Moleskine Roller Kalem

16
228
Hepinizin bildiği gibi, “efsanevi defterlerin” markası Moleskine, yakın zamanda ürün gamını, kendi sade çizgisini yansıtan tükenmez kalemlerden, kurşun kalemlere, büyük kol çantalarından, laptop çantalarına kadar genişletti. Çantalarını görme fırsatım oldu ama dürüst olmak gerekirse pek beğenmedim. Ama kalemler dikdörtgenimsi alışılmadık şekilleriyle dikkatimi çekmeyi başardı. Gördüğünüz gibi oldukça sade karton bir ambalajla geliyor ve böylelikle kalemi sizden önce kimsenin kullanmadığını bilebilirsiniz. Kalemde 0.7 mm ve 0.5 mm uç seçenekleri mevcut ama ben ıslak yazan kalemleri sevdiğim için 0.7 tercih ettim.
Kalemin yazım performansına gelince, içindeki jel mürekkep nedeniyle oldukça yumuşak. Ayrıca ben 0.7 mm uç tercih ettiğim için ıslak bile denilebilir. Şekline gelince, bu dikdörtgen yapılı kalemi oldukça rahat buldum. Kalemi dizayn eden Giulio Iacchetti’ye teşekkür etmek lazım. Ayrıca, kalemin içerisinde bir de yay sistemi bulunuyor ve eğer ucu çok bastırırsanız, içeri doğru kaçıyor.
Kalemi sökerseniz, yukarıdaki gibi görünüyor. Bir kalem içi, bir yay, bir üst vidalı parça, gövde ve kapak. Kapakta bulunan metal parça kalemi kitap ya da defter kapağına tutturmaya yarıyor. Eğer karton ambalajı da açarsanız, içinden kaleminizi özelleştirmeniz için 6 ayrı renkte, siyah, mavi, yeşil, mor, kırmızı ve kahvereng, yapışkan etiketler çıkıyor. Etiket renkleri aynı zamanda bu kalemler için satılan yedeklerin renklerinde. Ama ben İstanbul’da bulunan mağazalarda yedekleri görmedim. (Gören olursa haber verir misiniz?) Peki ya bu kalemde neyi sevmedim?
Mühendisler içinde büyümüş ve hala da etrafında yeteri sayıda mühendis olan bir insan olarak ben bu kalemin malzeme ve üretim kalitesini beğenmedim. Bir kere, bu kalemde kullanılan plastik materyal bence çok ucuz görünüyor. (Bütün plastik malzemeler ucuz görünür demiyorum, bu kalemdeki malzeme öyle) Ayrıca fotoğraftan da fark edebileceğiniz gibi, mat bantın altında bir soyulma mevcut. Ayrıca yanlarda kalıp çapakları var. Kalıp çapakları ya kalıp kötüyse, ya da kalıp eskimişse olur ve genelde üretim aşamasında bu çapaklar alınarak malzeme pürüzsüz hale getirilir. Bu kalemin 32 lira olduğunu düşündüğümüz zaman, pek de ucuz bir kalem olduğunu söylemek mümkün değil. Bu yüzden de malzeme kalitesi beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilir. Ayrıca, 2 liralık Scrikss Duo Pen‘in Moleskine kalemden daha iyi malzeme kalitesine sahip olduğunu söylememe izin verin lütfen. Moleskine’in o kalemden tek farkı bence stili ve güzel dizaynı.
Yani özetle, stil sahibi ve güzel görünümlü bir kalem ama malzeme ve üretim kalitesinin bir an önce arttırılması gerektiğini düşünüyorum.
Sevgiler

16 YORUMLAR

 1. I have never used Moleskine products, but the hubby has. It used to be his go-to brand, but he felt the material has cheapen over time. The design is definitely Moleskine's strong suit, and I believe that is the attraction to many consumers.
  I personally find triangular and rectangular barrels to be more comfortable than cylindrical one.

 2. Thank you for the review. It seems like the quality of Moleskine goods has been going downhill ever since they moved production to China.

  The design is very attractice, but that hardly makes the whole cost of a pen.

 3. Benim Moleskine kalemimle ilgili bir sorunum var ve sizin bilme ihtimaliniz olduğunu düşündüm, o yüzden sormak istiyorum 🙂

  Sevgilim bana siyah 0,7 uçlu kalem ve bir de yine 0,7 mavi yedeklerden hediye etmişti (kurşun kalemde 0,9 kullandığım düşünülürse harika bir seçim:) ). Siyahını uzuuun bir süre kullandım ancak bitmesine yetecek kadar uzun değil. Bir süre sonra yazmamaya başladı. Hiç yazmıyor değil, kesik kesik yazıyor; bastırınca biraz yazıp sonra yine yazmıyor; kalemi çevirince biraz daha yazıyor şeklinde. Ne yaptıysam eski haline gelmedi (ki sonu, mürekkep dondu herhalde, deyip kalemin ucunu ısıtmaya çalışırken ince plastik kısmını eritmem şeklinde oldu.)

  Üzülerek siyah yedeği ucu kenara koyup yedeğini açtım uzun zaman önce ama neredeyse hiç kullanmadım, şimdi aynı şeyi yapmaya başladı. Bu gerçekten donma ile mi ilgili? Ayrıca kalemi eski performansına nasıl getirebilirim?

  Vakit ayırıp da cevap verirseniz şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

  • Merhabalar,

   İşin garip tarafı benim kalemimde de aynı sıkıntı oldu. Ancak halihazırda roller kalemleri pek fazla kullanmadığım için umursamadım.

   Anladığım kadarıyla moleskine'in kalite kontrol konusunda ciddi sıkıntıları var. Hatta bu durum gösteriyor ki, roller kalemler konusunda üretimde bir hata yapmışlar. Sanırım, mürekkebi jel halinde tutan kimyasal çok kısa sürede buharlaşıyor.

   Açıkçası, yedeğin bir şekilde düzeltilebileceğinden şüpheliyim. Bence Moleskine mail atmak bir çözüm olabilir.

   Kusura bakmayın, yardımcı olamadım maalesef.

   Sevgiler

 4. Geçen sene Online Moleskine Store'u yağmaladığımdan beri Moleskine ürünlerine çok uzaktan bakıyorum (defterler hariç) Kalem kutusu yanlardan açıldı ve içine en azda iki adet kalem sığdırıyor. Versatil, roller ve fosforlu kalemlerine sahibim. Maalesef hiçbiri (belki fosforlu olanı hariç) etiketindeki parayı hak etmiyor.

  Ve Moleskine'in satış sonrası desteği oldukça felaket. Kalem kutudaki durumu belirtmeme rağmen, bir şey yapamayacaklarını belirttiler. Defalarca taciz maili atmama rağmen, cevap olarak siparişinizi yorumların, puanlayın oldu. O yüzden, bence hiç uğraşmayın derim maalesef.

  • Evet, maalesef Moleskine de, ürün yelpazesini genişletirken kaliteden ödün veren firmalardan biri oldu. Ben de şahsen yeni ürünlerini beğenmedim. Ama en azından satış sonrası desteği böyle olmamalıydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.