Pen Cleaning II: How to clean cartridge pens? / Kalem Temizliği II: Kartuşlu dolmakalemler nasıl temizlenir?

26
581
Scroll down to read in English
Merhabalar,
Bugün kartuşlu kalemlerimizi nasıl temizlediğimize bakacağız. Gerekli malzemeler yaklaşık olarak bunlar 🙂 
Önce kalemimizi söküp akan suyun altında bir müddet tutalım. Böylelikle damakta biriken mürekkep akıp gitsin. Eğer kalem çok uzun bir zaman mürekkepli kaldıysa bir gece ılık suyun içinde de bekletebiliriz. 
Daha sonra bebek burun temizleme pompası ya da saatçi pompası tarzı bir pompaya su çekip tazyikli halde kalemin üzerinden sıkalım. Böylelikle damakta kalan kurumuş mürekkepler de akıp gidecektir. Pompanın içindeki su bittiğinde de kalemin içindeki suyu tahliye etmek üzere hava basalım. Ben bu pompayı Rossman’dan aldım. Ayrıca saatçi ve kuyumcu malzemeleri satılan yerlerde benzer pompalar bulunabilir. Bir de şöyle bir not düşelim, sularımız kireçli olduğundan bu son aşamayı saf su ile ya da en azından içme suyu ile yapabilirsiniz. 
Ben ayrıca şırınga yardımıyla kullandığım kartuşun da içini temizliyorum. Böylelikle daha sonra kartuşu yeniden kullanabiliyorum. Peki ilk resimdeki pamuklu çubuk ne için? Eğer bir kalem çok uzun süre mürekkepli kaldıysa, ya da kalemdeki sıkıntılardan dolayı kapağın içine mürekkep aktıysa, bu durumda kapağı da yıkamak lazım. Kapağı yıkadıktan sonra pamuklu çubukla içini kurutabiliriz.  
Sevgiler,
Zeynep Temizkalem,
CONTINUE to READ in ENGLISH

Hi,
Today we are going to clean our cartridge pens. Those are the necessary items 🙂
First, disassamble your pen and keep it under running water so we will be able to remove the ink mostly. If your pen has been inked for a looong looong time you can leave it in a glass of water for a night. 
After that, fill a pomp (baby nose aspirator or watchmen pomp) and squeeze it through the section. So we will be able to remove all the ink remained in the feed, especially if there are some particles. When the water is finished in the pomp, we can press some air in order to remove the clean water from the feed. If your tap water is calcic, you can fill the pomp with distilled water or a non calcic water. 
Furthermore, I generally clean the cartridge with a syringe so that I could use it afterwards. And what about the q-tip seen on the first photo? If a pen remained with ink for a long time or just leaked due to some problems, then it is better to wash the cap. After washing the cap, we can dry the cap with the q-tips.
Cheers,
Zeynep Cleanpen

26 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Çok faydalı oldu bu yazı. Geçen sene Doğubank'tan bir saatçi pompası almıştım ama ucu fazla ince olduğu için dolma kalemin "o" kısmına küçük geliyor ve işlevsiz kalıyor. Bu "bebek burun temizleme pompası"ndan (buna kısa bir isim bulsunlar:) ) alayım.

  Bir de kullandığın şırınga eczanelerde satılan standart enjektörlerden midir? Ben onlardan kullanıyorum ama ucu fazla sivri olduğu için dikkatsiz kullanımlarda risk oluşturuyor. Yabancı sitelerde ucu küt enjektör görmüştüm, "cleaning kit" adı altında bir set dahilinde satılıyordu, yanında dolma kalemi temizlemeye yarayan yumuşak bir bez filan da vardı.

  Şurada da Platinum'un bir seti var, şırınga değil ama temizlik solüsyonu ve özel bir pompa içeriyor. Fakat, yanlış anlamadıysam pompa her marka dolma kaleme uyumlu değil:
  http://www.nibs.com/NakayaOptionsAccessoriesInkCleaningKit.html

  Off, ne kadar çok teferruat var dolma kalem dünyasında. Millete bunu açıklayamıyorum. Gören, duyan "Git tükenmez kalem al, tepe tepe kullan." diyor, sinirleniyorum. 🙂

  • Valla her pompa her kaleme uymuyor, bir şekilde doğaçlama yapıyoruz. Ben bazen ağzımla üflüyorum 🙂

   Enjektör standard, ben de bir süre aradım ama küt uçlu bulamadım. Kendim kesmeye çalışacağım kısmetse. Durumu haber veririm.

   Bu bahsettiğiniz zamazingoya benzeyen montblanc'ın boheme için temizleme aparatı var. O da işe yarayabilir.

   Evet, teferruat çok ama uğraşıp emek verdikçe daha değerli oluyor her şey 🙂

  • Enjektörlerin ucu makas ile kesilebiliyor. Büyük boy makas ile hızlıca kesmeyi denerseniz bir kaç denemeden sonra düzgün kesilebiliyor. Makas dışında denediğim pense, yan keski ve bilimum hırdavat aletleri ise ucu kapattı malesef.

   Ama en mükemmel sonucu almak isterseniz; döner taşlama aletleri zahmetsiz ve mükemmel sonucu veriyor.

  • Ben de o tarz baskı uygulayan bir şeyin ucu kapatacağını tahmin ettiğimden denemedim. Aslında döner taşlama aletim var 🙂 Sadece şu anda çalışma gözlüğüm olmadığından öyle bir işleme girişmek istemedim. Zaten şırınganın ucu kartuşları temizlerken değil de, içinde silikon kese olan basmalı dönüştürücüleri temizlerken sıkıntı yaratıyor.

