Pensan Fountain Pen / Pensan Dolmakalem İncelemesi

29
262
Scroll down to read in English
Geçtiğimiz hafta Edirneye gidince, şehir merkezinde denk geldiğim kırtasiyelere girdim. Birinde de bu rengarenk Pensan dolmakalemlere denk geldim. 
Öncelikle Pensan yazısını görünce heyecanlandığımı söylemeliyim. “Vay be Türkiye’de dolmakalem üretiliyormuş da haberimiz yokmuş” diyerek bir dakikalık saygı duruşuna geçmek üzereydim ki, kalemlerin “Made in Taiwan” olduğunu fark ettim. Neyse yine de bir Türk firmasının ürün gamına dolmakalem eklemiş olmasından mutluyum. (Buraya geleceğe umutla bakan genç insan resmi girilecek :p)
Kalemler renkli plastikten mamül, kapaklarının içinde de bir iç kapak mevcut. Klipsleri sanırım krom kaplı. Bir tanesinde ufak bir paslanma gördüm ama çok önemsemedim.
Standart kartuşla çalışıyor. Bence bu artı bir özellik. Böylelikle kartuş bulmak sıkıntı olmayacaktır. Ayrıca henüz denemesem de, gövdenin uzunluğuna bakarak Pelikan’ın büyük uluslararası kartuşlarından da alacağını söyleyebilirim.
Kalemin üzerinde Iridium Point Germany yazan jenerik bir uç mevcut. Dünyanın en güzel yazan ucu diyemem, benim zevkime göre biraz kuru ve ince. Bir de fotoğrafta ucundan görünen gövde ile tutma yeri arasında metal renkli bir halka var. O halka sabit değil, onu kaybetmeyin. Kaybederseniz kalemin kapağı kapanmıyor çünkü.
Bu kaleme dair büyük bir soru işaretim var. Elimdeki dört kalemin de damağında dört ayrı numara yazıyor. Bu numaraların ne anlama geldiğini bilen var mı?
Gelelim fasülyenin faydalarına… Bu kalemlerin tanesi 4,5 TL yani yaklaşık 1,5 Euro. Bir öğretmen arkadaşımla konuşurken, diğer öğretmen arkadaşlarının kendisine “dolmakalemler çok pahalı, bir kaleme 100 lira verilir mi?” dediklerini anlatıp eklemişti “Ama kendileri her hafta yeni bir kullan at kalem alıp 5 lira veriyorlar, uzun vadede çok daha fazla harcadıklarını görmüyorlar” demişti. Bu kalem bana o diyalogu hatırlattı. Kullan at kalem fiyatına ama kullandıktan sonra atmanıza gerek olmayacak ucuz bir kalem bu. Hem ister uçları üzerinde çalışmak için heba edebilir, muhtelif deneyler yapabilir, dolmakaleme alıştırmak istediğiniz çocuklara hediye edebilirsiniz. 
Siz nasıl buldunuz bu kalemi?
Sevgiler,
Zeynep Candycrush
CONTINUE to READ in ENGLISH

While I was out of town for business last week, I had chance to visit some small stationery stores. And in one of them, I came across with those Pensan Fountain Pens.
Pensan is a Turkish brand of stationery items. Therefore, when I first see the pens I was quite surprised and excited and ready to read our national anthem but then I realized that the label says “Made in Taiwan”. Still I am glad that one of the Turkish brand added fountain pens to its product range. (Insert photo here of some young people looking brightly for the future)
It was made of colorful plastic and cap has an inner cap. Clip looks like chrome plated but one of them has a bit of chipping off but I didn’t care much. 
It works with European standard cartridge which is good as standard cartridges are widely available. Judging from the length of the body, I assume that it can also take long Pelikan cartridges.  
Pen has a generic Iridium Point Germany nib. It isn’t exactly the best nib I have ever written but it works. Tough a bit dry and fine for my taste. And there is a small ring between the body and the grip section. However, this ring is not constant and if you lost it, cap will not be closed. 
However, I have a big question mark regarding this very pen. I have four of them and every one has a different number on the feed. Why God whyyyyy!!! Please let me know, if you know the reason.
And what about the price? I got this pen for 4,5 TL which is around 1,5 Euro. The price reminded me a dialogue with a friend, who is a teacher. Once he told that other teachers are telling him that it is very extravagant to spend 50 USD for a fountain pen. And he added: “They buy a new disposable pen for 3 dollars every week and they don’t seem to notice that they spend more than me.” The best thing about this pen, you don’t need to throw it away while it is cheap. You can work on its nib without hesitation or just give it to children whom you want to introduce with fountain pens. 
Did you like it or not?
Cheers,
Zeynep Candycrush

29 YORUMLAR

 1. Hi Zeynep,

  Yes I did like your post and I am also puzzled as to why the feeds have different model numbers? Maybe to tempt collectors to buy one of each if they are exactly the same otherwise?

