Pelikan 400 NN Dolmakalem

36
547
Nerede o eski dolmakalemler diyenler var mı içinizde? Ben diyorum. Hele de böyle kullanılmamış, kutusuyla muhafaza edilmiş, gıcır gıcır bir dolmakalemi gördüğümde… Dolmakalem terminolojisinde New Old Stock, NOS olarak geçen eski ama kullanılmamış bu dolmakalemler koleksiyonerler için bir nimet. Kalem yine Turgay bey’in koleksiyonundan.
Pelikan’ın şimdiki düz lacivert kutularının aksine, üzerinde kalemin resmini barındıran, karton ama sempatik bir kutusu ve altında garanti belgesi var. Açıkçası, Pelikan’ın mevcut kutularındansa bu kutuyu tercih ederim.
Ucu, tek ton, Fine. Ancak ucun en güzel özelliği esnek olması kanaatimce. Eski Pelikan’ları yeni Pelikan’lardan ayıran en önemli şey uç esnekliği bence. Zira, dolum sistemi hatta gövde şekli ve renkleri bile uzun yıllardır değişmeden korunuyor. Oysa eski Pelikan’ların uçları çok esnek ve muhteşem bir yazım keyfi sağlıyor.
Ben bu kalemle yazarken inanılmaz keyif aldım ve gerçekten her dolmakalemsever’in bir adet vintage Pelikan’ı olması gerektiğine inanıyorum. Sizin eski kalemleriniz var mı?
Sevgiler,
Zeynep Kalemsever,

36 YORUMLAR

 1. Benim de alasım var bunlardan. Gittigidiyor'da, sizin de zaman zaman tavsiye ettiğiniz bir satıcıda bir adet 140, bir adet de M400 var ama çok pahalı. Şöyle, 150-200 TL'ye satan birini bulamam sanıyorum. 🙂

  • Zeynep hanım, blogunuzu 1-2 hafta önce tesadüfen buldum. Dolma kalemler ve kırtasiye ile ilgili sürekli güncellenen ve yorum yazılan bir blog bulduğuma da çok sevindim :)Tebrikler ve Teşekkürler!!!!

   İlk Pelikan 140 ve 400 kalemlerimi acemilik döneminde gitti gidiyordan değerinin üzerinde almıştım.

   Daha sonra ebay.de den 3 adet 100N, 1 adet 140, 2 pelikan 400NN (tortoise) 1 adet 400NN (3 lü takım) ve M 800 aldım. Açıkcası ben de ebay (Pelikan konusunda özellikle ebay.de) diyorum. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus posta gönderi değerinin 100 USD yi geçmemesi ki bu sorun da satıcı ile önceden iletişime geçerek çözülebilinir.

 2. Bu kalemi çok iyi bilirim. Kırdım da ondan. Dedemin bu kalemini kırıp, dolma kalem tutkusuna kapıldım.
  Pelikan kalem dededen toruna geçebilen kalemlerden. Ama bir Omas, Montegrappa yada Visconti başkasına zor geçer. Sebebi ise ilk sahibinin başkasına vermek istemeyişidir. Ben kalemlerimi eşime bile elletmiyorum bir kaçı hariç.
  Pelikan'ıma Diamine Red Dragon aldım. Çok yakıştılar. Dehşet bir renk doğrusu.

  • Ah! O anlattığınız kalem buydu demek. Üzüldüm ama iyi bir şeye vesile olmuş baksanıza.

   Diamine'in kırmızıları çok popüler. Oxblood, Monacco Red, Red Dragon, Poppy Red vs. derken uzayıp gidiyor liste. Herkes de bayılıyor. Ben biraz oxblood'u zor temizliyorum, o yüzden üşeniyorum kullanmaya.

 3. wow, the pen looks gorgeous! Many vintage pens write with a bit of a bounce and flex a lot better than most modern flex nibs. Eventually I will work my way up to a vintage pen, as they can be very popular among avid collectors and a price that is proportional to their popularity as well.

 4. Böyle çok hoş orijinal şeyler var hala, ara sokaklarda da butik kitapçılar oluyor, güzeller gerçekten!

  Kitap, ayraç, sanat seviyor ve hikaye serisi okumak istiyorsanız (reklam oldu biraz) Kafa Dergi ve Ters Düz sitelerime beklerim yorumlarınızla:)

 5. Pelikan 400 NN EF nib is my dream of one day be able to get one. Unfortunately the ones I have seen on eBay reach prices that I cannot afford. At the moment I am contented to use a vintage Swan fountain pen for Copperplate Calligraphy.

