Paperblanks Gutenberg İncil’i Defter

20
355
paperblanks defterler, Türkiye’de pek çok kırtasiyede bulunuyor ve eminim renkli ve çeşit çeşit kapaklarıyla pek çok kırtasiye severin ilgisini çekiyor. Ben uzunca bir süre, kapakları bu kadar güzelse, kağıdı kötü olmalı diyerek kendimi paperblanks defterlerden uzak tuttum. Hatta hediye gelen iki adet paperblanks defterimi de uzun süre kullanmadım. Ne kadar yanıldığımı, aşağıda blogger’ın azizliğine uğrayarak ters dönmüş fotoğraflarımdan görebileceğinizi tahmin ediyorum.
                            
Bu defteri gerçekten ıslak kalemlerle denedim. Montblanc No:32, Faber Castell Ambition, Pelikan M400 Broad pek çok kağıdın anasını ağlatacak kadar ıslak kalemler.
                       
Oysa fotoğrafta gördüğünüz üzere çok çok az miktarda bir gölgelenme dışında herhangi bir kırçıllanma, arkaya geçme yapmadı.
paperblanks defterlerin kapakları oldukça özel. Her bir seri ayrı bir kültürden, sanat eserinden ya da bendeki Gutenberg İncil’i serisinde olduğu gibi dünyayı değiştiren bir kitaptan esinlenmiş. Yeri gelmişken bahsedelim, Gutenberg İncili’nin özelliği dünyanın ilk büyük basılı kitabı olduğunun kabulünde yatar. Şu anda dünya üzerinde sadece 48 tane mevcuttur ancak bunların sadece 21 tanesi eksiksiz kopyalardır. (Vikipedi’de Gutenberg İncili maddesi yok, ilginç değil mi?)
paperblanks defterlerin kapakları özenli, güzel, kağıtları harika. Tek korkutucu yanı fiyatları olabilir. Bu defterin fiyatı 28 lira civarında ancak daha büyük boylar en pahalısı 58-55 civarı olmak üzere, kapağına göre büyük boylarını 33-40 lira arasına almak da mümkün. Belki market listesi tutmak için biraz pahalı ama yıllar sonra açıp sayfalarına ve anılara bakmak için güzel bir defter olduğuna inanıyorum.
Sevgiler,
Zeynep Boşdefter

20 YORUMLAR

 1. Ben de hep kağıtlarının kötü olduğunu düşünmüştüm:)) yanılmışım demek ki, gerçekten çok şık bir defter, kapak seçeneklerinin çeşitliliği ve güzelliği de övgüye değer:)

 2. Gördüğümde fiyatına bakıp uzaklaştığım defterlerdendi ama parasından çok kağıt kalitesinden korkmuştum. Bir daha gördüğüm yerden bir tane alırım.

  Asıl beklediğim Faber Castell Ambition incelemesi, Coconut Wood modelinden bir tane alacağım ama hep ikilemde kalıyorum.

  • Sanırım herkes aynı önyargıları taşıyormuş bu deftere karşı. Umarım memnun kalırsınız siz de. Bu arada, büyük boyları daha ucuza geliyor bence.

   Ambition'u da inceleyeceğim umarım yakın zamanda. Çok ıslak yazan bir kalem. Islak kalem sever biri olarak ben bayıldım şahsen.

 3. If I were keeping a diary, I would buy journals with pretty covers in a heart beat. I do have the same assumption as you that beautiful covers rarely translate to good quality paper. This claim has been substantiated many tmies in the past, but I am glad that Paperblanks nullifies the statement. Since I am so lousy at it, I would admire them on display and opt in for plain and simple cahiers and notebooks.

  • kağida ben isikta bakarim almadan evvel eger deneyemiyorsam. az cok fotografciliktan da isigi tanidigimdan iyi fikir verir tek ve iki yapragi isiga tutarim.

   evvela bunu gecti. kagit enine ve boyuna bir miktar dokulu olanlardan. yaziyi etkilemeden, cizgi de eklemeden bir yazim kilavuzu oluyor bu sayede.

   kullandigim kalem f uclu ve bariz kuru bir waterman. ancak cizim yaptigimda cok zorladim kagidi bana misin demedi.

   goruntusu agdali, agir. yanda tasimak icin degil bunlar, masada durmasi icin. pratikligini bu bozuyor.

   agir agir yazmak icin. yazmak rituelini secenler icin birebir.

  • Ben de yanağıma sürtüyorum 🙂 İşte herkes farklı farklı şekillerde buluyor yolunu.

   Orta boy olanları çantada taşımaya da müsait bence. Çünkü ben fark ettim ki, artık çok ufak defterlere yazamıyorum…

 4. ha bir de kagit akustigi var, kagidin ve kalemin yazarken cikardigi sesi de, maksat artistik dursun lafi iste. bu defterin sesi viyolonsel gibi, pes ve dolgun.

  kisaca paperblanksin bu yazar serisi ozellikle koleksiyonluk. sirada bulabildigim ilk yerden alacagim poe defteri var.

 5. Fısat buldukça eski post'ları okuyorum. Bunu yeni gördüm ve acaba benim Papaerblanks'im defolu mu, diye düşünmüye başladım. İnatla kullanmaya devam etsem de, pek mutlu değilim kendisi ile 🙁

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.