Mürekkepliler: Robert Oster

84
626

Merhabalar,

Facebook grubunda en çok görmek istediğiniz Robert Oster mürekkepleri sormuştum. En çok oy alan 10 rengi aşağıda gördüğünüz Pelikan ve Montblanc dolmakalemlere çektim.

Neden vintage dolmakalemleri tercih ettim?

Fotoğrafta görebileceğiniz gibi, Robert Oster mürekkepleri kullanmak için seçtiğim 10 kalemin 8’i vintage yani eski kalemler. Robert Oster mürekkepler biraz kuru olmakla birlikte oldukça sorunsuz mürekkepler. Vintage kalemlerin uçları genelde çok ıslak olduğundan Robert Oster mürekkepleri bu kalemlerle kullanmak istedim ve kalemlerimi gönül rahatlığı ile mürekkepledim.

1- Montblanc no:32 *** Midnight Sapphire

2- Montblanc no: 31 *** Green Lime

3- Montblanc 320 *** Purple Rock

4- Montblanc 22 *** Fire and Ice

5- Pelikan Vintage 120 *** Caffe Crema

6- Pelikan 140 *** Chocolate

7- Pelikan 140 *** Gold Antiqua

8- Pelikan m600 *** Lake of Fire

9- Pelikan m805 *** Barossa Grape

10- Pelikan 100 Vintage *** Charcoal

Hangi kağıdı tercih ediyorum?

Bildiğiniz gibi mürekkeplerin bazıları daha yeknesak renkler içerirken, bazıları birden fazla rengin karışımından oluşuyor ve gölgelenme dediğimiz bu renk geçişini görmek için de doğru kağıdı kullanmak gerekiyor. Ben de bu açıdan Japon yapımı tomoe river kağıtları kullanmayı çok seviyorum.

Robert Oster Caffe Crema, Barossa Grape

 

Robert Oster Barossa Grape: J. Herbin Poussiere de Lune’u andıran bir gri mor.

Robert Oster Caffe Crema: Kirli turuncu ya da yanık sarı diyebileceğimiz, ince kalemlerde bile rahatça yazılabilen bir turuncu kahve. Oldukça kendine has bir renk.

Robert Oster Midnight Sapphire

Robert Oster Midnight Sapphire: İçinde epeyce grilik barındıran bir mavi ya da mavilik barındıran bir gri. Bu rengi çok vintage buluyor ve epeyce seviyorum.

Robert Oster Lake of Fire: Kırmızı revnaklar içeren bir mavi yeşil ya da tirşe diyebiliriz. Bu skalanın biraz daha maviye yakın rengi.

Robert Oster Fire and Ice

Robert Oster Fire and Ice: Firmanın en çok bilinen, en çok sevilen ürünlerinden bir tanesi bu mürekkep olabilir. Oldukça geçişli ve kırmızı revnaklı bir mavi yeşil. Islak kalemlerde harikalar yaratıyor.

Robert Oster Gold Antiqua: Bana çölleri ve safarileri hatırlatan kirli bir altın rengi. Geçişleri harika. Gölgeli, menevişli mürekkep sevenler bu rengi kaçırmasın.

Robert Oster Purple Rock: Tıpkı Barossa Grape gibi Purple Rock da puslu bir mor ancak bence piyasadaki puslu morlardan daha iyi iş çıkartmış burada Robert Oster. Daha griye yakın bir yazı rengi var. Bu açıdan benim de çok sevdiğim renklerden biri.

Robert Oster Charcoal, Green Lime, Purple Rock

Robert Oster Charcoal: Bu rengi piyasadaki en güzel grilerin içinde sayabilirim sanırım. Fikrimce, Robert Oster burada çok güzel bir renk mühendisliği yapmış ve siyaha dönmeden koyu bir gri tutturmayı başarmış.

