Parker Quink Blue-Black Ink Review / Parker Quink Mavi-Siyah Mürekkep İncelemesi

64
966
Scroll down to read in English
Yakın zaman önce Parker Quink’in Mavi-Siyah mürekkebini ne kadar sevdiğimi anlatmıştım size. En sık kullandığım mürekkeplerden biri oldu. Sürekli bu mürekkeple doldurulmuş bir kalemim oluyor.  
Parker Quink Blue-Black’te en sevdiğim şey, kuruduktan sonra aldığı mavi-yeşil ton. Bu ton mürekkebi çok özel kılıyor. Ama bunun dışındaki özellikleri de oldukça iyi. Akışkanlığı, her türlü kalemle anlaşması gibi konularda benden geçer not aldı. 

Yukarıda önceden yazdığım bir yazıyı görüyorsunuz, altında ise, fotoğrafı çekmeden hemen önce çizdiğim çizgi mevcut. Mürekkebin yeni yazılmış hali, koyu, sıradan bir mavi iken, kağıda yerleştiğinde aldığı yeşile çalan renk onu sıradan mürekkepler kategorisinden çıkartıyor.
Ben bu mürekkebi özellikle esnek uçlu bir kalemde tutuyorum. Kalem esnek ucu besleyen damak yapısı gereği oldukça ıslak yazıyor ama kırçıllanma aşırı derecede rahatsız edici gelmedi. Özellikle Rhodia’da neredeyse hiç kırçıllanma yapmıyor.  
Mürekkebin kuruma süresi oldukça hızlı diyebilirim. Bu açıdan hızlı kuruyan mürekkep arayanlar, özellikle solaklar bu mürekkebi bir alternatif olarak düşünebilirler. Ancak yine kuruma hızının kağıttan kağıda değiştiğini unutmayalım. Rhodia kağıtlarda örneğin, bu süre uzuyor. 
Suya dayanıklılığı ise çok fazla değil maalesef. Ben bu mürekkebi Yeni Zaman Kırtasiye’den 7,5 tl’ye aldım ve bu aralar en çok kullandığım mürekkeplerden biri oldu. Uygun fiyatlı ve iş evraklarınızda kullanmak üzere farklı bir mürekkep arıyorsanız, Parker Quink Blue-Black’e bir bakın derim. 
Sevgiler,
Zeynep MaiveSiyah
CONTINUE to READ in ENGLISH
Maybe you’ll remember that I told you how much I like Parker Quink Blue-Black. It is one of my favorite inks. I always have a fountain pen inked up with it. 
The best thing I like about Quink Blue-Black that its perfect blue-green tone it takes after it dried. But other features of this ink also good. It has a good flow, not picky about fountain pens etc. 
 From the third photo you can see a writing sample that I wrote before and the line beneath it is a newly drawn line. When it is fresh it is a regular dark blue. But when it settles down it is not a regular ink anymore. 
I always ink my flex pen with this ink. Since the feed providing generous amount of ink to the flex nib it writes quite wet but the feathering is not that bothering. Especially when I use Rhodie there is none. 
The drying time is also pleasing. You can think of that ink as an alternative if you are looking for a fast drying ink or if you are left-handed. However, please also note that the drying time changes from one paper to another. Especially in Rhodia, this time extends. 
It is not very water resistant unfortunately. I bought this ink for 7,5 TL which is approximately 3 USD and it is one of my recent favorites. If you are looking for an ink to use on your business documents and looking for a different tone you should check this out. 
Cheers,
Zeynep Blueblack

64 YORUMLAR

 1. Bu renk nedense en uyuz olduğum renktir. Etikette mavi yer alıp da o saf mavi olmayınca gıcık oluyorum. 🙂 Ben keskin renkleri seviyorum o yüzden galiba.
  Ama Zeynep Hanım, size Sheaffer ve Parker Mavi-Siyah ile yaptığım bir mürekkebin kağıttaki formunu göndermek isterim. Bu renkte mürekkep var mı ben bilmiyorum, belki siz yardımcı olursunuz.