  Kind regards,

  Rui

 6. Tam da posttan bir gün önce çok çok komik bir rakama EF uçlu eski bir Pelikan buldum ve hemen aldım 🙂 Eve gelince grip denilen kısımda çatlak ve pistonunda sıkıntı olduğunu farkettim. Şansıma onları da onarabildim ve şu an mükemmel! Ancak modelini bulamıyorum 🙂 Üzerindeki bu 400NN gibi zebramsı desenin siyah-sarı/yeşile çalan rengi var. Önce 120 ya da 140 olduğunu düşündüm ama internette aynısını bulamadım. Bendeki hazne pencereli.

  Bir de eş-dosta ve kendime bu hafta 6 tane pistonlu/aero-metric dolumlu kalem aldım ve hep şırınga kullanmışken şimdi mürekkep şişelerine su veya tozdan kontamine olur diye batıramıyorum kalemleri 🙂

 7. bu pazar benim için pelikan günü oldu.
  ankaradaki tüm antika/eskici/bit pazarlarını dolaştım. 🙂 aşağıda fotoğraftaki vintage pelikanlara sahip oldum
  http://i.imgur.com/CRKEJdC.jpg

  ortada W-Germany damgalı bir M150 (F Nib) bu kalem gayet iyi durumda mekanizma ve nib gayet iyi. bu modelin kutusu olup olmadığını bilemediğim bir plastik pelikan kutuda saklanmış, temizlik sırasında hiç mürekkep çıkmadı. muhtemelen benden önceki sahibi güzelce temizleyip kutulamış. sıfır fiyatının yarısına vintage sayılabilecek bir m150 sahibi oldum.

  üstte kapaklı bir 120 Type 1 (EF Nib) kapak baya eskimiş durumda yaşına göre kabul edilebilir buldum.

  en altta ise bu yazıya konu olan kalem ile aynı uca sahip, 140 modeli, bu kalem tamamen bitik durumdaydı. pistonu tamamen sıkışmış, piston kapağı çatlamış, damakta çatlak ve kapaksız durumda bir köşeye atılmıştı. 120 kaleme nib donörü olması için aldım. fakat gönlüm bu kalemi bir köşeye atmaya el vermedi. hayata döneceğinden ümitsiz bir şekilde çabalamaya başladım. bir kaç saat uğraş sonunda bu kalemi de hayata döndürdüm. 🙂 gerçi yine de 14k esnek ucunu daha iyi durumdaki 120ye bağışlamaktan kurtulamadı 🙂
  http://i.imgur.com/chOu0Og.jpg
  henüz bu kalemlerle yeterince vakit geçirmedim. uç hakkında da ayrıca yorum yazarım.

  not: fotoğraftaki vintage pelikan şişelerini de dün buldum. 🙂

  Herkese iyi haftalar & Selamlar,

  • Benim de bu hafta Pelikan haftam. Demek ki, Pelikan'ın burcu, yıldızı, gezegeni parlamış 🙂

   Kalemleriniz çok güzel, güle güle kullanın. Ben özellikle şişelere bayıldım. Pelikan'ın sevdiğim özelliklerinden bir tanesi de, kolaylıkla uç ve parça bulunması. Bir de bu eski M150'ler çok güzeldir. Güle güle kullanın. Hep güzel şeyler yazın inşallah. Uçlarla ilgili yorumlarınızı da bekliyorum mutlaka.

   Sevgiler

 8. ne güzel. 🙂 🙂 çok teşekkür ederim, şişeler dünün bonusu oldu… gerçekten çok şekerler.
  parçaya ihtiyacım var zaten bakalım bulabilecekmiyim. damak üzerindeki şeffaf sıkma bileziği 140da çatlak 120de ise gevşek, m150'deki gibi metal collar'a, ya da şeffafdan daha dayanıklı herhangibir collara ihityacım var. orjinal pelikan parça bulursam güzel olur bulamazsam diy çözümler gördüm internette fakat hiçbiri vidalı değil. yabancı forumlarda replacement collar yapıyorum diyen bir belçikalıya azönce mail attım. bakalım ne olacak parça bulma maceram.
  iyi dilekleriniz için teşekkürler, kalemlerin kendi çapımda ufak bir incelemesini yapıp post edebilirim collar meselesini çözünce 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.