Nemosine Singularity Fountain Pen Review / Nemosine Singularity Dolmakalem İncelemesi

79
218
Scroll down to read in English
Bu haftanın kalemi, “Mürekkepliler” postlarında sıkça görmeye alıştığınız “Nemosine Singularity”. Nemosine markası, dolmakalem piyasası içinde yeni bir marka. Özellikle uygun fiyatları ve çok sayıda uç seçenekleri ile dolmakalemseverleri mutlu ettiler diyebiliriz. Vidalı kapakları, standart kartuş/dönüştürücü dolum sistemi, büyük ve iyi tutan klipsleri ve renk seçenekleri de cabası…
Ben ilk etapta e-bay’den transparan gövdeli ve Medium uçlu Nemosine Singularity kalemi edinmiştim. Ancak italik uçları daha çok sevdiğim için, aklım 0.8 italik uçlu olanındaydı. O da tesadüfen İstiklal Caddesindeki Panter Kırtasiyede karşıma çıktı. Böylelikle M uçlu şeffaf ve 0.8 italik uçlu kırmızı bir Nemosine Singularity dolmakalemim oldu. 
Nemosine dolmakalemlerin uçları vidalı. Bu sayede iki gövde arasında uçları değiştirmek hem mümkün, hem de çok kolay. Uçları ayrıca almak da mümkün. Nemosine kalemler üzerinde bulunan uçlar çelik. Üzerinde kelebeğe benzeyen bir tezyinat ve N harfi bulunuyor. 
Ben özellikle Nemosine’in italik ucuna bayılıyorum. Bu sebeple de, genelde elimin altında her daim mürekkeplenmiş halde bulunuyor. Medium ucu ise oldukça ıslak, bu yüzden biraz kalınca yazan güzel ve yumuşak bir uç. 
Nemosine kalemlerin fiyatları Amazon’da 15 dolar. Ancak maalesef Türkiye’ye gönderimi yok. E-bay’de ise 18 USD civarında. Kalemin gövdesi plastik. Malzeme kalitesi olarak orta kalitede bir ürün olduğunu söylemek mümkün. Şimdi gelelim bu yazının sürprizine… Elimdeki medium uçlu kırmızı Nemosine Singularity kalemi okuyucularımdan birine hediye etmek istiyorum. Eğer “ben çok beğendim zaten” diyorsanız, blogun takipçi olup, Cuma gününe kadar yorum bırakırsanız kırmızı bir Nemosine Singularity sizin olabilir. 
Sevgiler,
Zeynep Kırmızıkalem
CONTINUE to READ in ENGLISH

This week’s pen is Nemosine Singularity which you may come across with it before on “Currently Inked” posts. Nemosine is rather a new brand on the market. However they make a lot of penthusiast happy with their decent prices and nib choices. Screw cap, convenient standard cartridge/converter filling system and a lot of color choice is also a plus. 
First I got a demonstrator Nemosine Singularity with medium nib from e-bay. However, since I am a huge fan of italic nibs, I was craving for a 0.8 italic nib. And by chance I saw it on a stationery store in Istanbul. In this way, I ended up with a medium nib demonstrator and a 0.8 italic red Nemosine Singularity. 
Nemosine fountain pens has screw type nibs. So it is possible to swap nibs between pens and it is very easy. And you can purchase the nibs separately. Nemosine has steel nibs which has a butterfly shaped decoration and “N” logo on it. 
I am especially in love with Nemosine’s italic nib. Therefore, it is always on my rotation. Medium nib is also quite wet. It is a bit on the broad side but a very smooth nib. 
Nemosine is sold for USD 15 on Amazon. However, they don’t send it to Turkey. It is about USD 18 on e-bay. Body material is plastic and it is possible to say that it is a medium quality product. But I guess it is normal for such a price. 
Did you like it?
Cheers,
Zeynep Redpen

79 YORUMLAR

 1. aslında benim kalemim parker51 ve imütasyonları. Bu yapıdaki dolma kalemleri çok seviyorum. Ama modern ve spor kalemler de ilgimi çekmiyor değil. sayenizde dolma kalem hakkonda çok fazla bilgi edindim. teşekkür ederim size.

 2. Harika. Talebe olarak hediyenize talibim. Elinize emeğinize sağlık, sadece yayınlamış olduğunuz inceleme yazıları değil, sitenin hazırlanış biçimi, görsel ögeleri, dizaynı ve çekmiş ve yayınlamış olduğunuz fotoğraflar ile hakikaten örnek bir blog. Severek takip ediyoruz efendim.

 3. Hi Zeynep,

  Following a previous post from you on this pen I ordered one myself. Just like you I also have a fantastic opinion about this pen and its 0.8mm Italic nib. It is a great value for money and I would love to get a couple more.

  When you have a spare moment is it possible if you could please let me know if where you bought the pen from they have a website where I could order another one as the pen that came from the US attracted customs, high transport costs and mail fees and at the end of the day the total pen price came to around US$50.

  Many thanks.

  Kind regards,

  Rui

  • Dear Rui,

   Thank you for your comment. I bought the pen from e-bay. The pen itself was 18 dollars and shipping to Turkey was about 10 dollars itself. I am sure it would have a cheaper shipping rate to the States.

   Best Regards,

 4. Bende şeffaf nemosine var aynı 0.8 uclu sizde de aynı sorunu gordum yiv kısmında çatlama basladi ucuz ama biraz sorunlu firma değişiyor mu acaba bir fikriniz var mı?

