fatih beye iletin lütfen 🙂

  • Okan Bey Merhabalar,

   Bu iki kalem de başlangıç için iyidir. Aradaki en önemli farkı malzeme kalitesi ve boyut olarak görüyorum. Kaweco biraz daha çizilmeye müsait yapıda. Lamy ona göre bir tık daha iyi. Boyut olarak da elinizde bir tartın, tutun. Hangisi uygunsa onu alın. Çünkü Kaweco'nun ufak boyutları kimi için avantajken, kimi için dezavantaj….

 13. Teşekkürler. Ufaktan bende girişmek istiyorum bu işe. Dolmakalemle ilgili çok uzun zamandır araştırma yapıyordum. Kalem yoktu ama bilgim bayağı artmıştı. Şans eseri evde bulduğum scrikss 17 ile iyice teşvik oldum ve ufaktan başlamak istiyorum artık.

 14. Kaweco Sport 1.1 nib bugün elime ulaştı.

  İlk izlenimler Scrikss kaligrafi setinden çıkan Scrikss33 +1.1 nib den daha iyi yazdığı yönünde.

  Size daha önce de söylediğim gibi Kaweco bana göre tasarım olarak en özgün dolmakalem markalarından biri. Sadece ilk elinize aldığınızda oyuncakmış hissine kapılıyorsunuz, özellikjle kapağı açıp arkaya oturtmadan şöyle bir baktığınızda bu duygu daha da artıyor. Ama kapağı arkaya oturtarak dolmakaleme dönüştürüp! yazmaya başlayınca boyundan büyük işler başardığına şahit oluyorsunuz.

  Sözün kısası benim hoşuma gitti ve Scrikss 33 + 1.1ucu kalbimdeki yerinden etti. 🙂

 15. Türkiye fiyatlarını merak ettim bu kalemin. Sıradaki yurtdışı siparişime eklemeyi düşünüyordum ama pek beğenmedim fiyatı. Siz ne düşünüyorsunuz?

  Bu arada bir iki gün içinde yeni sipariş vereceğim. Arzu ettiğiniz bir ürün varsa eklerim.

  Yazı için teşekkürler.

  • 50-60 lira arasında genelde. Yurtdışı fiyatı ise 25 dolar civarında. Hemen hemen aynı fiyata denk geliyor. Ha eğer bu kalem 50-60 lira eder mi dersek orası ayrı bir tartışma konusu.

   Çok teşekkür ederim. Ben bu aylık kalem alma hakkımı doldurdum. O yüzden size iyi alışverişler…

  • Etmez anlamında söylemiyorum, o zaman başka kalemlerle kıyaslayarak konuşmak gerek anlamında söylüyorum 🙂

   Şimdi bu fiyat aralığında zaten alabileceğimiz kalem sayısı oldukça kısıtlı. Lamy Safari ve bir kaç Scrikss modeli var. Böyle bakınca tasarım olarak, uç seçeneği olarak, özel değil standart kartuş kullanmasına bakarak Kaweco güzel bir alternatif bence.

 16. Merhaba;
  bir haftadır yazılarınızı keyifle takip ediyorum.Kalemlere ilgim hep vardı ama ilk defa dolma kalemle tanıştım sayenizde 🙂 Yakındaki bir kırtasiyeden scrikss (sanırım 33) aldım hemen. Ama ucu ince geldi biraz.Daha kalın uçlu, yazımı güzelleştirecek bir kalem almak istiyorum. Faber Castell loom ve Kaweco arasında kaldım, yardımcı olursanız sevinirim. Birde Ankara'da kalem ve mürekkep çeşitleri için önereceğiniz biryer var mı? Şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar,

   Faber Castell Loom güzel bir kalem ancak broad uçlarını bulmak sıkıntı. Bildiğim kadarıyla Türkiye'ye sadece Medium uçla geliyorlar. Kaweco'ları Broad olarak bulmak daha kolay. Ayrıca boyut olarak birbirinden çok farklı kalemler. Hangisi sizi daha çok mtulul eder bilmiyorum. Ankara'da izmir caddesinde Moda kırtasiye var. Yaşar bey hem bilgili hem de oldukça ilgili bir insandır. Selamımı iletin.

   Sevgiler

 17. Merhaba, kaweco'lardan al sport olanı mat galiba değil mi? Mat siyah bulabileceğim bir adres var mı yönlendirebileceğiniz? Şimdiden teşekkürler.

  Hakan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.