Nakaya Piccolo Writer Aka-Tamenuri Dolmakalem

7
405
Blogun 500. yazısı bir Nakaya olsun istedim. Şöyle en kırmızısından! Nereden aldınız, gümrük işlerini nasıl halletiniz gibi sorulara karşılık peşin peşin söyleyeyim. Benim değil 🙂 Bir arkadaşım blogda paylaşalım diye emanet etti. Neticede hayatta her istediğimiz şeye sahip olamıyoruz, mesela boğazdaki o yalı, 0-100 kilometreyi 3 saniyede gören o Ferrari ya da çok pahalı falanca dolmakalem. Ama güzel şeylere bakmak, güzel şeyleri görmek gözümüzü gönlümüzü açıyor. Estetik anlayışımızı yükseltiyor. Bu Nakaya Piccolo da benim için öyle oldu.
Nakaya Piccolo Writer, Nakaya ailesinin nispeten ufak kalemlerinden. Bu kalemin klipssiz olanı da Cigar olarak geçiyor. Tepe ve gövde ucu hafif sivriltilmiş ancak kalemin genel hatları oldukça yumuşak. Aka-Tamenuri ise kalemin kırmızı rengine karşılık gelen Japonca ifade.
Tutma kısmındaki bu desen Japonca’da “zo-gan” İngilizce’de ise Damascene  yani Şam işi adı verilen bir kakma süsleme. Altın veya sedeften yapılıyor. Ancak sedeften yapılanların zamanla sarardığı için özellikle altından yapılanlarını tavsiye ediyorlar.
Bu kalemin ucuna gelirsek, Bu uç gördüğünüz gibi uç kanatlarından kesilmiş. Bu kesimin amacı ucu daha esnek, Nakaya’nın tabiri ile elastik hale getirmek. Bendeki bu uç da Super Elastic Fine olarak geçiyor. Ancak bu elastik ya da esnek tabirinden, vintage kalemlerdeki gibi bir esneklik anlaşılmasın. Uçta çok hoş bir yaylanma hissi ile az miktarda çizgi varyasyonu mevcut. Ancak gerçek esneklik bu değil 🙂
Henüz sahip olmasam da Nakaya kalemleri çok seviyorum. Bunda bu kalemlerin özenle yapılmasının ve muhtelif uç, klips ve işleme seçenekleriyle özelleştirilebilmesinin payı büyük. Sizin hayalinizde ya da aklınızda hangi Nakaya var?
Sevgiler,
Zeynep Japonkalemi

7 YORUMLAR

 1. Hi Zeynep,

  Congratulations on your 500th post of this blog. It has been quite a trip which I have enjoyed specially when you show fountains pens like the Nakaya here always in fantastic settings. The tea pot is gorgeous with that light marine colour and matching tea cup. My compliments in all accounts.

  Like you I also cannot afford a Nakaya so I get contented at just looking at these beautiful pens that appear here and somewhere else from time to time.

  On the other hand I am a tea lover and all things tea cheer me up. To celebrate this post I'll be having a 1990's Yi Wu raw pu'erh tea.

  All the best.

  Rui

  • Thank you Rui. I am glad you enjoyed your holiday.

   Although I cannot afford a Nakaya, I believe it is a pleasure just to look at them.

   And about tea, I am limited myself with two cups of black tea per day but unlimited green tea. I guess I will make an exception this evening 🙂

 2. Nakaya, eh işte fena değil. 🙂

  Çok hoş bir kırmızı, farklı dalgalanmalar daha da hoşluk katmış. Bahsettiğiniz gibi dalgalı kırmızı bir Ferrari geliyor gözümün önüne. 🙂

  El yazınız da değişmiş. Eski hâli de güzeldi, fakat bu hâli daha güzel olmuş. Eskinin formunu bozmadan yeni bir şekil çıkmış sahneye.

  Ellerinize sağlık.

  • Bildiğim kadarıyla Sami bey, ailenin soyadı Nakata ama ticari isim olarak Nakaya'yı seçmişler. Bu sebeple uçların üzerinde geçen yıla kadar aile ismi olan Nakata yazılıydı. Geçen yıldan itibaren uçların üzerindeki ismi de Nakaya olarak değiştirmeye karar verdiler.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.