Noodler’s 54th Massachusetts Bulletproof Ink

7
445
Facebook grubunda yaptığımız ankette, blogda en çok görmek istediğiniz mürekkepler Noodler’s çıkmıştı. Ben de, Rome Burning‘den sonra halihazırda kullandığım Noodler’s mürekkeplerden 54th Massachusetts’i mutlaka yazmalıyım dedim.
54th Massachusetts Noodler’s’ın bulletproof mürekkeplerinden biri. Yani suya, sabuna, UV ışınlarına, ona buna dayanıklı. Rengi de her ortama uyum sağlayabilecek oldukça ciddi bir renk olunca Noodler’s markasının en sevilen mürekkeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.
54th Massachusetts, içinde çok hafif yeşil tonlar da barındıran bir mavi-siyah mürekkep desek yanılmayız sanırım. Bu haliyle, hem resmi yazışmalarda, hem de günlük hayatta çok rahat kullanılabilir.
Bulletproof serisine ait olduğu için, suya, çamaşır suyuna, kimyasal çözücülere, UV ışınlarına oldukça dayanıklı. Bu mürekkebin bir özelliği daha var ki, en iyi bildiğimiz fotokopi kağıdında performans gösteriyor. Kırçıllanma yapmıyor.
Gördüğünüz gibi suya bana mısın demiyor. Bu özelliği ile, mektup zarflarını ya da kartpostalları yazarken kullanmaya çok uygun. Böylece zarf üzerindeki adersin silinmeyeceğinden de emin olabiliriz.
Noodler’s 54th Massachusetts’in bir özelliği de oldukça ıslak bir mürekkep olması. Bu da kuru kalemlerde mucizeler yarattığı anlamına geliyor.
Bu mürekkebin sevmediğim tek yanı, ilginç bir kokuya sahip olması. Elbette buram buram yayılan bir kokudan bahsetmiyorum ama mürekkebini burnuna dayayanlar hoşlanmayacaklardır 🙂
Sizin favori kalıcı mürekkebiniz hangisi?
Sevgiler
Zeynep Amerikanınyerlisiyim

7 YORUMLAR

  1. I love the 54th Mass also, but my favorite is 'Zhivago' – very dark green. I wish the Noodler's inks didn't take so long to dry. I can go back after several minutes, and it will still smear.

  2. Bu mürekkep en sevdiğim birkaç mürekkepten biri. Lakin noodlerslar el yapımı olduklarından olacak, şişeden şişeye farklı özellikler gösterebiliyorlar. Mesele yukarıda bahsedildiğinin aksine, benim massachusetts’ime bırakın normal fotokopi kağıdını, rhodia bile dayanamıyor; delip geçiyor mürekkep. Şu ana kadar iyi anlaşabildiği tek kağıt extra-strong(filigramlı)(kükürtlü kağıt) oldu. Ayrıca bu mürekkep şu ana kadar kullandığım en en en akışkan mürekkep. 1 micronluk delikten bile geçer iddiasındayım; Başka hiçbir mürekkebi kabul etmeyen vintage mont blanc slimline’ım sadece sadece bu mürekkeple yazabiliyor (zira damağındaki zar çok ince).
    Ayrıca Zeynep Başkan kokusunu neden sevmedi anlamadım 🙂 Dünyada en sevdiğim mürekkep kokusu bu mürekkepte, ben çocukluğuma götürüyor…

    • Evet batch şeklinde değişiklik gösterdiği oluyor ama ben çok denk gelmedim. Daha ziyade FPN forumlarında denk geldiğim bir durumdu. Kokusundan aşırı rahatsız olmadım ama mürekkeplerini koklayarak kullanan bir sürü insan tanıyorum 🙂

  3. Ben de çok seviyorum bu rengi, hatta favori mavi/siyahım bu renk sanırım, ama erişemediğim için buna en yakın, Türkiye’de erişilebilir olarak “Diamine Prussian Blue” yu bulabildim. Çok hafif daha açık tonu, ama yine de oldukça güzel bir renk, ayrıca kısmen de olsa bulletproof 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.