Pelikan Th.ink Dolmakalem Incelemesi

17
114
Pelikan th.ink, Pelikan’ın gençlere yönelik tasarladığı kalemlerden bir diğeri. Daha önce yine aynı seriden sayılabilecek Pelikano‘lar hakkında yazmıştım. Th.ink’in Pelikano’lardan ayrıldığı en önemli nokta ise devrimci sayılabilecek, üçgen ve pek çok farklı materyalin bir araya getirildiği dizaynı. Bu kalemi daha önce Mürekkepliler bölümünde görücüye çıkartmıştım hatırlarsanız.
       
Pelikan th.ink, bildiğimiz anlamda klasik Pelikano çelik uca sahip ve oldukça hafif. Yazım konusunda tıpkı selefi Pelikano gibi, yumuşak ve sorunsuz bir yazım vaad ediyor. Bu noktada Pelikan’ın beni hiç yanıltmadığını söylebilirim sanırım.
Kalemde gördüğünüz siyah kısımlar sert plastikten, mor kısımlar ise yumuşak bir plastik materyalden yapılmışlar. Üçgen dizayn kimilerinin hoşuna gitmese de, yazımda kolaylık sağlıyor. Kapak gördüğünüz gibi oldukça ufak ve gömlek cebinde taşımak ya da defter kenarına iliştirmek için bir klips taşıyor. Ancak kapağın sert açılması gibi sıkıntı mevcut. Kullanıma bağlı olarak yumuşayacağını düşünüyorum.
Kalem, iki adet kısa ya da bir adet büyük Pelikan kartuşla çalışıyor. Böylelikle büyük kartuşları kullanarak, sıkı bir yazım arkadaşı edinebilirsiniz. Kartuşu yerleştirmek için gövdeyi ortasından sökmeniz gerekiyor. Bu da alışılagelmişin biraz dışında. Pelikan’ın bu dizaynı, özellikle kalemin tutma kısmının daha konforlu olması için yaptığını düşünüyorum.
Siz üçgen kalemler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sevgiler,
Zeynep Üçgenkalem

17 YORUMLAR

 1. Ben üçgen dolma kalemleri seviyorum. Favorim de Omas 360'dır. Maalesef Türkiye'de denemek gibi bir kültür olmadığı için ucunun nasıl olduğu hakkında hiç bir fikrim yok. Eğer bu siteyi okuyan birilerinde varsa, bisikletinize bir tur binebilir miyim?

 2. Daha önce üçgen dolmakalem deneme şansım olmadı ama tabiki Omas 360 ile yukarıdaki kalemi karsilastiramam. Omas dedinizde aklıma İtalyaya gidip Omas alma hayali ile yanıp tutusurken gittiğim her kalem dükkanı ya siesta zamnina denk geldi ya da pazar gunü kapaliydi:( anlayacağınız oralara gidipte bir Omas, delta veya düzgün bir İtalyan dolmakalemi alamamamin hüznü halen icimde. Her ne kadar dönünce acısını çıkartsamda benimde halen bir Omas deneme şansım olmadı.

 3. I must say I do not like this pen. I always have a hard time opening it and I have often open the barrel instead. I think it has some design issues.

  As about triangular pens. Well, that is just a secondary detail in the overall design. Some Omas are simply wonderful in their triangular section. It can indeed favour the grip of the pen. But that can also be achieved by a good design of the gripping section. Cases in point–Lamy Safari, Pelikano Jr, Pilot Penmanship/Pluminix, Parker 75, …

  I will not buy this Th.Ink. But I have just bought a Safari.

  One last note–Pelikan cartridges are standard/international cartridges, and are used by many companies.

  Thanks for your active blogging.

  BT

  • Evet bende bu iki kalem de mevcut. Ancak benim elimdeki Level 65 tamamen farklı 🙂 Neden bilmiyorum oldukça italik bir uca sahip. Ama denediğim diğer level 65'lerin hiçbirine benzemiyor. O yüzden karşılaştırma yapacaksam, bunu sanki p480'e daha benzetebilirim. Yalnız onun kadar kalın değil ucu.

   Bu arada, yine de bu kalemi almadan önce bekleyin isterseniz çünkü twist isminde bir model çıkartacak sanırım pelikan. Bu kalemdeki eksikleri ondan telafi edecekler diye tahmin ediyorum.

 4. valla kapak bence sorun olmus acması zor kapaması dertlı onun dısında ucgen tasarım cok guzel yazarken ele oturuyor ben aynı gun bır de level65 almıstım onu daha zevkle kullanıyorum saygılar
  t.turan

 5. Merhaba,
  Modern gorunumlu, 50 TL civarı, ergonomik yapılı bir dolmakalem almayı düşünüyorum da, Rica etsem Lamy'ler ve th.INK arasında kısa bir kıyaslama yapabilir misiniz? Pelikan 200 kullanıyorum ve yazması inanılmaz keyifli ancak manevi değeri olduğu için evden dışarı pek çıkarmıyorum. Lamy ise hiç kullanmadım o yuzden kıyaslayamıyorum. th.INK ust model ve eski pelikanlar kadar keyifli ve surekli bir yazım saglıyor mu? Bir de Lamy Safari M uç denemiştim bir kırtasiyede, boya kalemi gibi keyifsiz bir kalınlığı vardı. Tüm bu nedenlerle bu konuda bir uzman görüşü almak istedim.
  Sevgilerle 🙂

  • Merhabalar,

   Öncelikle şu konuda hemfikir olalım. Çok az kalem eski Pelikan'lardan aldığınız yazım keyfini verebilir. Bu yüzden o konforu aramayın mümkün mertebe 🙂

   Think ve Lamy safari arasında ben şahsen Safari'yi seçerim. Birincisi XF-B arası uç seçenekleri var. İsterseniz italik de alabilirsiniz. Siz uç kalınlığını sevmemişsiniz ama uçlar ayrı satıldığından daha ince bir uçla sipariş verebilirsiniz. Tn.INK'te ince uç bulabileceğini sanmıyorum. İkincisi ben sorun th.INK'in kapağı. Açılıp kapanması sıkıntılı. Öyle safari gibi, kalem tek elimde hop açayım hemen not alayım filan olmuyor.

   Nihayetinde Safari tasarım olarak kendini ispatlamış bir kalem. Bu yüzden de Safari diyorum. Amaaa derseniz ki, başka bir seçenek var mı? O zaman bence mutlaka Pilot Metropolitan'a bakın. Onun medium'u normal medium'dan da biraz daha ince.

   Sevgiler

Siz ne düşünüyorsunuz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.