Parker 50 (Parker Falcon) Dolmakalem

5
690

Merhabalar,

Bugün karşınızda Parker’ın aranılan dolmakalemlerinden Falcon var. Bu kalem 1978 yılında piyasaya sürülmüş olsa da hikayesi daha eskiye 1970’de piyasaya sürülen efsanevi Parker T1’e dayanıyor. Parker T1 harika bir tasarım ve titanyum gövde ile piyasaya sürüldüğünde epey sükse yapıyor. Ancak sorun, tamamı titanyumdan yapılmış bir kalemin üretim maaliyeti.

Hal böyleyken 1978 yılında Parker, Parker 50 adıyla piyasaya bugün huzurlarınızda gördüğünüz bu kalemi çıkartıyor. Ancak kalem daha ziyade Falcon adıyla anılıyor ve T1’den ufak detaylarla ayrılan ancak gövdesi çelik olduğu için nispeten daha ucuz bir kalem olarak kendisine dolmakalem piyasasında yer buluyor.

İlk etapta çelik, daha sonra, siyah, altın kaplama gibi gövdelerle piyasaya sürülen Parker Falcon, fotoğraflarda gördüğünüz mat kahverengi gövde ile 1980 yılında üretime çıktıktan sonra ne hikmetse 1982 yılında Parker bu kalemin üretimini durduruyor.

Kuşkusuz, bu kalemin en göze çarpan kısmı, hem Parker T1’de, hem de Pilot M90 veya Pilot MYU gibi kalemlerde gördüğümüz yeknesak uç yapısı. Gövdedeki mat bitişi de bu fotoğrafta ayrıntılı olarak görebiliyorsunuz.

Kalemin damağı da gövdeye ve uca paralel çizgilerde, çok güzel dizayn edilmiş. Kapak, tutma yerinin üstündeki bilezik sayesinde nazik bir çıt sesiyle gövdeye oturuyor. Ancak tutma yerinin metal olması herkese göre değil.

 

Bendeki kalemin ucu medium. Oldukça güzel bir yazımı var. Kartuş veyahut konvertör ile kullanabileceğiniz bir kalem. Evet bu kalemi bulmak zor, ama denk gelirseniz, bakmadan geçememenizi tavsiye ederim.

İçinizde Parker toplayanlar, 70’lerin kalemlerine meraklı kimler var. Haydi pamuk eller klavyeye.

Sevgiler

Zeynep Kalemsever

5 YORUMLAR

 1. İlk defa sayenizde görmekle birlikte bu kalemi, ne kadar hoş bir tasarımı olduğunu öğrenmiş oldum. Keşke bu tür güzellikler sınırlı sayıda olmadan bize ulaşabilse. Emeğinize sağlık.

 2. parker dolmakalem severlerin olmazsa olmazıdır ,bu modeli ilk kez görüyorum ama bir çok parker modelini kullanmaktayım hiç sorun çıkarmadılar .

 3. Merhabalar, kullan at Dolma Kalemler haricinde daha önce Dolma Kalem’ler ile pek aram yoktu böyle bir kültürün varlığındanda.

  Ancak Pazar günü Bit Pazarından IPG damgalı bir Dolma Kalem aldım ve modelini araştırdığımda siteniz ile tanıştım.
  IPG damgasının ne olduğunu ve kalemler hakkında neredeyse çok detaylı bilgiyide tek bir yazınızdan öğrendim.
  Ardından yazılarınıza bir dalış yaptım ve cafcaflı mürekkeplerden tutun eski Dolma Kalemlere kadarda bir çok yazı okudum.

  Dolma Kalem için Mürekkep Kartuşu almam gerektiğinden ancak çok para vermek istemediğimden fiyat araştırması yaptım ve kargo dahil 13 TL fiyatına Scrikss marka 6’lı Mürekkep Kartuşu buldum. Renk seçeneği çok fazla (Mor, Kırmızı, Kahverengi, Siyah, Yeşil, Turkuaz, Mavi-Siyah).
  Muhtemelen Yeşil alacağım ancak internet üzerinden mürekkepleri arattığımda pek bir bilgiye ulaşamadım.

  İnternet üzerinde hem Türkçe Hem İngilizce hemde Video olarak bir tanıtım veya inceleme bulunmadığından hemde sitenizin öne çıkabilirliği göz önünde bulundurulduğunda bu mürekkepleri incelemeye değer bulabileceğinizi düşündüm.
  Linkini bırakıyorum normalde fiyatı 4,40 ancak indirimde ve 4 TL kargo ise 8,90 ayrıca tek kargo ücreti ile çok sayıda mürekkep alınabilir.
  Unutmadanda belirteyim Made In Austuria.

  Link: (https://urun.n11.com/murekkepler/scrikss-dolma-kalem-kartusu-P231808878)

  Kalem ise metal gövdeli oldukça sağlam IPG damgalı ancak marka belirtilmemiş, ucuz üretim olma ihtimali var ancak Brian Gray’in kriterlerine göre muhtemelen iyi bir kalem.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.