LAMY Lady Dolmakalem Incelemesi

49
391
Baylar ve bayanlar, huzurlarınızda Lamy Lady! Aslında onu ilk görüşüm bundan bir kaç ay önceye dayanıyor.  Kendisini Sirkeci’de eski bir kırtasiyede görmüş ancak fiyatından dolayı “Optm, kib bye” yapıp, gözümde bir damla yaşla ortamdan uzaklaşmıştım. Ama ne derler bilirsiniz “Ne dilediğine dikkat et, gerçekleşebilir” Ben de üzerinize afiyet iyi dilemişim ki, geçenlerde bir toplantı için Ankara’ya gidip, bu vesileyle aylardır görmediğim ana babamı ziyaret ederken dileğim gerçekleşiverdi. Daha önce babamdan çokça bahsetmiştim. Kendisi gerçekten alışverişi seven bir adam olunca, sabahın köründe beni uyandırıp, çekeleyerek eski bir kırtasiyeye götürdü. Ve bir de ne göreyim, vedalaştığım aşkım Lamy Lady oracıkta. Tabi babamıın da finansal katkılarıyla, kendisini alıp evimin kadını yaptım.
Kalem, mütevazı bir karton kutu ve üzerinde LAMY baskısı olan kumaş bir kılıf içerisinde geliyor. Ancak, kalemin altındaki çizgili kartonu çekince, bir kutu Lamy kartuş, kalem hakkında ufak bir kitapçık ve şiket çalışanlarından biri tarafından imzalanmış bir “Kalite Sertifikası” çıkıyor. Bay ya da bayan Hagyer, teşekkür ederim.
Lamy Lady üretimi 1994’te bu yukarıda görünen üç çeşitle başlamış, 90’lı yılların sonunda da üretimden kaldırılmış bir kalem. Bu kadar güzel bir kalemi sırf prestij için bile tutmalılardı bence. Neyse! (Lamy’e trip attım farkındaysanız :p) Ben şahsen, kendi beğendiğim deseni bulduğum için çok şanslıyım. Bu kalem Wolfgang Fabian tarafından dizayn edilmiş, üzerindeki desenlerse Endonezya doğumlu grafik sanatçı Sharon Jodjaja tarafından tasarlanmış. Kalemin dizaynının “kadınların bir kalemde hangi özellikleri aradığına dair” bir ankete dayandığı söyleniyor.

 

 

Lamy Safari ya da Al-Star dolmakalemlerin aksine, bu kalemin 14 ayar altın kaplama, yüzük şekilli bir ucu var. (Sakın ha Lamy, kadınların bitmek bilmez evlilik/yüzük arayışlarına vurgu yapıyor olmasın?!!!) Şaka bir yana bu kalem, şimdiye kadar gördüğüm, en pürüzsüz ve yumuşak uçlardan birine sahip. Hani sanki Michael Jackson (rahmet istedi herhal) sahnede moonwalk yapıyormuş gibicesine kağıdın üzerine venivicivokki diye dans ediyor sanki. Aşk sen nelere kadirsin, bana nasıl cümleler kurduruyorsun! Ancak ucun üzerinde ölçüsü bulunmuyor. Lamy’e bu konuda mail attım, cevap gelmedi. (meşgulsn sanırm bn yatıyrm ii eglncelr sana)
Lamy Lady dolmakalem hem Lamy’nin standard kartuşlarıyla, hem de Z22 dönüştürücü / pompa ile çalışıyor. Ne yalan söyleyeyim, kalemin kendi içinde pompayla gelmesine açıkçası sevindim. Çünkü bazen gidip almaya üşeniyorum ve kartuşları şırıngayla dolduruyorum.
Ayrıca, gövde malzemesinin de porselen olduğunu ve porselen gövdenin MontBlanc, Sailor, Omas ve Loiminchay gibi az sayıda markada olduğunu eklemek isterim. Kalemin teknik özellikleriyse şöyle:
– Kapakla birlikte ağırlık: 32 gr
– Kapaksız ağırlık: 24.4 gr
– Kapağı kapalı halde uzunluk: 14.2 cm
– Kapaksız, gövde uzunluğu: 13.7 cm

 

Kalemin kapağı üzerien takılmadığı için böyle bir ölçüm mevcut değil. Ayrıca, rakamlara bakınca kalem bir miktar ağırmış gibi görünse de, yazarken bu ağırlık hissedilmiyor. Ve, kalemin üstünde ve altında bulunan iki tane siyah noktacık var ya! İşte onlar Alman mühendisliğinin meyveleri olup, klipsi olmayan bu kalemin yuvarlanmasını engellemek için konulmuş. Bence çok güzeller ve Alman’lardan beklenmeyecek kadar da estetikler.