  Saygılarımla.

  • Aslında normalde ben de mavi-siyah sevmiyorum ama bu renk ara renk olduğu için hoşuma gidiyor. Sanırım aynı sebepten de sizin hoşunuza gitmiyor.

   Eğer mail atarsanız, ben evde yaptığım mürekkep arşivinden yakın renkleri bulmaya çalışırım elbette

 2. YENİ AÇTIĞIM MÜREKKEBİM PARKER QUINK BLUE .PİYASADA KOLAYCA BULDUĞUM İÇİN Mİ YOKSA YAZIŞMALARIMIN TAMAMI RESMİ YAZIŞMA OLDUĞU İÇİN Mİ SÜREKLİ KULLANDIĞIM BİR MÜREKKEP.SEVEREK KULLANIYORUM.SAHİ PİCADOR MARKA MÜREKKEP DENEDİNİZ Mİ?

  • Sayın Visconti, Picador Bürosan firmasının Pelikan lisansını bıraktıktan sonra aynı formül ile piyasaya sunduğu marka diye biliyorum. Bu sebepten eski Pelikan mürekkeplere çok benzediğini duymuştum, deneme şansım olmadı. Kullandıysanız deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

 3. Yani nasıl oluyor bunu anlamıyorum ama şaşırmıyorum da artık, aklımı taktığım bazı konular oluyor, kitaplar, bir şeyler; sonra bir bakıyorum tak, aynı noktadayız. Yemin ediyorum son altı aydır (En az altı, bir yıl da olabilir.) mükemmel mavi siyahı arıyorum ve çıldırmak üzereyim. Birkaç saat önce facebook'a bu konuda "İmdat Zeynebim yetiişşşş." yazacaktım, dedim açayım Zeynebimin blog'u oradan bakayım, bir baktım ki son post bu. Aklımı oynatmak üzereyim 😀 Ay lav yu.

  • Ben çok kez aynı meraka sahip insanların, takip edilen akımlar, mevsimler, ve belki daha bir çok etkenden sonra gelecek adımlarının da paralelleştiğine şahit oldum. Takip edilen forumlarda çıkan haberler, açılan konular paralel gidince beyin sanki yükselen bir yüzdeyle aynı dalgayı yakalıyor. Çoktur bir forumda bir konuyu sormak için konu hazırlarken bir başkasının aynı soruyu sorduğunu görmem.

   Mesela Pelikan – Lamy – Diamine diye gidiyorsanız çok sürmüyor Iroshizuku deniyorsunuz, sonra bakmışsınız Parker Quink'te karar kılmışsınız 🙂

 4. Senin o minik tatlı kalbini seveyim ben boncuğum. ♥
  Beğendim bunu çok hoşuma gitti emmeee, o yeşile kaçan tarafı var ya bir süre sonra ona kızmaya başlayabilirim gibi geldi. "Hani mavi siyahtın sen! Bu ne bu!" diye kızabilirim gibi hissettim 🙂 L'Artisan Pastellier'den iki tane beğendim ama en çok Bosphore mu olsa acaba derken, ondan da emin olamadım. Bir ton var aradığım o ton bir L'Artisan'da vardı işte bir de Pelikan 4001'de (Aman ne ilginç yani.) Sonra düşündüm taşındım, bir ömür aynı tonu kullanmak istiyorum ya, hangisi olsun o mu bu mu derken hem L'Artisan'ın kalıcılığı şaibeli geldi, bir 50 yıl sonra uçar mı kaçar mı bilemedim, hem de bildiğimiz güvendiğimiz diye Pelikan olsun dedim. Seviyorum çok Pelikan'ı çünkü. Hayır en çok da şuna gülüyorum onca ara tara onu beğenme bunu düşün git dolaş Pelikan 4001'e dön… Güldük dün akşam akşam 🙂

  • Bak şöyle yapalım. L'artisan Pastellier'in bende Baikal Bleu diye bir mavisi var. O da mavi siyah renklerden biri. Ben sana ondan vereyim. Bir kullan ona göre karar ver. Pelikan Tanzanite'ı beğendin mi peki? O da güzeldir. Ya da olmadı sana bir Iroshizuku Shin-Kai getirtelim yurt dışından.

