Namiki Falcon SF ve SEF Esnek Uçlu Dolmakalem

20
353

Esnek dolmakalemler, her dolmakalemseverin gönlünde yatar. Ben ilk esnek dolmakalemimi Noodler’s ile edinmiştim. Daha sonra ise bir adet Namiki Falcon’um oldu. Daha sonra Turgay Bey denemem için kendi kalemini verince iki kalemi birlikte yayınlamak istedim.

Namiki Falcon ya da Japonya’daki adıyla Namiki Elabo oldukça sade bir kalem. Falcon, Japonya’da Elabo adı ile satılıyor ve çevirmeli bir dönüştürücü yerine Con-70 isimli basmalı dönüştürücü ile birlikte geliyor.
Bendeki Namiki Falcon altın Soft Fine uçlu idi. Aslında bu kalemler bildiğimiz eski kalemlerin esnekliğine tam olarak sahip değiller. Bu yüzden de gerçek anlamda esnek değil ancak uç yaprakları baskı ile birbirinden ayrılıyor ve baskı kalktığında tekrar eski halini alıyor. Bu da çizgi genişliği ayarlamaya yardımcı oluyor.
Turgay Bey’in kalemi ise Soft Extra Fine. Bu iki kalemi karşılaştırırken aynı mürekkebi kullandım. Kenarında kırmızı nokta olanlar SEF ile, yeşil nokta olanlar ise SF ile yazıldı.
SEF uç gerçekten çok ince ama yazıdaki çizgi varyasyonunu daha güzel yansıtıyor. SF ise günlük kullanıma daha uygun ancak SEF’nin sağladığı çizgi çeşitliliği kendisinde mevcut değil. Neticede ben ikisini de sevdim.
Siz esnek uçlu kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Zeynep Esnekkalem

20 YORUMLAR

 1. Zeynep Hanım, merhabalar, Japon üreticiler hakkında epey bi cahilim (cahildim) sayeniz de öğreniyor cemiyette pişiyor ve güzel şeyler öğreniyorum bunların birincisi ise japon uçların bizim kullandıklarımızdan daha da ince olduğu ben nedense dolma kalem de ince uç sevmiyorum ama sizin yazınız ile bu ince uçlar gayet güzel gözüküyor ama düşünmeden de edemedim bunların B uçları nasıldır diye…

  • Çok teşekkürler. B uçları aslında Batı standartına en yakın olanlar. Yine tam olarak B değiller ama yine de Medium'ların Fine'a yakın olduğu kadar ince değiller. Elimde B uçlu Japon kalemi mevcut. İlerleyen günlerde onu da paylaşırım umarım.

   Sevgiler

 2. Hiç dolmakalem kullanmamış ama youtube'da Namiki Falcon videolarını izleyip dolmakalem sevdasına düşen kişiler tanıyorum.

  Geçen yıl bu kalemi nerede ise almıştım, Amerikadan gelecek bir arkadaş getirecekti. Ali abi ile konuşuyorduk, "günlük kullanım için değil de daha çok mektup yazmak için falan uygun, küçük defterde çok kendini gösteremiyor, A4 büyüklüğünde daha iyi oluyor " deyince beklemeye aldım.

  Söylediğiniz gibi her dolmakalemcinin gönlünde yatıyor, ben de mutlaka bir tane istiyorum. Sanırım bu da Namiki Falcon olacak.

  • Ben bu kalemi seviyorum ama günlük kullanıma almak için epeyce alışmak gerekiyor. Aslında esnek kalemlerin genelinin böyle bir durumu var. El alışkanlığı gerekiyor. Mesela Custom 743'ün FA ucunu incelemiştim hatırlarsanız, onun ucu günlük yazıma daha uygun geliyor bana.

   Ama Falcon da güzel bir kalem 🙂

 3. I often wondered about the difference between these two nibs, thank you for demystifying my dilemma! One of the pens that is on my radar is Platinum Century with a soft extra fine nib and my hesitation rests in how similar it would be to the Pilot Falcon SF I have. Now I would know what to expect 🙂

 4. İnceleme için teşekkürler gerçekten zamanınızı bizimle paylaştığınız için teşşekkür ederim, ben esnek uçlu kalemlerde şunu merak ediyorum, günlük kullanımda önüme normal bir defter veya a4 bir kağıt geldiğinde ve ben esnek kalemle yazmaya başladığımda çizgi kalınlaştığında o kısımlar daha fazla mürekkebe maruz kalınca bozulmalar fazla olur mu veya kağıda çok mürekkep gelip sıkıntı çıkarmı,youtubedeki videolarda daha sert bir kağıt kullandıkları gerek görüntüden gerek sesten gayet anlaşılıyor.

  birde custom 743 dediğiniz nedir, acaba modifiye etme falan gibi birşeymi

 5. Merhaba, bende dolma kalem bagimliligina yeni katilmis biriyim ve de elimdeki kalemlere Falconu eklemek istiyorum. Nib size karsilastirmaniz cok yardimci oldu ve fine almaya karar verdim. sizin Namiki Falcon'unuz "Pilot metal Falcon"mu, yoksa "Namiki Falcon"mu? Sormamin nedeni Metalin 33 gr, Namiki Falconun 19 gr olmasi ve ben fiyatindan dolayi Namikiyi oncelikle dusunuyor olsamda bir yandanda 19 gr'in cok hafif olucagindan korkuyorum.. Ve de size gore agirliginin nasil oldugunu merak ediyorum. Cok tesekkurler.

  • Bendeki Falcon'lar hep akrilik gövedeli o sebeple hafif olanlardan.

   Kalemde ağırlık meselesi maalesef çok kişiye özgü. Kimisi ağır kalemlerden hoşlanır, kimi de aksine ağır kalemleri sever. O sebepten yorum yapamıyorum. Ama ben hafif kalem tercih ettiğimden mutluyum kalemlerimle 🙂

   Sevgiler

 6. Sayın Zeynep Hanım,

  Bir "Namiki Falcon akrilik medium" edinmek istiyorum. Bu siteyi buldum. Daha önce hiç buradan alım yaptınız mı veya bu sitenin güvenirliliği hakkında bilginiz var mı?
  Eğer uygun bulmuyorsanız, sizin önereceğiniz bir site var mı?
  Saygılarımla.

  Kubilay Karşıdağ

 7. Hi Zeynep,
  hope you are doing well. I have booking for a Namiki Falcon all over the internet in Turkey but can't get it. Is it available at GUven sanat? also, the problem is wherever it is availble on the internet, the price is atleast 3 times of what it should be. Do you have any suggestions?

 8. Esnek uçlu kalemleri tanıtarak çıtayı öyle bir yere yükselttiniz ki benim için, elimdeki bunca kalemin boş olduğunu anladım. Bir sonraki kalemim esnek uçlu olmalı ve daha çok yazı çalışması yapıp kalemin hakkı vermeliyim.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.