Size de öyle oluyor mu bilmiyorum ama ben bir kaleme ilk defa mürekkep çekerken, hangi mürekkebi kullansam diye epeyce zorlanıyorum. Çünkü kullandığım ilk mürekkebin bir şekilde özel ve kalemle bağlantılı olmasını istiyorum. Ancak Lamy Lady’e mürekkep seçerken o kadar da zorlanmadım ve hemencik J. Herbin Poussiére de Lune çekmeye karar verdim. Zira, biliyorsunuz, Lamy Lady bir hanımefendi kalemi ve bence her kadının içinde bir cadı mevcut. Elbette şirretlik anlamında söylemiyorum, pagan ve wiccan anlamda bir cadılık. Ve bildiğiniz gibi, güneş erkek tanrılarla ilişkiliyken, Ay büyünün ve Tanrıçaların tekelindedir. Bu yüzden de mürekkep seçimim “Ay Tozu” anlamına gelen J. Herbin’den yana oldu. Ben bu kalemi çok sevdim, umarım siz de beğenmişsinizdir.Bu arada, bu benim yüzüncü postum oldu. Nisan ayından bu yana dolu dizgin devam eden bu blog yolcuğunda benimle birlikte olan, yorumlarıyla, mailleriyle, önerileriyle bana destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Sevgiler,

 

49 YORUMLAR

 1. Congrats on your 100th post! It took me awhile to get there and here look at you! I thoroughly enjoy your reviews and posts, past and present, and I will expect nothing less in the future!
  This Lamy really defies my usual impression of the brand, in that most pen design reflecst simplicity and spirit of industialism, but the Lady looks like she walks straight out of a museum of modern art. The nib shape reminds me a bit of the Falcon, in that it curvers a bit at the tip.

 2. nerde bu eski kırtasiye, hala var mı bu kalemden? var diyiniz reca ederim…

  gözden trilyonlarca doları çıkardığım bir "lady" kalem alacam yakında, şu meşguliyetim bi bitsin de. bu aklıma yattı, hımmm.

  yoksa bir fikir bekliyorum bu hususta.

  iş bana kalırsa, lady mady anlamam, boyutu küçüklerden, m300 serisi pelikan veya mont blanc, mesela mozart alır çıkarım valla. gerçi sanki bundan güzel gibiler. hımmm, kafam karıştı iyice.

  ben en iyisi bi çay koyayım kendime…

 3. Congratulations–indeed a beautiful pen. However, I am skeptical about the idea of pen for women. Do women really need specific pens?

  Isn't that pen a tad too heavy? 32 g certainly sounds so. What is your experience?

  Thanks for the hard job of 100 posts.

  Cheers,

  BT

  • Dear Bruno,

   Sorry for the late response, I was out of town for a day or so.

   Hmmm, it is a controversial issue if woman need a specific pen or not but I am quite sure we have different tastes. For example some cult pens like MB 149, some Sailors and even TWSBI is a bit big for ladies.

   About the weight: I started to believe it is a matter of balance. For example I have a Waterman Carene Marine Amber nearly same weight as Lamy Lady but Lamy Lady is much more easy to hold and less tiring.

   Cheers

 4. Bu kalemi ben de görmüştüm ama fiyatına bakmamıştım, başka bir şeylerle ilgileniyordum sanırım. Dikkatten kaçacak bir kalem degil ama iyi ki görmemişim fiyatı benim de yüregime inerdi sanırım.Babanız hakikaten şahane biriymiş, çok şanslısınız ve son olarak nice yeni yazılarınız olsun (cümleyi toplayamadım galiba, ama hımm nasıl denir ailece begenerek okuyoruz, iyi ki yazıyorsunuz 🙂

 5. Lamy bunun yanında Rosenthalden neden 72 kişilik porselen tabak seti vermemişki bu paraya ?
  Piyasada üç kuruşluk Chenk Chunk Porselen kalemde var oysa. Zor iş zengin olmak bir de herkesler dolmakalem taşıyor sa zor valla. Şimdi bu dolmakalemlerin temizliğine birini çağırsan bir ayda iki defa. Temizinden iki yüz papel, hem de malzeme hariç.
  Zor iş.

  • 🙂

   Aslında vallahi şöyle bir zengin olsam da, dolmakalem bakımı için birini tutsam, her gün silse, cilalasa, parlatsa kalemleri. Ayda bir cam çerçeve yıkasa…

   Bu kalem tam bayanlara göre, bize bir şey şık olsun, fiyatına bakmıyoruz sanırım.

 6. Gerçekten güzel bir kalem aynısı ve aynı desenlisi bende de var. Ama keşke kapağı arkaya takılsaydı. Ben bu şekilde yazmayı seviyorum. Aksi halde kalem yarım ya da eksikmiş gibi geliyor bana.

 7. Bir de şunu eklemek istiyorum, Lamy gerçekten Persona ve Lady serilerini sonlandırmamalıydı. Yanlış hatırlamıyorsam bir de Accent serisi vardı üst segment. Galiba o da sonlandırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.