Moleskine Sketch Album Defter

3
493

Uzundur sizlere şöyle güzel bir defter tanıtmamıştım değil mi? O halde hemen işe koyulayım. Peki bu defter Moleskine desem ne dersiniz? Şaşırır mısınız? Ben şahsen epey şaşırdım, ama aynı zamanda bu defteri çok da sevdim.

Bu defter, Moleskine’in Art Plus serisinden Sketch Album. Daha ziyade sanatçıların kullandığı defterlerden. 120 gramlık kağıdı ile de göz dolduruyor. Ancak genelde sketch book olarak üretilen defterlerin kağıdı kalın olmasına rağmen dolmakalemle anlaşamaz. Ya yüzeyleri perdahsızdır ve buna bağlı olarak lifler nedeniyle pürüzlüdür, ya da kağıt çok emicidir ve mürekkebin kırçıllanmasına sebep olur.

Ama Moleskine Sketch Album’de bunların hiçbiri yaşanmıyor. Bir defter sayfası düşünün ki, gerek fırça yardımı ile gerek kalemle, gerek pamuklu çubukla kendisine muhtelif karalamalar yapalım ve arka sayfası aşağıdaki gibi olsun…

Bu arada o kırmızılıklar kanama değil, yanlış anlaşılmasın, bir sonraki sayfanın kurumadan kapatılması yüzünden oluşan bir mürekkep lekesi. Kağıdın performansı inanılmaz.

Tamam bu kağıt fırçayla iyi, pamuklu çubukla iyi, peki ya dolmakalemle nasıl derseniz, bu defteri muhtelif mürekkeplerle denedim. Hatta American Aristocracy ve House Divided gibi iki adet güzel ve fakat ultra kaprisli Noodler’s mürekkeple de denedim. Buna rağmen bana mısın demedi.

Daha da yetmedi, defteri kendi muhteşem (!) sanatsal (!) çalışmalarım için kullandım. Üzerine mürekkebi boca ettim. Yetmedi, sketch album’ün her biri perforeli olan 88 sayfasından birini böylece koparttım. Ve sayfanın arkası bakalım ne halde.

 

Ve gördüğünüz gibi sayfanın arkasında tık yok. Gerçekten inanamıyorum.

Üstüne üstlük, bir de revnak göstermesin mi bu kağıt. Vallahi deli olacağım. Uzun zamandır Moleskine’in klasik defterlerinden kullanmamıştım. Moleskine Sketch Album 120 gramlık kağıdı ile kalbimi kazandı. Peki onun da bir kusuru yok mu? Elbette var. Bu defter daha ziyade eskiz için kullanıldığından maalesef çizgili versiyonu yok. Ayrıca yine eskiz için üretilmiş olması sebebiyle 19×19 gibi ilginç kare bir boyutu var.

Bu defteri kimler sever? Kalın uçlu ıslak dolmakalemler kullananlar, dolmakalemle çizim yapanlar, defteri arkalı önlü kullanmak isteyenler ve çizgisiz defter kullanmaya alışkın olanlar bu defteri çok sevecektir.

Sizin son zamanlarda favori defteriniz nedir?

Sevgiler,

Zeynep Uzunuzun Yazsamseni

3 YORUMLAR

 1. Çok başarılı bir inceleme olmuş elinize sağlık. Geçtiğimiz günlerde Mynote Craft Blok’u deneme fırsatım oldu ve çok memnun kaldım. Sayfa yapısı gayet güzel ve perforasyonlu. Broad ve medium uçlu kalemlerle yazdıktan sonra herhangi bir kırçıllanma, arkaya geçme yapmadı. Denemekte fayda var diye düşünüyorum. F/P olarak tatmin edici seviyede.
  Vintage Mont Blanc No.22 ile kullandığınız mürekkebin rengi çok güzel ama hangi renk olduğunu anlayamadım :)) Sanki kahve gibi ?
  Yazılarınızı ve yorumlarınızı severek okuyorum. Youtube’a daha fazla video yüklemeniz dileğiyle.
  Saygılarımla.

  • Merhabalar,

   Bahsettiğiniz Mynote Craft Blok’u merak ettim. Craft kağıt mı, yoksa normal kağıt mı acaba? Montblanc ile kullandığım mürekkebe, mürekkep defterimden baktım, Kyo no oto markasının Yamabuki iro rengiymiş. Bulması biraz zor bir renk sanırım.

   Fırsat buldukça youtube videosu çekmeye çalışıyoruz. Yakında bir tane yayınlanır 🙂

   Sevgiler

 2. Defterin kapağını Craft kağıt ile kaplamışlar. Sanıyorum ismini buradan almış. Kullanılan kağıt ivory renkli, çizgili, A4, 70 Gr. (kağıt özelliği ile ilgili herhangi bir ibare yoktu. 16 ad. A4 kağıdı = 1 tabaka olduğu için hassas mutfak terazisi ile ağırlığını kolayca buldum. Spiralli olduğu için takmak çıkarmak kolay oldu:) ) Yamabuki iro ile ilgili zarf-mazruf alakasından bahsetmiştiniz şimdi hatırladım. “Zarfa değil mazrufa bak” derler ama zarf da mazrufa tesir edermiş.

  Yeni videoyu şimdiden merak ettim. DC Pen Show videosu çok güzeldi. Osman beyin kalemlerini görme fırsatımız olmadı ama olsun 🙂 O ortamın havasını paylaştığınız için teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.