Pen Cleaning III: How to clean pistonfillers? / Kalem Temizliği III: Pistonlu dolmakalemler nasıl temizlenir?

4
130
Scroll down to read in English
Kalem temizliği serimiz devam ediyor. Bu sefer sırada pistonlu dolmakalemler var. Öncelikle yapmamız gereken kalemin içindeki mürekkebi tamamen boşaltmak için piston kulbunu çevirerek kalemin içinde kalan mürekkebi tamamen boşaltmak.   
Piston aşağıdayken akan suyun altında uç ve damaktaki fazla mürekkebi alalım. Yemek tarifi gibi anlatıyorum affedin 🙂 
Sonra bir bardak iyi suyun (distile su olabilir ya da içme suyu kullanabiliriz) içinden kalemimize su çekip, çektiğimiz suyu lavaboya dökelim. Bazıları kaleme su çektinden sonra suyu tekrar bardağın içine boşaltmayı tercih edebilir ama ben bu yöntemi sevmiyorum. Zira ikinci seferde kalemin içine temiz su yerine mürekkepli su çekmiş oluyoruz tekrar. Burada ise her seferinde temiz su çekiyoruz ve lavaboya boşalttığımız sudan, kalemin temizlenip temizlenmediğini anlayabiliyoruz. 
Ayrıca Pelikan gibi ucu vidalı şekilde kolayca sökülebilen kalemlerde ucu söküp yıkayabilirsiniz. Gövdedeki mürekkebi de hem akan suyun altında, hem de yine bu şekilde bardaktan su çekerek temizleyebilirsiniz. 
Serimiz bitti mi peki? Hayır efendim ne münasebet, temizlik eylemlerimiz devam edecek 🙂
Sevgiler,
Zeynep Kaleminiz Her Daim Temiz Kalsın (kraliyet ailesinden mi geliyorum nedir)
CONTINUE to READ in ENGLISH

We continue to pen cleaning sessions. Today we have piston filler fountain pens. First of all in order to clear out all the remaining ink, we should turn the piston knob and drain all the ink to the sink.
While the piston is down, we can clean the residue ink on the nib and feed under the running water. 
After that take a glass of clean water (distilled would be ideal), draw clean water to your pen and drain it to the sink again. Some might drain the water into the glass again but I don’t like this because next time you will get inked water to your pen. In this way, I draw clean water everytime and I can understand if the pen is cleaned from the color of the water I drained to the sink. 
If you are using a pen like Pelikan which has screw type nib, you could take the nib out, wash it under the running water and you can clean the body both with running water and from the glass. 
Do you think it ended? No way! To be continued…
Cheers,
Zeynep Always Clean Pen

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.