Uç Kalınlıkları

21
4344

 

Geçenlerde bir blog postunun altında EF ne demek diye sorulmuştu. O zaman fark ettim ki, günlük olarak kullandığım için herkesin bildiğini düşündüğüm bir şey bazen herkes tarafından bilinmiyor olabilir. Bu gayet doğal. Bu yüzden bu postu yapmak boynumun borcu oldu.
Ancak, bu ölçülerin firmadan firmaya değişebileceğini göz önünde bulundurun lütfen okurken. Yani bir kalemin Medium ucu, başka marka kalemin Fine ucuna denk gelebilir.
EEF / XXF (Extra-extra fine, çok çok ince): Çok çok ince uçlu olup, böylelikle aşırı ince çizgiler çizebilmemizi sağlayan uç çeşidi. Kimi zaman NP (Needlepoint) yani iğne uçlu olarak da isimlendirildiği de olur.
EF (Extra-fine, Çok ince): Yaklaşık 0.4 mm civarında yazı kalınlığı sağlayan oldukça ince uç çeşidi. Eğer el yazınız ufaksa EF ya da F uçlar tercih edebilirsiniz.
F (Fine, İnce): Bu uç çeşidi yaklaşık 0.6 mm’lik bir çizgi kalınlığına sahiptir. Ancak yine de her firmanın F ucunun farklı olabilir elbette. Örneğin Japon firmalarının M uçları, batılı dolmakalem üreticilerinin F uçlarına denk gelir genellikle.
M (Medium, Orta): Orta çizgi kalınlığı sağlayan kalemlerdir. Özel olarak belirtmediğiniz takdirde, satın alacağınız kalemlerin neredeyse tamamı M uçlu olacaktır.
B (Broad / Bold, Kalın): Broad uçlar kalın yazarlar. Eğer el yazınız büyükse, mürekkep renginin kağıdın üzerinde daha belirgin olmasını istiyorsanız B uçlu kalemler sizin için uygundur.
BB (Çok kalın): BB uçlar 1.2 mm civarında bir yazı kalınlığı sağlar ve büyük el yazılarına veya imza için kullanıma uygundurlar.
BBB / 3B (Çok çok kalın) Oldukça kalın uçlardır. Uç kalınlığı arttıkça mürekkep akışı da artacağından BBB uçların kullanımında kağıdın özellikleri de devreye girer. Arkaya geçme ya da kırçıllanma sorunları yaşanabilir.
OM ve OB (Oblique Medium / Oblique Broad, Oblik Orta ve Oblik Kalın): Oblik uçlarda, uç tıpkı insan ayağı gibi, sağa ya da sola doğru hafif eğimlidir. Özellikle dolmakalemle yazarken, kalemi bir yöne doğru eğen kişiler için dizayn edilirler. Örneğin sağ elinizle yazı yazarken dolmakalemi saat yönünün tersine doğru çeviriyorsanız ve bu da kalemin uç performansını etkiliyorsa oblik uç tercih etmeniz gerekir.
RO veya LO (Reverse oblique veya Left Oblique, Ters oblik veya Sol oblik): Ters oblik uçlar sağa doğru eğim gösterirler ve genelde kalemi döndürerek kullanan solaklar için uygundurlar. Çok nadir bulunan bir uç grubudur.
LH (Left Hand, Solak uç): Solak uçlar adı üzerinde solaklar için dizayn edilmiş uçlar. Ancak bu konuda, kimi solaklar, LH uçlar ile yazmanın normal uçlardan farklı olmadığını iddia ederken, kimileri de bu uçlarla çok daha rahat yazdıklarını söylemekteler. Lamy ve Pelikano’larda bu uçları bulmak mümkün. Ancak LH uçların M uçlar üzerinden yapıldığını unutmayın.
A: Lamy’nin abc modeli için yapmış olduğu yuvarlak uç. Ölçüsü M ile F arasındadır.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Sevgiler,
Zeynep Kalınuc

21 YORUMLAR

 1. Thank you for an informative post! Would RO nib be similar to italic? From what I remember, because of the way I hold my pen, oblique was suggested to me, since it does the opposite of an italic nib in the way lines are made.