 2. degerli bilgiler için teşekkürler ben eger ayrılıyorsa damak kısmını son parçasına kadar çıkartıp yıkıyorum ama bazıları tamamen dagılmıyor ve içine bu pompa yerine agzımla üflemek zorunda kalıyordum 🙂 pompadan almam gerekecek 🙂

 3. Aslında birinci başlığa ilk yazdığınızda bir şeyler yazmıştım ancak gönder tuşuna basınca kayboldu, bir daha da üşendim yazmaya. 🙂 Kalem yıkamayı sevdiğim için bu seriyi de sevdim, hem farklı teknikler görmek de güzel olacak.

  Annemden geçen titizliğimden midir nedir bilmiyorum, ben de biraz abartıyorum galiba, birinci başlıkta yorumlarda geçtiği gibi ben de laboratuardan aldığım saf su ile yıkama yapıyordum ancak bizdeki saf suyun o kadar da saf olmadığını anlayınca evdeki artıma cihazındaki su ile yıkar oldum. Ben çeşme altında değil de şırınga ile yavaşça yıkıyorum. Abartmam ise, ne kadar yıkarsam yıkayayım tam temizlenmemiş hissediyorum. İyi ki kendime hakim olabiliyorum da aynı anda 3-4 kalemden fazlasını mürekkeplemiyorum.

  Bu arada bu sefer göndermeden kopyalamıştım ama aynı gönder tuşuna basıp da kaybolma durumu şu an ya 3-4 defa oldu ya da ben 3-4 defa aynı yorumu gönderdim. (öyle ise kusura bakmayın)

  • Blogger'da bazen yorumlar böyle uçuyor. Yayınlamıyorum zannetmeyin 🙂

   Saf su meselesi sıkıntı bulmak zor. Ama son su olarak kullanılabilir. Bu arada, sadece 3-4 kalem mürekkeplemek iyiymiş 🙂 Arada gelip benim kalemlerin temizliğine de yardım etseniz olur mu?

 4. Selamlar,

  Yaklaşık 10 gün kadar önce aldığım Lamy Safari dolmakalemim ilk gün muazzam bir performans gösteriyordu. Şıkır şıkır birkaç sayfa yazdım. Lakin uzunca bir aradan sonra dün tekrar yazmaya niyetlendiğimde kağıdı resmen kazıdı, yazmak istediğim harflerin ilk yarısı yazmaz oldu. Uzunca bir süre denedikten sonra biraz düzeldi ama kağıdı kazıma hissiyatı hiç geçmedi. Bir yıkama kurulama bu işi çözer mi? Yıkamak için dolu olan kartuşu çıkardıktan sonra tekrar kullanabilir miyim yoksa pintiliğe gerek yok mu? Babadan yadigar 40 yıllık Scrikss ayda bir kullanılsa bile canavar gibi yazarken Lamy'nin böyle olması normal midir? Nasılsınız bu arada? 🙂

  • Merhabalar,

   Mürekkep akışında bir sıkıntı olması aklıma damakta bir sorun olabileceğini gösteriyor. Ama kağıdı kazıması uçtaki bir problemden kaynaklanır. Bu durumda aklıma gelen şu kaleminiz düştü ve ucunda eğilme oldu, damakla arasındaki mesafe de oynadıysa hem uçta bozulma hem de mürekkep akışında bozulma yapmış olabilir. Siz her halükarda kalemi yıkayın. Ben şahsen kartuşu atmanızı tavsiye ederim çünkü kalem yıkanıp da kuruyana kadar buharlaşma olacaktır.

   Olmadı aldığınız yere ya da distribütörüne götürürsünüz.

   Sevgiler 🙂

 5. Zeynep Hanım, kalemin içini tertemiz etmenin yolunu öğrendik 🙂 eskilerden kalma metal gövdeli kalemlerin kararmış uçları ve gövdeleri için nasıl bir yöntem, malzeme önerirsiniz? şimdiden teşekkürler…

  • Geçenlerde Atina'daki Montblanc'tan JFK mürekkep alırken, bana uç parlatıcı diye bir şey verdiler. Ufak bir kese gibi, ucu içine sokup parlatıyorsunuz. Bunun dışında metal cilaları oluyor ancak bunları kullanırken dikkatli olmak lazım elbette.

 6. Merhaba. Ben yakin zamanda platinum pgb 3000 dolma kalem edindim. İlk kalemim kendisi. Kutusunda bir adet kendi kartusu vardı mavi renkte ve ben onu bitirdim. Kalemi alırken platinum marka 3kutu kartus da almıştım ve kartusum bitince hiçbir yıkama yapmadan siyah kartusu taktım. Bir peceteye dokundurarak kalan mavi mürekkebi emdirdim ve dün akşam 3-4sayfa yazi yazdım siyah mürekkeple. Hiç sıkıntı olmadan aktı kalem fakat bu sabah kalemi kullanmak istediğimde ucunun kurudugunu gördüm. Birkaç kez sertçe sakladım, her yere mürekkep sicratti kalem kartusun içindeki metal toptan ötürü sanırım. Ama yazmayı denedigimde yine mürekkep gelmedi. Kalemi bozmuş olabilir mıyım? Ne yapmalıyım? 🙁

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.