  • Yok yok öyle demeyin. Ben de dönem dönem Pelikan 4001 ve Lamy Blue'ya dönüyorum. Sıkıntı değil belki ama kaleme göre mürekkep seçmek en mantıklısı. Ben ince kalemlerde Pelikan'dan memnun kalmasam da ıslak ve M ve üzeri uçlu kalemlerde nispeten daha memnunum. Kimi mürekkep kuru, kimisi aşırı ince. Diamine'le bile bazen barışamıyoruz. Biz barışsak, kağıt ince kalıyor vs, fotokopi kağıdında sokakta en sık rastladığınız mürekkep kartal kesiliyor 🙂

  • Tamamen korkunç olabiliyorlar, veya kabul edilebilir olanlar da var. Ben internetteki yorumlarına bakıp InkJet ile mürekkebi dağıtmadığı söylenen kağıtları tercih ediyorum. Neyse ki herşeyin ayağına gitmeyip de, "O benim ayağıma gelsin" diyebileceğimiz (reklam olmasın = HB) geniş yelpazeli online alışveriş sitelerinde bolca yorum bulunuyor.

   Biz devlet olunca en ucuz kağıda kalabiliyoruz ne yazık ki. Fotokopi için idare eder ama mürekkep için tam bir kabus. Herşeye şöyle güzel bir imza dolmakalemim olsun diye başladığım düşünüldüğünde trajik bir noktadayım aslında. Şimdi kalem var ama ofiste kağıt bulmak mesele.

   Nispeten kuru olan Avrupa mürekkeplerin bazıları ucuz kağıtlarda daha iyi davranabiliyor. Diamine gibi akışkan mürekkepler bu konuda sıkıntılı. Ben arkaya geçmeme ve kırçıllanmama konusunda en çok Sheaffer Skrip mürekkeplerden memnun kalmış olsam da nispeten kuru Pelikan ve hızlı kuruyan Quink de bazı ıslak kalemlerde işi dengeleyebiliyor.

  • Tam aynı noktalardan döndüm Zeynom. Baykal Gölü'nü beğendim ama sürekli bulmak çok sıkıntılı geldi. Yoksa rengi nefis, onda sorun yok. İki renk arasında kalmıştım onda işte biri Bosphore diğeri de Bonne Esperance'dı, Baikal azıcık yeşilli gibi gelmişti ama işte pazar pazar bitecek, elimi attığımda bulunmayacak, o sıkıntılı azıcık. Hatta şöyle bir şey olmuş 4001'in mavi siyahında, içindeki bir madde yüzünden US satışı durmuş. Kozmetiklerdeki "carbon black" siyahı da bu yüzden yasaklamışlardı… Şimdi kalktı mı o bilmiyorum da olur da 4001'i EU satışından da çekerlerse işte aynen dediğin gibi Tanzanite'e dönerim dedim, hem aynı marka hem aynı renk bir fark göremedim ben de 🙂

  • Sen o zaman Tanzanite'den şaşma. Islak kalemlerle kullandığında hafif pembe renkli sheen yapıyor. Kalitesi 4001'den daha yüksek. Bir de haftasonu Sailor Blue-Black ve Sailor Blue'yu denedik. Onları da seversin diye tahmin ediyorum.

