Lady Sheaffer 630 Dolmakalem

4
226
Dolmakalem malumunuz, erkeklerin ağırlığının olduğu bir dünya. Dolmakalem denilince aklımıza ilk olarak kocaman siyah kalemler gelmesi de bundan. Özellikle son 30 yılda genellikle bir erkek aksesuarı muamelesi görüyor. Oysa, dolmakalemin tahtının sağlam olduğu günlerde feminen diyebileceğimiz çizgi ve tasarımlara sahip dolmakalemler de piyasada mevcut. Sheaffer Lady 630 bunlardan bir tanesi.
1970’li yıllarda üretilen bu kalem, fırçalanmış metal bir gövdeye ve gövde ile kapağın birleştiği yerde çiçekli bir tezyinata sahip. Bu kalemin gümüş rengi olanları da mevcut. Bizdeki Rûmî desenini anımsatan bu bant, Florentine olarak geçiyor.
Kalemin ucunda 14 ayar altın, “recessed” olarak tabir edilen gömülü bir uç mevcut. Uç üzerinde herhangi bir kalınlık incelik ibaresi bulunmasa da yazım şeklinden, Fine ya da Extra Fine olduğunu söylemek mümkün. (Oyumu Extra Fine’dan yana kullanıyorum)
Kalemin dolum sistemi “Push Button Fill”. Aslında bu, “button fill” yani düğmeli dolum sistemi olarak geçen sistemin Sheaffer’daki karşılığı denilebilir. Bu sistemde, üstten bastığınız düğme, içerdeki keseyi büzüştürüp bırakarak mürekkep dolumunu sağlıyor.
Kalemin yazım hissi, Sheaffer kalemerin çoğunda olduğu gibi oldukça rijit bir hissi var. Esneklik elbette yok. Ancak ince yazım sevenler bu kaleme bayılacaktır diye düşünüyorum.
Siz feminen kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sevgiler
Zeynep Çiçek Kalem

4 YORUMLAR

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.