Robert Oster Green Lime: Ankette beni en çok şaşırtan renklerden biri oldu desem yeridir. J. Herbin Vert Pré benzeri oldukça canlı bir yeşil. Neyse ki, diğer tüm koyu renk tonları arasında canlı bir renk oldu da gözümü gönlümü açtı. Alacağınız olsun anketçiler 🙂

Robert Oster Chocolate

Robert Oster Chocolate: Koyu kahverengi mürekkeplerle başım pek hoş olmadığından benim çok aradığım bir renk değl. Ancak Robert Oster kahverengi/bordo dengesini çok güzel tutturmuş. Kağıt üzerinde oldukça güzel görünüyor.

Robert Oster Mürekkepler

Şimdi efendim, buraya kadar okuduysanız, Markakalemin size bir hediyesi var. Bu postun altına en beğendiğiniz Robert Oster rengini 30 Mayıs tarihine kadar yorum olarak bırakan 3 kişi sürpriz Robert Oster mürekkep kazancak.

Sevgiler

Zeynep Renklisıvı

84 YORUMLAR

 1. Zeynep Hanım öncelikle çok teşekkürler bu güzel post için. 🙂
  Hepsi birbirinden güzel, karar vermek çok zor ama midnight sapphire mavi tonunu çok beğendim. 🤗🥰

 2. En beğendiğim renk chocolate oldu kesinlikle. Çok kendine has bir renk gibi geldi bana. Tabi bir sayfa dolusu yazı bu renkte nasıl görünür ona da bakmak lazım.

 3. Paylaşımınız için teşekkürler merak ettiğim Robert Oster’i kağıt üzerinde görebilmek çok güzel oldu. 🙂
  Fire and Ice tonu ve revnağıyla çok şık bir mürekkep gerçekten, Türkiye’de neden satışı yok acaba.
  Onun dışında sizin de dediğiniz gibi Charcoal gerçekten çok güzel bir gri olmuş, bazı griler siyah olmaya çalışmış da olamamış gibi ama bu öyle durmuyor. 🙂

 4. Harika olmuş çok teşekkürler 🙂

  Çok sürprizli bir yazı oldu benim için. Sırayla yazayım: Cafe Crema aslında bakmayacağım bir renk gibiydi, ama İroshizuku tsukushi’den sonra ilk defa bir kahve tonunu beğendim. Hatta ankette Gold Antiqua’yı işaretlemiştim ama bu bir yarışma olsa Cafe Crema farkla kazanırdı, çok güzelmiş, iyi ki gösterdin bize :)) Lake of Fire ise turkuvaz arama dönemimi sonlandırdı galiba. Son bir haftadır bu tonda mavi aramaktan gözlerim kör olmuştu. Medium’da bile bu kadar güzel görünmesiyle gönlümü kazandı.sonuçta görmek istediğim 2 renkten başka iki renge aşık olup çıktım :)) Son olarak bir de şımarıklık yapsam olur mu: Keşke Lime Green’i medium uçta görebilseydik.

 5. Gold Antiqua cezbediyor fazlasıyla. Ama o kadar çok renk var ki kararsız kalıyor insan, bir yandan henüz hiç bir şişeyi bitirememiş olmanın baskısı var :/ 1-2 şişe eksilsin sonra alırsın diyorum ama maymun iştahım doymuyor 🙁

 6. Fire and ice hep beğenmişimdir ancak henüz almak nasip olmadı. İkinci olarak gold antiqua’yı alırdım herhalde. Hepsini görmek iyi oldu. Teşekkürler 😊

 7. Fire & Ice çok hoşuma gitti. En sevdiğim mavi tonuna yakın bir renk. Hediye çıkarsa ne ala, çıkmazsa da bir şişe alırım mutlaka 🙂

 8. Bence ‘Gold antique’ çok çekici. ilkez böyle bir renkli mürekkeple karşılaştım. Belki benim hatam sanki fazlaca araştırma yapmak gerekli :). Ancak gercekten çok hoş renklerrrrr. Yanlız fine uçlarda da fotograflarda ki gibi geçişleri görmek mümkün mü acaba ?
  Böyle renkli bir yazı için teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.