   Merak etme kuşum, sana aradığın mavi-siyahı bulacağız 🙂

  • Pamuğum buldum gibi sanki… Birincisi önce bu Parker'dan çok özür diliyorum hakikaten çok güzelmiş ben daha yeşile dönük gibi görmüştüm, yeşil yeşil görürsem her gün yeşile dayanamam gibi gelmişti ama bugün aldım çok da sindi içime, pek sevdik birbirimizi 🙂 Miniğim oldu o benim 🙂 Hem bulması da rahat, yok stok bitti yok 6 yüroydu 40'a verelim muhabbeti yok 🙂 Bir de Diamine'lere baktım, biri twilight, sanki Parker'a yakın gibi; diğeri de blue black. Bu üçü çok mutlu etti beni 🙂 Yeni Zaman'a bakacağım, aklımda o. En azından tek mürekkep seç, ebediyen onunla yürü, olmuyor yani. Öyle bir idealim vardı çok yalan bir idealmiş onu anladım en azından 🙂 Açgözlü gibi tüm tonlarını beğeniyorum bu mavi-siyah'ın ya, hastalık herhalde 😛

  • Diamine mürekkepler güzeldir. Onlara kesinlikle bak. 30 ml'lik plastik şişelerinden alıp deneyebilirsin. Ayrıca kartuşları da satılıyor, o da bir opsiyon olabilir. Parker Quink'le iyi anlaşmana çok sevindim 🙂

 5. Bayılıyorum bu renge. Ve itiraf etmeliyim sizin bir önceki bahsinizin ardından keşfettiğim için büyük teşekkür borçluyum size.

  Bazen fazla sıradan geliyor, fazla koyu belki ama bazı kalemlerle bazı kağıtlar birleşince, hele kuruyunca Tsuki-yo (Pilot Iroshizuku) bile utanıyor. En çok Jinhao X450, 159 gibi tombul ve ıslak kalemlerimde seviyorum bu rengi.

  Bugün bir TL/ml hesabı yaptım da Quink en uygun fiyatlı mürekkep oldu, gelmesi aylar süre HERO mürekkeplerle kafa kafaya belki ama her yerde bulunan Pelikan'dan ucuz, Lamy'nin yarısından aşağı kalıyor. Üstünde bir Diamine vs yazsa üç dört kat fazlasını verebilirsiniz. 🙂

  • Beğenmenize çok sevindim gerçekten. Bu rengin bir özelliği de farklı kalemlerde ve farklı kağıtlarda farklı farklı görünmesi.

   Bu arada, aslında Diamine'ın yurtdışı fiyatlarını baz alırsak, mesela thewritingdesk'te kdv düşünce 4.71 pound 80 ml fiyatı. 17 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. 0.212 oluyor ml başına. Yani aslında o kadar da kötü değil. Sıkıntı, biz o mürekkebi Türkiye'de 36 liradan alıyoruz.

  • Diamine dahil yurtdışı-yurtiçi fiyatını belirlerken şöyle bir hesap yapıyorum. Sipariş başına 4 tane alınca çıkan kargo parasını dörde bölüp ürünün fiyatına ekliyorum. $50'ı aşan bir sipariş oluyorsa o noktada bırakıyorum. Yani Iroshizuku için siparişe iki tane koyduğumu varsayıyorum. Kargo payını ürün fiyatlarına ekliyorum. Sonra da o üründen alınabilecek en ekonomik alım şeklini bulup ml/TL hesabı yapıyorum. Yakınlarda bir dükkan yoksa zaten dükkandan alım yapmanın avantajı olmuyor.

   Tabi para herşey değil. Güvenilir olması, renklerinin doygun olması önemli. Yani diyeceğim, UK'den alırsanız Diamine gayet mantıklı kalıyor.

   Sonuçları açıklıyorum:
   Marka ml Maliyet ml/TL
   ___________________________
   Parker 60 10,5 0,18 TL
   Hero 60 11 0,18 TL (Tmart.com fiyatı)
   Pelikan 30 7 0,23 TL
   Pilot Namiki BlBlk 350 85 0,24 TL (EBay fiyatı)
   Waterman 50 14,5 0,29 TL
   Sheaffer 50 14,5 0,29 TL
   Diamine 80 25 0,31 TL
   Lamy 50 21 0,42 TL
   Lamy 30 13 0,43 TL
   Noodlers 82 41 0,50 TL
   Pilot Namiki Blue 30 18 0,60 TL
   Platinum 60 37 0,62 TL
   Sailor 50 37 0,74 TL (TR'den adetli alınca fiyat düşüyor)
   Iroshizuku 50 52 1,04 TL

  • Güzel bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Bu arada, bir yandan da şöyle bakıyorum ben. Mürekkep öyle ha deyince biten bir şey değil. O yüzden çok sevmişsem, bir şişe mürekkebe para verebiliyorum ama sevmediysem ucuz değilse almıyorum.