  In particular I like the colours but then I always liked colourful pens and paintings.

  They do seem to be a great value for money and the nibs seem to be good enough to be used in an office and not be worried about somebody 'borrowing' one's pen.

  Kind regards,

  Rui

 2. Teşekkürler inceleme için.
  Gerçekten nerede üretildiğinden bağımsız olarak yerli bir markanın dolma kalem piyasasına adım atması nereden bakarsanız güzel bir gelişme.. İyi bir senaryo olarak belki daha profesyonel bir tasarım ve daha iyi bir uç ile (kimbilir belki Bock yada Jowo kullanmayı denerler) yeni ürünler piyasaya sürebilir firma zaman geçtikçe..

  Damaktaki numaralar ise sanırım üreticinin prosesi ile alakalı (üretim hattının kodu olabilir mesela). Çünkü bugüne kadar bu şekilde numaralanmış olarak gördüğüm damakların tasarımı birebir aynıydı; damak tipi ve uç boyutundan bağımsız olarak 1 den 14'e kadar numaraları gördüm.

  • Neticede, bir kırtasiye'ye girip "Merhaba, dolmakalem var mı?" dediğimizde "Dolmakalem mi kaldı kızım" cevabı alabildiğimiz bir ülkede yaşıyoruz. Bunu güzel bir başlangıç olarak kabul etmek isterim şahsen 🙂

   Acaba kullandıkları kalıplardaki arızaları filan mı tespit ediyorlar böylelikle acaba?

   Bilemiyorum…

 3. Kesinlikle benim italik denemelerim için bulunmaz nimet. En azından sizi beklerken bir kaç adet bunlardan feda ederek pahalı kalemleri kurtarmış olurum. (Dikkat subliminal mesaj içerir!) 🙂

  • Aman Allah'ım birisi acilen ambulans çağırabilir mi? Kafama çok büyük bir taş isabet etti, sanırım kanıyor 🙂

   Şaka bir yana Fatih'ten neredeyse haber bile alamıyoruz artık. (Fatih burayı okuyorsan lütfen geri dön, seni çok özledik!!!)

 4. Öncelikle herkese iyi bayramlar dilerim.Damaklardaki numaraların anlamı: Aynı anda çok sayıda damak üretilirken, hatalı üretim durumunda hangi damak numarası arızalı ise tespit etmeye yarıyor.Kontrol aşamasında işlem kolaylaşıyor.

 5. Merhaba,
  pensan da çalışıyorum ve bu dolma kalemler bize ait değil,sanırım bizim standımız kullanılmış.Lütfen kaldırır mısınız,
  Ayrıca dolma kalem satmayan kırtasiye yok,siz yazmayın bunu bari…
  Blogunuz çok başarılı ama araştırma yapmadan yazıyorsunuz sanırım,sizin bu yazıdan sonra bize gelen tlf lar nedeniyle haberimiz oldu.Ve bize ait olmayan bir ürünü bizim gibi yazmanıza şaşırdık açıkçası.
  iyi bayramlar
  hülya

  • Hülya Hanım Merhabalar,

   Bu nazik(!) yorumunuz için teşekkür ederim. Söz konusu kalemleri, postta da yazdığım üzere Edirne'de bir kırtasiyeden Pensan markalı olduğu söylenilerek, Pensan standından satın aldım. Yazıyı kaldırmak yerine eğer gerekli ise bununla ilgili bir tekzip yayınlarım ancak bunu böyle anonim bir yorum üzerine değil, Pensan'dan gelen bir mail üzerine yaparım takdir edersiniz ki.

   Biz de bir Türk firması ürün gamına dolmakalem sattı diye sevinmiştik. Demek ki, muasır medeniyet seviyesinde henüz o noktaya gelmemişiz.

