Kaweco Sport Kalemleri Neden Seviyoruz?

15
1803

Merhabalar,

Bugün biraz Kaweco kalemlerden bahsetmek istedim size. 1883 gibi oldukça erken bir tarihte üretime başlayan Kaweco 1903 yılından itibaren divit kalemler ve o tarihte kullanılan diğer yazım gereçleri için seri üretime geçmeye başlar. Seri üretim dediysem de o yıllarda neredeyse tamamı elde üretilen ürünlerin seri halde üretiminden bahsediyorum. Ve 1914’e gelindiğinde Kaweco kendi ucunu üreten ve iridyum uç topu lehimleyen ilk Alman markası olarak tarihe geçer.

1960’larda bugünkü modern Kaweco Sportların atası piyasaya sürülür ve büyük bir sükse yaratır. Ancak 1969 yılında firma iflas eder, patentleri başka bir firma tarafından satın alınır ve 1986’da geçici bir süre için tamamen kapanır. Ancak kendisi de bir kalem koleksiyoneri olan Michael Gutberlet tarafından tabiri caizse küllerinden diriltilen marka bugün hala kırtasiye mağazalarında arz-ı endam eder.

Alüminyum, çelik, prinç, reçine, plastik gibi envai çeşit malzemeden yapılan bu ufak, ama yine de on parmağında on marifet olan kalemler gerek günlük kullanım için, gerekse koleksiyon objesi olarak son on yılda kalpleri feth ettiler.

Peki Kaweco Sport kalemleri neden bu kadar seviyoruz? Ve bu sessiz ama derinden gelen kalemler neden bu kadar az yer buluyor kendilerine? Birinci sorunun cevabı için bazı tahminlerde bulunabilirim. Ama ikinci sorunun cevabını bulmak için sizin fikirlerinize ihtiyacım var.

Bu kalemleri seviyoruz çünkü ister klipsle, ister klipssiz kullanma şansı tanıyorlar bize. Kalemin kapağındaki yüzey, klipsiz haliyle de yuvarlanmasına engel oluyor.

Ufacık tefecik boyları, kapaklarının arkaya takılması ile tastamam bir kalem boyutuna geliyor ve bize ufak kalem kullanıyormuşuz hissiyatı vermiyor. Ki ben ufak elli bir insan evladı olarak, kapaksız da çok rahat kullanıyorum Kaweco’ları. Ve kapağı kapatılmış haliyle, pantolon cebinde taşımak bile işten değil.

Standart kartuşları alıyorlar. Yani, her yerde kartuş bulmak, mürekkebi bittiğinde değiştirmek çok kolay. Elbette şişe mürekkep kullanmak isteyenler ya Kaweco’nun özel dönüştürücüsünü alıyor, ya da biten kartuşlarını şırınga ile doldurmak durumunda kalıyor ama bu bile Kaweco Sport serisini sevmemize engel olmuyor. Şeffaf olan Ice Sport modelleri eye dropper yapmaya çok uygun. Böylece mürekkep derdi de ortadan kalkıyor.

Kaweco, EF’den BB’ye ve italik seçeneklerine kadar, kolay değişebilen bir çok çelik uç sağlıyor. Hatta eğer parayı bastırırsanız, kaleminizi altın uçla bile kullanma şansına sahip oluyorsunuz.

Tutma yerleri, yuvarlar olduğundan her türlü tutuş şeklinde imkan tanıyor. Bu da Lamy gibi üçgen tutma yerine sahip kalemlerden hoşlanmayanlar için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Fiyatı oldukça makul, başlangıç seviyesi için alınabilecek en iyi kalemlerden bir tanesi Kaweco Sport olarak görünüyor hala…

Ben Kaweco Sport dolmakalemleri sabaha kadar övebilirim. Ama diğer yandan bu kalemlerin yeterli ilgiyi görmediğini düşünüyorum. Sizce bunun sebebi ne olabilir. Buyrun sohbete? Siz Kaweco kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sevgiler

Zeynep Minikkalem

15 YORUMLAR

 1. Nib konusunda şans faktörünün ön planda olması biraz mesafe yaratıyor. Gözün kapalı ” aa bunların ucu çok güzel, alayım” diyemiyorsun. Bu konuda bir standartları yok.