   Mesela Graf von Faber'in ya da Caran d'Ache'in yeni mürekkeplerinde beni çeken bir renk yok. O yüzden o paraları veremiyorum. Ama Noodler's'tan almak istediğim renkler var.

  • Teşekkür ederim.

   Ben de Noodler's'ı özellikle Bulletproof mürekkepleri için seçtim. Black ve Bad Belted Kingfisher dayanıklı olacağını umarak ısmarladığım iki mürekkep. Rengi ve adı için Ottoman Rose aldım bir de. Ama sonra baktım, akışkanlık, kalıcılık vs özellikleri geçip de Noodler's, Iroshizuku'yu rengi için alıyorsam, Diamine'de de çok renk var. Hesap yapmak o zaman aklıma geldi 🙂 Diamine yarı fiyatına çıktı neredeyse. En güzeli ise Cultpens üzerinden sadece 2 Sterlin'e 30ml Diamine pet şişeler alabiliyor olmak. Güzel az kalır, bence harika 🙂 Artık Diamine'ın bir renginden tam olarak emin değilsem 30ml alıyorum, beğenirsem yaya kalmıyorum, beğenmezsem çok üzülmüyorum.

  • Bu konuda sizinle aynı durumdayım galiba, bir murekkebi sevdiysem sorun degil ama emin olamadığım murekkebi alamıyorum. Bayadir graf von'a da caran d'ache'a da bakıyorum ama renge karar veremiyorum. Denesem belki fikrim değişecek. Kullanmadan da emin olamiyorum, herkes oxblood'i överken hiç ilgimi cekmezdi, diamine kartuş hediye gonderip deneyince fikrim değişti bunun yanında ekranda görüp beğendiğim damson'ı alıp kullanınca yanlış tercih olduğunu anladım.

  • Bir de tabi şu var. Caran d'Ache şişeleri değiştirdi ama gördüğüm kadarıyla renkler değişmedi. Mesela bende eski şişe caran d'Ache mürekkeplerin pek çok rengi var. Dolayısıyla yenisinden almak içimden gelmiyor. Çünkü almadıklarım zaten rengini beğenmediklerimdi 🙂

   Internetten mürekkep rengi seçmenin bir handikapı bu. Hiçbir zaman tam doğru olmuyor. Ama ne kadar örnek olursa, o kadar yaklaşırız doğru renge. Aslında diamine'ın bir güzelliği var, 30 ml'lik şişelerden almak mümkün.

 6. Parker Mürekkepleri bence iyi,ucuz ve kolay ulaşılabilir… ofix firmasından alıyorum 7.60 civarı. Her rengi güzel. Mesela yeşil ve kırmızı renklerini de kullanıyorum. Sorunsuz ve ucuz geliyor bana…

 7. Parker efsane gerçekten. İlk mürekkep karışımı da kırmızı ve mavisi ile yapmıştım. Ellerim mordu ne güzel. Sheaffer mavi de çok canlı gelirdi bana. Yine öyle ama Sailor, Diamine… yada Baystate olunca boyut değişiyor. Masanızda ametist taş mı var yoksa ben mi uyduruyorum:) Taş eski ve rengi koyu olmadıysa bu iyidir. Ben resmen koyulaşanını arkadaşımın masasında görmüştüm. Negatif enerji çeker ya bu taşlar… Bakınız yine Parker Mor yüzünden ametiste vardık. Parker gerçekten şahane :)İnsanın aklını alır sadeliği ile.

  • Masada ametist var gerçekten. İş arkadaşlarımdan birinin hediyesi. Artık ne kadar negatif enerji yayıyorsam :p Şaka bir yana bu tarz şeyleri çoks eviyorum.

