Parker Rialto (Parker 88) Fountain Pen Laque Dusk 1997

5
903
Merhabalar,
Bu haftanın kalemi eski ama yeni sayılabilecek Parker kalemlerden Parker 88 ya da Parker Rialto. Parker 88, 1987 yılında üretilen ancak, ismiyle uyumlu olması açısından 1988 yılında resmi ilanı yapılan bir kalem. 1994 yılında kalemin adı 88 rakamının Neo-Naziler tarafından kullanılmasıyla kalemin adı Rialto olarak değişiyor.
Benim elimdeki ilk olarak piyasaya 1987 yılında çıkmış bu kalemin 1997 üretimi Laque Dusk rengi. Laque kalemler pirinç üzerine farklı renklerin çok katmanlı olarak tekrar tekrar uygulanması ile yapılıyorlar.
Rialto, ince uzun, zarif bir kalem. Ucu Parker’ın giriş seviyesi modeli Vektör ile aynı ancak Parker daha kaliteli gövdeler yapmak suretiyle Parker Rialto’yu bir üst sınıfta konumlandırıyor.
Bendeki Rialto’nun ucu medium. Maalesef uç, uzun süre mürekkepli kaldığından biraz kararmış. Ancak ben genelde bu tarz şeyleri çok dert etmiyorum. Hem de kalemin koyu renkli gövdesine kararmış uçları yakıştırıorum.
Medium uçlu Parker Rialto ya da eski adıyla Parker 88 olduka tatlı ve güzel bir yazıya sahip.  Belki de tek olumsuz yanı, Parker’ın kendi kartuş ve dönüştürücüsüyle çalışıyor olması.
Sizin favori Parker kaleminiz hangisi?
PS: Peter Pauper defter talihlisi Ortaç Aydınoğlu. Bana ulaşır mısın?
Sevgiler
Zeynep Eskikalem

5 YORUMLAR

 1. Hi!

  My favourite Parker is, beyond doubt, the famous 51, in its many versions, either aerometric or vac-filling. Also like Vacumatics and other Parker pens made from laminated celuloid (I believe the use of laminated celuloid was pioneered by Parker in the 1930s).
  In what regards 'post-51' Parkers, the only metal bodied model I really like is the minimalist, almost brutal Parker 25, a utilitarian design from the 70s, conceived for the low end market and the 18 – 30 customer's age group.
  The 25 performs well and takes all sorts of punishments. The steel nib was also very robust and yet it performs quite well for such an utilitarian pen. My father used one as his everyday writer everywhere, for almost 20 years…
  Cheers,

  Rui

 2. Merhabalar güzel bir inceleme olmuş.Benim aslında şu anlık tek bir parker kalemim var oda Parker IM , kendisi metalik ağır bir gövdeye sahip olmasına rağmen oldukça iyi yazan , hard start gibi problemleri olmayan pompası olmadığı için quinck kartuşlarla kullandığım bir kalem.Kalemi severek sıkça kullanıyorum ama birgün Parker duofold almak isterim tabii ki.

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.