 2. Son zamanlarda aldığım Kaweco’larda uç sorunu yaşamıyorum. Kutudan çıktığı haliyle güzel yazdıklarını söyleyebilirim. Bazı Sport modellerinin ve tamamlayıcı ürünlerin Türkiye’de bulunamaması üzücü.

 3. Kapağı kapatılmış halini, bir de sonradan eklenen klipsini sevmiyorum.
  Bununla beraber ilk ve üçüncü resimdeki çalışma ve renkler çok güzel.

  • İnsanın zevkleri nasıl da farklılık gösteriyor.. Ben de bu 2 özelliği için bu kalemi almıştım 🙂 özellikle çıkarılabilir klips…

 4. Önceleri küçük olması nedeniyle tercih etmesem de şimdilerde aynı nedenle yanımda taşıdığım kalemdir Kaweco Sport :))) Geçenlerde sayayım dedim, Al’dı, Ice’dı, Brass’dı derken neredeyse on tane Kaweco Sport kalemim olmuş. Severek kullanıyoruz 🙂

 5. sorun sadece kaweconun tercih edilip edilmemesi değil ,yazı araçlarının en güzeli olan dolmakalemleri çocuklarımıza sevdirebilmemiz önemli, hız çağında yaşayan bir nesile dolmakalemin yazım zerafetini, taşıma adabını ,mürekkep doldurma titizliğini ve onu yaşamına yazım kültürüne katabilmeyi başarmamız lazım bunun ilk yolu da kendi çocuğumuza bir dolmakalem hediye etmekte ve onunla yazmayı özendirmekle başlıyor.(ben kendi çocuğumda denedim ama başaramadım )

 6. Yıllar önce edindiğim şeffaf Sport bir kalemim var. İlk zamanların acemiliği sebebiyle temizlemeye çalıştığım sırada kapağın içindeki beyaz plastik kısma da mürekkep kaçırdım. O parçayı oradan çıkaramadığım için öylece kaldı. Ayı yavrusunu severken öldürecek olurmuş ben de severken çok çektirdim sanırım. Pek yakın bir vakitte de kendisi artık eyedropper olma payesine erişti. M ucuyla kartuşa nazaran şu an oldukça ıslak yazsa da kendisini çok seviyorum. Diğer yandan hak ettiği ilgiyi göremediği konusunda sizinle hemfikirim. Halbuki sevilen birine hediye edildiğinde onun ilk göz ağrısı olmayı başarabilecek kıymetli bir kalem. Çok güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. 🙂

 7. Merhaba, en üsteki resimde görünenler asia sport diye adlandırılıyor ve Türkiye’de bulamadım, sizin bildiğiniz bir satış kanalı var ise paylaşırsanız çok sevinirim.

 8. şimdiye kadar 5ten fazla Kaweco (sport ve alsport) kullandım; neredeyse sonucu hariç hepsi kuru yazmakta idi, son olarak aldığım Alsport ise tam istediğim kıvamda yumuşak-akıcı yazıyor ve hep mürekkepli neredeyse. bence Kaweco kalemlerin ucunu daha özenli kontrol etmeli.

 9. Merhabalar, yeni yeni dolma kalem aşkı oluşan biriyim. Kaweco chess sport modelinin f uçlu olanını aldım, ucu biraz sert ve akıcı değil acaba kalemi kullanamıyor muyum diye düşünmeye başladım. (cevap bulabilirsem çok sevineceğim)
  Kaweco’nun perkeo modelinin m uçulusu da elimde var, çok akıcı ve hoşuma gitti.

  • Chess eski bir üretim. Eski kawecolar maalesef yenilerine göre biraz kuru yazıyordu. Ya iroshizuku ya da sailor gibi akıcı mürekkepler kullanarak, ya da bir iki sayfa biraz bastırarak yazmak suretiyle kalemi şu anda olduğundan daha ıslak hale getirebilirsiniz.
   Sevgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.