   Ben parker'ın siyahını pek sevmemiştim. Aldım bir kere kullandım bir daha yüzüne bakmadım. Ama insanın mürekkep zevki değişiyor, bir ara çıkartayım kutusundan bakalım 🙂

  • Ben de Parker'in siyahına ısınamadım. Normal mürekkeplerde ara renkleri sevsem de siyahta mutlak siyah arıyorum.

   Şuan bulabildiğim 2 marka var bu konuda;
   1. De Atrementis Archival Ink ve
   2.Pilot Namiki Black (Iro değil)..

   DeA. yakın geliyor ama yazıları ölümsüzleştirelim derken kalemi mefta etmek korkusundayım. Acaba bu kadar koyu renkler kaleme zarar verir mi, ne düşünürsünüz?

  • Pek siyah kullanmadığım için tam olarak adres olur mu bilemiyorum ama şu aralar Noodlers Black (Bulletproof) özellikle kargo derdi olmayan Amerikalılar arasında çok rağbet görüyor. Pek sıkıntılı bir mürekkep değilmiş gibi görünüyor ama asıl olanı gelince göreceğimiz kesin. Şu an için en mantıklısı EBay üzerinden almak sanki. GGidiyor üzerinde de dönem dönem bulabiliyorsunuz.

   Pilot Namiki'nin Blue versiyonunu kullanıyorum. Kalıcılığı gerçekten doğru ama o halde bile oldukça mülayim, kalemi boyamayan, kolay akan bir mürekkep. Bence siyahı da sizi üzmeyecektir. Ben özellikle, yine EBay üzerinde 350ml pet şişede satılan Blue Black versiyonuna takılmış durumdayım ama o kadar mürekkebi ne yaparım bilemiyorum.

   Kalıcı mürekkep denince bir de Sailor Nano pigmentli mürekkepler var. Sei-Boku, Kiwa-gura diye de adlandırılıyor sanırım. Blue Black versiyonunu kullanıyorum. İnanılmaz derecede bir su dayanımı var. Kalıcılık için de Yeni Zaman Kırtasiye'deki Bey yüz yıllık süre vaadedildiğini söylüyordu. İncecik uçla bile, dakikalarca akan su altında çok net bir şekilde kalıyor yazı. Siyahı ile ilgili incelemelerde de gördüğüm kadarıyla uzay kadar karanlık bir siyah. Tek derdi Nano Blue Black Sheaffer Prelude kalemimin ucunun altındaki siyah bakalitte (feed) mavi-mor lekeler bırakması. Tıkanma hissetmedim ama yine de bir haftadan fazla kalem içinde bırakmamaya çalışıyorum.

   Pilot Black bence en zararsızları, Noodlers Black zararsızlar arasında en kalıcısı ve koyusu olmalı.

  • Benim şu ana kadar kullanıp da en memnun kaldığım siyah Montegrappa Siyah. Hem kaygan, hem koyu siyah hem de sorunsuz. Aurora da fena değil ama Montegrappa siyahlığı ile bir tık önde. Bu arada, bir de Private Reserve Velvet Black aldım ama henüz onunla tam tanışamadık. Aslında maviler için yaptığım postun aynısını siyahlar için de mi yapsam?

   Seçkin,

   Noodlers'ın çok sayıda siyahı var. Ve bir kısmı epey de popüler bildiğim kadarıyla. Ama getirtmek ayrı bir sorun olduğundan bulaşmamaya gayret ediyorum.

   Namiki'nin mavi ve siyahına nedense elim gitmiyor Iroshizuku^lardan sonra. Aslında forumlardan bildiğim kadarıyla iyi davranan terbiyeli mürekkepler.

   Shangching şurada çok güzel bir platinum carbon black ve sailor nano black karşılaştırması yapmıştı. http://eastwesteverywhere.blogspot.fr/2013/05/platinum-carbon-black-and-sailor-nano.html

   Mavi mor lekelerde sıkıntı yok, ben nib creep denilen, ucun üzerindeki tortu yapısı olduğunda rahatsız oluyorum ve bildiğim kadarıyla bu iki mürekkepte de bu sıkıntı yaşanmıyor.

