Montblanc Ink Bottles / Montblanc Mürekkep Şişeleri I

17
234
Scroll down to read in English
Merhabalar,
Mürekkepleri neden seviyoruz sorusunun cevaplarından biri muhteşem renklerse, diğeri de şişeleridir diye tahmin ediyorum. Hatta firmalar bu konudaki hevesimizi çözmüş olacaklar ki, Pilot Iroshizuku ve Pelikan Edelstein’den sonra Graf von Faber Castell de güzel şişeli mürekkep işine el attı. Bu sebeple ben de elimde bulunan mürekkep şişelerini sizlerle paylaşmak istedim. Yukarıda Montblanc’ın son üç seri şişelerini görüyorsunuz. 
Bu plastik şişe Montblanc’ın 80’li yıllardaki mürekkeplerinden. Mürekkebin rengine göre değişen plastik kapağı, arka tarafında mürekkep seviyesinin görülebileceği şeffaf bir çizgisi ve mürekkep azaldığında kullanım kolaylığı sağlaması açısından köşesi üzerinde durabilen oldukça güzel bir şişe. 
90’lı yıllara geldiğimizde Montblanc bugün de tasarımını benzer şekilde devam ettirdiği cam şişelere geçiş yapıyor. Bu şişelerde üzerinde Montblanc’ın amblemi olan karlı bir dağ tepesini ve yine mürekkep seviyesi azaldığında kullanım kolaylığı sağlayan ekstra cebi görmek mümkün. 
2000’li yılların sonunda, Montblanc mürekkep şişelerinin tasarımını biraz daha küt hale getirmekle birlikte şekli hemen hemen aynı tutarak 60 ml’lik yeni şişelerini piyasaya sürüyor ve şimdilik bu şişelerle devam ediyor. 
Bunlar dışında Montblanc’ın bir de sınırlı sayıda ürettiği mürekkepler ve seriler var. Onlarda da farklı şişeler kullanıyor. O da başka bir yazının konusu olsun. 
Sevgiler,
Zeynep Karlıdağlar,
CONTINUE to READ in ENGLISH

Hello,
If one reason that we love fountain pen inks is the great colors, the other should be the nice looking ink bottles. I guess companies also noticed about our enthusiasm about glass bottles so that after Pilot Iroshizuku and Pelikan Edelstein, Graf von Faber Castell also initiated their fancy looking ink bottles. Therefore, I wanted to share some Montblanc ink bottles I have in hand. On the top, you can see three different generations of Montblanc ink bottles. 
This plastic bottle is a Montblanc ink from 80’s. It has a colored plastic cap (color changes due to the ink inside), a transparent line at the back so you could see the ink level and a leaned spot so you could use it till the last drop. 
In 90’s, Montblanc changes its bottles to a glass design which is also similar to the present one. You could see the snowy mountain tip on the cap and there is a pocket to use when ink level is reduced. 
At the end of 2000’s Montblanc updates bottles to a stubby design, keeping the old style increasing the ink to 60 ml and still uses the same bottles. 
Apart from these, there are limited edition productions of Montblanc where different types of bottles are used. Let me introduce them in a different post. 
Cheers,
Zeynep Snowyhills

17 YORUMLAR

 1. HAYIRLI GÜNLER..ÇOK HOŞ TASARIMLAR..İŞ ANLAMINDA MÜTHİŞ BİR YOĞUNLUK İÇİNDEYİM..İNŞALLAH İZİNE ÇIKAR ÇIKMAZ İSTANBUL' DA BİR TUR ATMAYI PLANLIYORUM SADECE DOLMA KALEM VE MÜREKKEP ÜZERİNE…VE İNŞALLAH BÜYÜK BİR KOLEKSİYON OLMASA DA ORİJİNAL BİRKAÇ PARÇAM OLABİLİR :))))
  EMEĞİNİZE SAĞLIK ZEYNEP HANIM…

 2. Gee, You say MB changed to the "stubby" bottle and cap design "at the end of 2000's"? I recently bought some regular MB ink at one of the the MB Boutiques here in Jakarta and the bottles were of the previous "shoe" design with the knurled caps. In-fact none of their ink bottles were of the newer stubby design. Certainly the ink stock at the MB Boutiques here can't be 13 years old (or more)! Maybe there are different bottles for different markets?

  Regards, David

  • As far as I know, the last bottle was initiated at 2010 and the previous shoe bottle was before that. Sorry to say that David, but they might be selling some old inks 🙁 Maybe you could consider sending an e-mail to Montblanc about the matter.

 3. Tam okuma listemde görüp iştahla açıyorum yazınızı sonra hevesim kursağımda kalıyor resimler açılmıyor kykwifi'dan bağlanınca :(( Ankara'ya döndüğümde doya doya resimlerine bakarım artık

 4. Thanks for sharing the bottles! I just started with FPens this years, so my MB bottle is the latest one. I like the fun look of them. The only one of these I have is Toffee Brown and I like it a lot.

 5. Şu belirli sayıda üretilen (limited edition) dolma kalem ve mürekkepleri nereden takip edebilirim?
  Her sene veya dönem üretilen yeni ürünleri de markaların sitelerinden mi takip ediyorsunuz; yoksa bunların bir başlık altında toplandığı bir platform var mı?

  Aslında şöyle küçük bir haber veya yeni ürünler için öneri bölümünüz olsa; "şu çıkacak bu sene, şu geliyor, şunu kaçırmayın" gibi, çok iyi bir kaynak olabilirdi. Ben fransızca ve bengal dili biliyorum, maalesef ki ingilizcem zayıf. Ve kaynakların çoğu da ingilizce..

  • Hmmm şimdi şöyle oluyor. Zaten sürekli dolmakalem bloglarını vs. takip ederken çıkacağından haberimiz oluyor.

   Sonrasında hummalı bir çalışma başlıyor. Türkiye'de Tevfik Aydın gibi ya da Rotap gibi Montblanc satan mağazalara soruyoruz. Bazı limited editionlar geliyor, bazıları gelmiyor. Oralarda olmazsa, yurtdışından alıyoruz. Özellikle havaalanlarında MB mağazalarının olması bu noktada işimize yarıyor.

   Bahsettiğiniz gibi postları yapmak için firmalarla irtibatta olmak lazım. Maalesef onlar bu bültenleri bizimle paylaşmadıklarından ancak biz de yabancı bloglardan takip ederek öğreniyoruz.

 6. Eğer siyah renk mürekkep kullanmak istiyorsanız Montblanc, kalitede diğerlerine açık ara fark atıyor 🙂 Tabi diğer renklerine kefil olamam.

  Ancak tabi bunu Türkiye'de bulmak için araştırma yapmak gerekir. Kalemkutusu'nda iki rengine rastlamıştım. Hâlâ duruyordur umarım.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.