  • Demek ki, malzemede genel olarak bir sıkıntı var. Sanırım, bazı maket yapıştırıcıları bu tarz mikro çatlakları düzeltiyor. Onlara bir bakmak lazım. Firmayla haberleşirsem mutlaka sizi de bilgilendiririm.

   Sevgiler

 5. çok güzel bir kaleme benziyor. Medium uclusunun ıslak yazdığını belirtmişsiniz acaba sailor gibi uzak doğu mürekkepleri ile nasıl anlaşır. Çünkü benim tecrübelerim uzak doğu özellikle japon mürekkeplerin ıslak yazdığı yönünde. Sizin görüşünüz ne olur. Bu arada herkese bol şans.

 6. Şu kalemle kavuşmak sanırım benim kaderimde yok."Beklenen" şiirini okusam yeridir bu kalemin yüzüne karşı.Sürekli sizin blogunuzda "Mürekkepliler" postlarında bu kalemi gördükçe almaya karar verdim.Ebay'den 21 dolara 0.8 italik uçlu kalemini sipariş verdim.Sipariş kargolandıktan 40 gün sonra artık satıcı da ben de kalemin PTT'nin karanlık dehlizlerinde kaybolduğuna karar verdik.Zira kalem Amerika'dan çıkmıştı fakat Türkiye'ye ulaşmamıştı PTT'ye göre.Burada benim hatam kargoyu takip numarasız göndertmek oldu.Fakat yine de satıcı "Sizin suçunuz yok isterseniz iade etmeyebilirsiniz" dememe rağmen parayı geri verdi.Ben bu sefer başka bir siteden almaya karar verdim fakat orası da 14 dolara sattığı kalem için 40 dolar kargo parası çıkardı.O paraya daha güzel bir kalem alırım diyerek en son çare size sordum nereden aldınız diye kaleminizi daha önce.Siz Panter Kırtasiye deyince ben de kendilerini aradım,kalem ellerinde var mı diye sordum geçen hafta.Mükemmel şansım orada da yaver gitti(!) ve ellerinde hiç Nemosine kalem olmadığını,önümüzdeki dönemde de gelip gelmeyeceğini bilmediklerini söylediler.Allah kavuşmamızı istemiyor deyip yurtdışına giden birini beklemeye koyuldum bende artık ki bu çekilişi gördüm 🙂 Her ne kadar gönlüm 0.8 uçlu şeffaf olanında olsa da almaya uğraştığım ilk günden beri belki kısmetim kırmızı bir M uçludur 🙂

  Sevgiler,saygılar 🙂

  • Bir şeyin postada kaybolmasına deli oluyorum gerçekten. Nasıl ya hu! Nasıl??? Çok üzüldüm gerçekten. Neyse en azından para iadesi almışsınız, ona da şükür.

   Panter'de de bitmiş gerçekten. Ben de dün ufak bir ziyarette bulundum. Ayaküstü. Ines de la Fressange dolmakalemler gelmiş onun yerine.

   Kısmet diyelim, bol şans.

 7. Ben ebayden birşey almaya korkuyorum açıkçası. Bir keresinde pilot 78g sipariş etmiştim. 2 ay sonra gelmeyince para iadesi aldım ama paypal, hesabıma 1 ay sonra iade etti. Bir de döviz kurundan mağdur oldum. Nasıl olsa ptt top geçirmiyor, bende oynamam o zaman dedim.

 8. Yorumum yine gitmedi galiba diye yazıyorum, tekrar oldu ise kusura bakamyınız:) kalem çok güzel, kazanmayı çok isterim:) şu uçlar konusunda bir post yapabilir misin? İtalik, sağdan ve soldan oblik, kaligrafi ve flex uçla yazım farklılıkları olsa mesela çok güzel olur?:)

  • Bana tek gelen yorum bu, eğer başka bir şey daha yazdıysan görmedim Erencim.

   Uçlara gelince, elbette böyle bir post hazırlayabilirim sanıyorum. Özellikle flex yazım ve oblik sanırım herkesin merak ettiği şeyler.

   Sevgiler

 9. Kesinlikle çok beğendim.Tam e-bay den fiyatları incelemeye başladım ki yazının sonunda yer verdiğiniz sürpriz kısmı okudum 🙂 Kırmızı bana sizden gelsin.Ben de kendime şeffaf alayım 😀
  Emeğiniz için teşekkürler…

 10. Slm. Blog'unuz sayesinde dolmakalem severlerden biri oldum henüz basit olanlarla alıştırma aşamasında olsam da, ki bilir belki bu çekiliş ile üst seviye ye atlarım, kim bilir. Ayrıca yazılarınız için teşekkkürler.

 11. Zeynep Hanım merhaba,
  Aydınlatmaya devam ediyorsunuz. Böyle bir bilgi denizinde bulduğum için şanslı hissediyorum kendimi. Tezyin midir tezyinat mı emin olamadım, çoğul kullanılıyor mu ?
  Esen kalın.

  • Estagfurullah!

   Ben tezyinat olarak kullanıldığına denk geliyorum hep. Sanırım süslemeleri meydana getiren tek bir çizgi ya da motif olmadığından çoğul haliyle kullanılıyor.

   Eğer bi Üçüncü Çarşamba'ya beni de davet ederseniz daha detaylı anlatırım 🙂

 12. Zeynep hanım, Panter kırtasiyeden aldığınız 0,8 uçun fiyatı neydi hatırlıyor musunuz ? Birde bu kalemin 0,6 uç olanı var oda bahsi geçen kırtasiyede mevcut mu ? Konu hakkında bilgilendirmenizi rica ederim. Çok soru sordum kusura bakmayın 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.