   Siz ne kadar araştırıyorsunuz bilmiyorum ama elbette dolmakalem satmayan kırtasiyeler var. Dolmakalem sorduğunuz var diyerek jel kalemler, tükenmez kalemler öneren kırtasiyeler de var. Uzunca bir süredir, mümkün mertebe bulduğum her kırtasiyeye girip dolmakalem sorduğum için biliyorum. Eminim bu konuda bana hak verecek okuyucular da olacaktır.

   Ancak yayınladığım bir yazıdan dolayı "telefonlar" almanıza çok şaşırdım. Demek ki epey okunan ve etkili bir blog bu 🙂

   Teşekkürler

 6. Ürün bize ait değil,düzeltir ya da düzeltmezsiniz size kalmış.Bize ait olan ürünlerde mutlaka Pensan yaziyor.Bilgi vermek istedim.Pensan A.Ş yi arayarak ögrenebilirsiniz.
  Bilginize

 7. Bildiğiniz gibi dolmakalemlerin çok ucuz eşyalar olduğu söylenemez. 100 liraya kadar olan güzel dolmakalemlerle ilgili bir yazı yayınlarsanız mutlu olurum.

  Sevgiler.

 8. Hanımefendi merhaba,

  Yazıda adı geçen firmada çalıştığınızı söyleyerek ve firmayı temsilen/firma adına açıklama yapmışsınız ama ortada çok garip bir durum var:

  Koskoca firma, bir blog yazısına bu şekilde itiraz ediyor/ettiriyorsa, itiraz edenin kimliği anonimse (Hülya?), üstelik bu Hülya düzgün bir Türkçe ile yazmayı bilmeyen, noktalama işaretleri ve imlâ kurallarından habersiz bir kişiyse, kusura bakmayınız ama ürünlerinizi satın almam, kullanmam.

  Şirket dediğin, resmî yazışma bilir; meşru itirazın, tekzip müessesesinin nasıl çalıştığını bilir.

  Söz gelimi, siz iş ortaklarınıza yazı gönderirken çizgili dosya kağıdına kurşun kalemle mi yazıyorsunuz, yoksa kurumsal kimlik unsurları içeren antetli kağıt mı kullanıyorsunuz?

  Son olarak, dolma kalem satmayan birçok kırtasiye var. Hatta dolma kalemlerin hâlâ üretildiğinin farkında bile olmayan kırtasiyeciler de var, ben çok gördüm. Sanırım siz kırtasiye sektöründe değil, overlok sektöründesiniz.

  Birazcık itina lütfen.

  İlker

 9. Zeynep Hanım merhaba,
  Turuncu renkli kalemi ben ürettim, lütfen benim ismimle üretildiği bilgisini okuyucularınızla paylaşıp durumu düzeltin, yoksa Hülya Hanım çok kızacak. Kalan renkleri de üreten arkadaşlar ortaya çıksın, bu sorun çözülsün. Önümüz bayram, küslük kırgınlık olmasın. İyi bayramlar.

 10. Merhaba Zeynep Hanım,
  bende bunun çok güzel bir yeşilinden ürettim. Ama araştırma yapmadan yazıyorsunuz sanıyorum ki benimkini almamışsınız. lütfen bu eksik incelemeyi kaldırın…..
  iyi bayramlar
  berk

 11. Selam Zeynep Hanım;

  King de çalışıyorum ve kullandığınız soy isim size ait değil, sanırım bizim oyunumuzun adını (Candycrush) kullanmışsınız. Lütfen kaldırır mısınız,
  şeker tadında bayramlar
  rıfat

 12. Hah yorumlara bak çok eğglendim. Ben de bunun mavisinden üretmiştim fakat ben o sırada yangın maduru olurken fareler kalemi enkazdan kaçırıp pensan standında satmaya başlamışlar o kadar ironik ki 4.5 liralık kalem için bunu yapmaları hani yarım kilo kaşar peyniri bile alamazsınız o paraya bu anonim fareleri anlamak çok güç 🙂

 13. Hi,

  I'm from Spain. I used to write with an almost identical fountain pen from four years until a month ago where it has broken. I would like to replace it for the same or a similar one and the closer one I've seen is this one at your blog. I am almost sure that every part of this fountain pen is interchangeable with mine, so I would like to buy one to repair my fountain pen, but I have no clue about where to buy this model. Please, could you show me where I can buy it?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.