   Ama montegrappa'yı bir deneyin fırsatınız olursa. Hatta buyrun benim davetlim olarak deneyin 🙂

  • Size o zaman bir de minyatür Mısır Piramidi göndereyim. Adresiniz aynı ise postaya veririm bu hafta.

   Parker siyah ben 13 yaşımda iken de siyah değildi. Hiç unutmam zengin bir arkadaş Parker Quink Siyah almış ve resim dersinde mürekkeple sulandırıp şekiller yapacağız. Arkadaş bir fırça çekti mürekkebe batırıp, yeşilimsi bir hâl aldı. Biz de güldük.
   Siyahta Windsor&Newton Çini kullanınca divit uçla bizim dolmakalem mürekkepleri sönük kalıyor. Yurt dışından getirenlere bir şey diyemem. İnce uçlu kalemde Pelikan 4001 bile güzel ama. Uç kalınlaşınca sıkıntı oluşur çünkü kağıtta yayılma ile yoğunluk değişir. Islak yazanlarda belki bu durum daha da güzel olabilir. Mürekkep – kalem uyumu çok önemli bu konuda. Ben mavi hastası olduğum için çok şükür onları hallettim. Mesudum. Lamy siyah da güzeldi sanki öyle hatırlıyorum, Montegrappa Siyah da bana yeterli gelmişti.

  • Aaa, çok teşekkür ederim. Ben mailde bekliyordum mürekkep rengini de 🙂 Umarım istediğinize yakın bir şeyler bulabiliriz. (Adres aynı bu arada)

   Parker'ın siyahını ben de bu yüzden çok sevmiyorum. Çünkü siyah değil. Ama yine de tekrar fırsat vereceğim.

   Tabi çini mürekkebi bambaşka bir konu, onların içinde özel cilalar olduğundan çok da parlak duruyor namussuzlar. İnsanın dolmakaleme koyası geliyor.

   Siz hangi mavilerle çözdünüz durumu?

  • Mavi hastalığıma Edelstein Topaz, Diamine Midnight Blue ve Visconti Mavi ile çare arıyorum. Sailor Gentle da alacağım mürekkepler listesinde Yeni Zaman'a gidince inşallah o da.

   Her maviyi ayrı durumlarda kullanıyorum. Midnight Blue ise siyah-lacivert dediğim renk esasında. Ağır, ciddi işlerde onu kullanırım. İmza atacaksam Visconti Blue. Parlaklığı ve canlılığı ile iyi gösteriş yapıyor. Topaz ise seyahatlerde güzel. Deniz kenarı yerlerde özellikle hoşuma gidiyor. Pelikan International'e de onu betimleyen yazı göndermiştim "Help me" diye 🙂 Ben mavi insanıyım. Denizsiz, uçaksız, gökyüzü olmadan eksik olurum. Keşke kanım da mavi olsa da mürekkep yapsam. Visconti Cam Şişeli de ebay den bulunuyormuş, geçen birisi almış öyle. O da sil duruyor. Tüylü kalem için de hoş.

  • Visconti maviyi ben de çok seviyorum. Bunun dışında Diamine Bilberry ve Diamine Sargasso sea de favorim. Topaz biraz açık kalıyor ama güzel. Visconti ise ağır mavi. Ben genelde Midnight blue kadar koyu olanları tercih etmiyorum. Cam şişeyi çok istiyorum ama o kadar çok mürekkebim var ki, bir şişe daha almak istemiyorum.

   Bu sözümü ne kadar tutarım bilmiyorum ama 🙂

 8. Evet, gayet guzel yaziyor…nasil temin ettin? ben de bu aralar bir esnek kalem bakiyorum da…noodler's ve justus 95, flex kalemlere olan askimi dindirmek yerine daha da artirdi. bulabilirsem bir wet noodle almak istiyorum…

 9. Merhaba Zeynep Hanım;

  Senelerdir sorunsuz diye Lamy mürekkepleri kullanıyorum, geçenlerde bir pelikan 4001 aldım, çok katı olduğundan damladı mı çıkmıyor. Lamy gibi akışkan, yoğun olmayan ne önerirsiniz? Parker çok yoğun mu?

