Nakaya Decapod Twist Heki Temanuri with John Mottishaw Cursive Italic Nib

13
230
Scroll down to read in English
Yeniden bir Nakaya ile karşınızdayım. Ve hayır yine bana ait değil ama ne gam! Kullandım, sevdim, sizlerle paylaştım. Yetmez mi? Bence yeter, yetmese de epey uzun bir süre beni idare eder. Paylaştığım Nakaya’yı hatırlamayanlar bu linkten ulaşabilirler. Kendisi Aka Temanuri idi. Bu seferki Nakaya ise yine Twisted Decapod ancak Heki Temanuri denilen yeşil kahverengi versiyonu. Ayrıca ucu da biraz özel 🙂
Bu sefer, Amerika’nın ünlü uç ustalarından John Mottishaw’a yaptırılmış cursive italik bir uç var karşımızda. Cursive italik uçlar, kenarları daha sivri nitelikteki kesik uçları ifade ediyor. Şu sayfada Jonh Mottishaw’un yaptığı uçlar hakkında bilgi bulabilirsiniz.
Cursive italik ucun kenarları daha keskin olduğu için ucu tam olarak düz tutmak suretiyle konforlu bir yazıma ulaşmak mümkün. Çok benim tarzım olmasa da oldukça güzel bir uç olduğunun hakkını teslim etmek lazım. 
Bir Nakaya yazısının daha sonuna geldik. Siz Nakaya kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sevgiler,
Zeynep Japonluknegüzel
CONTINUE to READ in ENGLISH

I am here again with another Nakaya.Yes again it doesn’t belong to me, alas! I used it, I liked it and I shared it. Isn’t it enough? I think it is enough. At least for a long time. Do you remember the other Nakaya I posted about before? If you don’t you can click the link. It was an Aka Temanuri. This time, it is a Twisted Decapod again but in Heki Temanuri; a greenish brown version. And its nib is a bit special. 
This time, I had my hands upon a cursive italic nib made by famous American nib master John Mottishaw. When we are talking about cursive italic nibs, it means the edges are a bit crispy. You can find the nib customization made by John Mottishaw within this page.
Since cursive italic nib has crispy edges, you should hold the pen in the upright position without leaning it to the right or left. Even though it is not my cup of coffee I should say it is a nice customization. 
Tell me what do you think about Nakaya pens?
Cheers,
Zeynep FuntobeaJapanese

13 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.