 2. Merhabalar,

  El yazınıza hayranım, acaba bir ara bunun hakkında birşeyler yazabilirmisiniz.Nebiliyim öneriler filan.El yazısı yazmayalı o kadar çok olmuşki.Şimdi ingilizce hazırlık sınıfındayım üniversitedeyim, en son ilkokulda güzel yazı dersinde görmüştü el yazısını şimdi deniyim dedim ve çok zor okunuyo cidden okumak için çok çaba sarf etmek gerekiyo bunun için bir ara yazı yazarsanız çok sevinirim 🙂

  • Merhaba,

   Güzel sözleriniz için teşekkürler. Bu konuda uzman değilim elbette ama yine de kendi el yazımı düzeltmeye çalışırken uyguladığım taktiklerden bir şeyler yazmaya çalışacağım.

   Sevgiler

 3. Dediğiniz gibi, Türkiye'de kolay kolay M'den farklı uç bulunmuyor, ben de fırsatını bulmuşken toplu sipariş verdim (: Yarın 4 adet Lamy (biri italik, diğerleri F uçlu) ve yedek F uçlar geliyor. Elimdeki Lamy'lerin de uçlarını değiştireceğim. Ne yazık ki çok sevdiğim kalemleri sırf F uçları olmadığı için burada bulamıyorum. Umarım dolmakalem kulanımı yaygınlaşır da F ve EF uçları da buradaki kırtasiyelerde bulabiliriz.

  • Sevindim sizin adınıza. Aslında Türkiye'deki satıcıların "burada bunlar gitmiyor" dedikleri pek çok şeyi insanlar yurt dışından getirtiyorlar… Umarım zamanla burada da bulabiliriz aradıklarımızı.

 4. merhaba,
  blogunuzu keşfettiğimden beri dolmakalemlere ilgim arttı. hediye olarak gelen fakat kıymetini bilemediğimden çekmecenin köşesinde bekleyen dolmakalemleri çıkardım:) ama mürekkep kısmı beni çok zorluyor. adanadayım ve burda kesinlikle renkli mürekkep yok. onu geçtim hiçbir yerde lamy kalemleri bulamadım ve denemeyi çok istiyorum. "yıllardır kalem satıyoruz o markayı isteyen olmadı" , "ilk kez duyuyorum" gibi tepkiler alıyorum hep.
  üniversite öğrencisiyim ve elimde dolmakalemi görenler çok şaşırıyorlar. dolmakalemle yazarken çok tuhaf bir şey yapıyormuşum gibi bakıyorlar:) sanki sadece kelli felli adamların kullanacağı bir şeymiş gibi düşünüyorlar:) bunlar insanlara o kadar yabancı ki… ben kalem ve mürekkep arayışına girdiğimde uygun fiyatlı yeni başlayanlar için olan şeyleri almayı düşünüyordum ama imkanlar o kadar kısıtlı ki şimdi bulabildiğime şükreder oldum.
  bunlar benim içimden geçen paylaşmak istediğim şeylerdi. Bir de sizden bazı ricalarım var. el yazınıza gerçekten çok imreniyorum. bu konuyla ilgili bazı bilgiler paylaşmanızı isterim. ve yeni yeni dolmakalem kullanmaya başlayanlar için bazı taktikler, tüyolar verebilirseniz çok sevinirim.
  sabrınız için çok teşekkürler:)

  • Merhabalar,

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

   Lamy kalemleri genelde D&R, Nezih, NT, Remzi Kitapevi gibi kitapçılarda bulabilirsiniz. Oralara bir bakın isterseniz. Ayrıca internetten de sipariş verebilirsiniz. Aynı şekilde mürekkepleri de sipariş edebilirsiniz aynı sitelerden.