  • Mürekkebin o kadar katı olması aklıma tek bir şey getiriyor. O da bozulmuş olması… Ve maalesef Pelikan mürekkepler çok yaygın olsalar da, ülkemizde mürekkep satışı çok fazla olmadığından bazen, özellikle kötü koşullarda saklanmış mürekkepler bozulmuş olabiliyor. Bu yüzden dikkat etmenizi tavsiye ederim. Normal şartlarda bir sıkıntı yaşamamanız lazım Parker'la… Sevgiler

 10. Onca mürekkep markasının yanında, hesaplı ve kolay bulunan, mantıklı bir alternatif. Blue-Black ismiyle pek alakası yok gerçekten. Kuruduktan sonra özellikle rengi çok açılıyor.

  Fiyat/Performans muazzam.

 11. Merhaba zeynep hanım, dün gece tesadüfen yolum düştü blogunuza, yukarda not defterinize yazdığınız yazıya tam anlamıyla bayıldım. Dün geceden itibaren nasıl bende güzel yazarım diye araştırmaya başladım. Bi kaç diğer gönderinizi de okudum, Lakin hala cevapsız sorularım var, şununla başlayayım müsadenizle, buradaki not defterine yazdığınız yazının fontu nedir acaba ?

  • Merhabalar Alfa Bey,

   Deftere yazdığım yazının bir fontu var mı bilmiyorum. Benim yıllar içinde gelişen ve maalesef kalemden kaleme değişen el yazım kendisi. Ancak el yazısı fontlarını araştırırsanız benzer fontlar bulabilirsiniz sanıyorum çalışmak için.

   Sevgiler

  • Zeynep Hanım cevabınız için teşekkürler. Üstteki yorumumu gönderdiğimde yolculuk halindeydim. Bağlantı koptuğunu düşünüp yorumumun gitmediğini sanmıştım. Cevabınızı gördüğümde çok sevindim. Yolculuk ettiğim yere vardığımda ilk işim bir dolma kalem araştırmak oldu. Anladığım kadarıyla artık satıcılar eski usül doldurmalı dolma kalemleri pek satmıyorlar. Genellikle tüplü olanlar yaygın piyasada. Müsadenizle şimdi ki sorum şu olacaktı: acaba bu yazıyı yazdığınız dolma kalemin marka ve modeli nedir diye sorcam sizi sıkmış olurmuyum 🙁 ?. Kırtasiyeye gittiğimde bu kalemin bir muadilini almak istesem, satıcıya nasıl tarif edebilirim. (Blogunuzdan anladığım kadarıyla yumuşak uçlu ve kesik uçlu diye çeşitleri oluyormuş :/) Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Sizi üzecek bir cevap vermek istemem ama o yazıyı yazdığım kalem esnek uçlu vintage bir kalem. Markası Soennecken, modelinden emin değilim. S19 olabilir. Ancak artık üretimde değil. Maalesef esnek kalemler uzun bir zamandır üretilmiyor. Modern muadilleri eskilerin yerini tutmadığı gibi, ülkemizde de pek fazla bulunmuyor.

   Modern esnek uçlu kalem olarak Noodler's, Pilot Falcon, Pilot Justus, Wahl Eversharp tavsiye ederim. Bir de Omas'ın flessible denilen esnek uçları var. Onlara da bakabilirsiniz.

   Sevgiler

 12. Zeynep Hanım merhabalar, hep yeşile kaydığından bahsedilmiş mürekkep ile ilgili. Ancak bu mürekkep kuru yazan kalemlerde mavi-siyah yazıyor. Sanıyorum ki bu yeşile kayma durumu ıslak yazınca oluşuyor. Benim gözlemim şu ki, fırça ile deneyince zamanla mavi-siyaha yaklaşıyor mürekkep.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.