   Evet maalesef bizde bir kaç ön yargı var. Dolmakalem erkekler tarafından kullanılır, dolmakalem yaşlılar tarafından kullanılır. Dolmakalem kullanışsızdır gibi gibi… Saymakla bitmez.

   El yazısı konusunda neredeyse güzel yazdığıma inanacağım 🙂 Siz ve bir kaç okuyucu daha bu aralar ısrarla el yazısı konusunda fikir istiyorlar. En kısa zamanda bir yazı yazmak boynumun borcu oldu.

   Sevgiler

 5. Merhaba,

  Birçok farklı sitede uç kalınlıklarıyla ilgili yazı okudum. Fakat meseleyi bu kadar sade ve özlü şekilde, bu kadar pratik biçimde anlatanını görmedim. Gereksiz ayrıntılara boğmadan, herkesin anlayabileceği tarzda yazılmış bir yazı.

  Yukarıda bir arkadaşın da dediği gibi dolum sistemleri konusunda da bir yazı bekliyorum. Çok makbule geçer. Teşekkür ederim…

  İlker

  • Merhaba,

   Guzel sozleriniz icin cok tesekkurler. Amacim gercekten de herkesin anlamasi. Cunku ben cok uzun zaman olmasa da epey bir suredir dolmakalemle ugrasiyorum. Bu yuzden de yeni baslayanlarin gozunu korkutmadan her seyi tek tek anlatmak gerektigini anladim zamanla…

   Umarim dolum sistemleri hakkindaki yazimi da tatilden donunce hazirlayacagim. Aslinda aklimda uzun suredir bu konuda bir video cekmek var ama bakalim 🙂 Kismet

   Sevgiler

 6. Merhaba,
  Bloğunuzu yakın zamanda keşfettim. En başından okumaya başladım. Yazmak Keyiftir'i de okuduğum için oblik uçlar konusunda bir çelişkiye düştüm. Ali Bey oblik uçları böyle değerlendiriyor: http://yazmakkeyiftir.blogspot.com/2013/07/dolmakalemlerde-oblik-uclar-oblique.html
  Sol oblik sağlaklar için, sağ oblik solaklar için. Siz ise sol oblik solaklar içindir. Açıkçası ben işin içinden çıkamadım, yardım istiyorum. Hata nerede, yoksa bende mi? 🙂
  Hazır sormuşken şunu da sorayım ve söyleyeyim.
  http://www.banasikcayaz.com/2012/07/iridium-point-germany-what-hell-is-that.html#comment-form
  Güzel bir girdi ve çeviri. Bunun için teşekkürler. Bu yazıda 20 kat büyüteçten bahsetmişsiniz. Halihazırda kullandığınız bir marka var mıdır? Araştırdım ama piyasadakiler güven vermedi.
  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Merhabalar,

   Güzel sözleriniz için teşekkürler.

   Öncelikle şunu söyleyebilirim. Benim bildiğim kadarıyla, iki çeşit oblik uç var: Oblik uç ve solakların rağbet ettiği ve çok nadir bulunan ters oblik uç var. Oblik uçlar, kalemi saat yönünün tersine çevirerek yani sola çevirerek kullananlar için ucun sol yanının biraz daha kesik olması ile ayırt ediliyorlar. Şu linkte de ingilizce açıklama mevcut http://thewritingdesk.co.uk/reference.php?id=5

   Büyüteçlerim evde. Biri 60x ondan eminim de diğeri için emin olamadım ölçüden. Sirkecide sadece büyüteç, dürbün vs. gibi malzemeler satan bir yerden almıştım.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 7. Merhaba, acaba size ulaşabileceğim herhangi bir sosyal ağ var mı sormak istediklerim öğrenmek istediklerim var dolma kalem ile ilgili 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.